W jaki sposób wykorzystać produkty uboczne – obierzyny z warzyw?

Produkty uboczne i odpady z przemysłu spożywczego można z powodzeniem wykorzystać do produkcji biogazu. Nadają się do tego m.in.: wywar gorzelniany, młóto, wysłodki buraczane, pulpa ziemniaczana, wytłoki z owoców (powstające przy produkcji soków), pestki z jabłek, melasa buraczana, tłuszcze odpadowe, obierki ziemniaczane i odpady ziemniaków, odpady owoców, warzyw, kawy, herbaty, tytoniu i wiele innych. Co na to ustawa o odpadach?

Uznanie przedmiotu za produkt uboczny nie będzie już takie łatwe

W dniu 15 czerwca 2018 r. uchwalono nowelizację Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Zaproponowane zostały m.in. zmiany dotyczące uznania przedmiotu za produkt uboczny oraz możliwość nakładania przez organ na prowadzących instalację obowiązków pomiarowych w szerszym zakresie, niż było to dotychczas.

Ulgi w opłacie za odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli nie posiadam karty dużej rodziny, a mam czwórkę dzieci, przysługuje mi ulga w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Uciążliwe zbieranie odpadów

Zezwolenie na zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne wydaje starosta lub prezydent miasta – w przypadku miasta na prawach powiatu. Natomiast jeżeli zbiórka prowadzona jest na terenie zamkniętym, zezwolenie wydaje RDOŚ. Jak można potwierdzić, czy ktoś ma stosowną zgodę organu? Kto kontroluje tego typu działalność?

Stosujesz kruszarkę do gruzu – oto, co powinieneś wiedzieć

Kruszarka mobilna stanowi instalację z uwagi na to, że na proces kruszenia składa się wiele procesów, tj. rozrabianie, sortowanie, ładowanie do zasobnika kruszarki, wydzielanie frakcji drobnej na ruszcie wibracyjnym, skruszanie pozostałych odpadów. Gruz z kruszarki rozdrobniony na mniejsze elementy dalej pozostaje odpadem. Tego typu działalność stanowi proces odzysku R12 – wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1–R11. Z tego też powodu należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zgodnie z ustawą o odpadach.

Rodzaje odpadów wytwarzanych podczas produkcji elementów stalowych

Podczas produkcji elementów stalowych powstają przede wszystkim odpady spawalnicze, z procesu toczenia, szlifowania. Ponadto często gotowe elementy są malowane, co powoduje wytwarzanie dodatkowej grupy odpadów.

Problemowa obróbka metalu

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane w przypadku wytwarzania powyżej 1 tony/rok odpadów niebezpiecznych oraz 5000 ton/rok odpadów innych niż niebezpieczne. Poza tym kluczową kwestią decydującą o konieczności posiada pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest ustalenie, czy odpady powstają w instalacji, czy poza nią. Poniżej szczegóły.

Problem z podrzuconymi odpadami

Za podrzucone śmieci niestety odpowiada właściciel terenu. Bez względu na ich ilość, należy je traktować tak, jakby były wytworzone na terenie, na którym się znalazły. Oczywiście, jeśli sprawca jest znany, można dochodzić swoich praw w postępowaniu cywilnoprawnym. Poza tym niezwłocznie należy zawiadomić organy ochrony środowiska, np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a także WIOŚ.

2024

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?