Kto powinien sporządzić KPO?

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą transportową (firma A). Inna firma świadczy dla nas usługę serwisu mobilnego (firma B) z wymianą opon (zabierają stare opony do utylizacji). Firma B przekazuje odpady firmie C, która podpisuje dla nich zbiorcze KPO za cały miesiąc. Firma C widnieje w KPO jako transportujący i przyjmujący odpady, natomiast przekazującym odpady jest firma B. Czy firmie A wystarczy samo oświadczenie, że odpady w postaci zużytych opon, powstające w wyniku usługi naprawy świadczonej przez firmę B, trafiają do firmy C?

Kiedy zużyte baterie można oddać do supermarketu?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma posiada zużyte baterie (wytworzone z urządzeń biurowych). Magazynujemy je przez kilka miesięcy i chcielibyśmy je zutylizować. Czy możemy je oddać do specjalnie oznakowanych kartonów w supermarkecie? Czy w takim przypadku jesteśmy zobowiązani do sporządzenia karty odpadów?

Jak wyznaczyć suchą masę odpadu?

Pytanie: Pytanie: Firma XYZ w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 r. firma wytworzyła 15 Mg/rok ww. odpadu. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, należy dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. Jak ją wyznaczyć?

Dwa pytania odnośnie rejestru BDO

Pytanie: Pytanie 1. Czy przedsiębiorca świadczący dla pracowników naszego urzędu gminy dowóz jedzenia w jednorazowych opakowaniach powinien uzyskać wpis do BDO?

Co nowego w prawie?

10 lipca 2018 r. – projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami

Baterie jako element urządzenia wielkogabarytowego

Podstawową przesłanką do objęcia baterii stanowiących element wielkogabarytowego urządzenia niepodlegającego pod ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) obowiązkiem sprawozdawczym jest objęcie ich zakresem ustawy o bateriach i akumulatorach, niezależnie od tego, czy stanowią część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów.

Umorzenie postępowania w sprawie decyzji ustalającej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Pytanie: Pytanie: Wójt gminy XYZ ustalił stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zawiadomił o tym firmę ABC. Opłata nie została wniesiona przez ten podmiot w wyznaczonym terminie. Organ wystosował więc pismo o wszczęciu postępowania w sprawie określenia jej wysokości w drodze decyzji. W międzyczasie firma zapłaciła opłatę. Czy takie postępowanie staje się bezprzedmiotowe?

Recykling stali zgodny z prawem

Stal jest doskonałym materiałem nadającym się do ponownego wykorzystania. Dzięki swoim właściwościom, tj. trwałości i wytrzymałości, może być wykorzystywana do budowy wielu konstrukcji, maszyn i urządzeń. Jest to surowiec stosunkowo tani, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Jakie formalności musi spełnić przedsiębiorca chcący zająć się recyklingiem stali?

2024

Składowisko odpadów w Kamieńcu. Kto je usunie?

Na nielegalnym składowisku łatwopalnych odpadów tekstylnych w Kamieńcu nadal jest tam ich co najmniej 17 tys. ton. Wójt gminy Cewice zapowiedział, że samorząd odpadów nie usunie - podaje TVN24.

Resort publikuje stawki opłat za gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych

W Dzienniku Ustaw 11 grudnia opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są stawki tych opłat?

Poprawne zamknięcie jednego z miejsc prowadzenia działalności

Pytanie: W jaki sposób poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w terminie 7 dni od zamknięcia?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Opłata rejestracyjna za istotną zmianę pozwolenia zintegrowanego

Przy istotnej zmianie pozwolenia zintegrowanego należy wnieść opłatę rejestracyjną, w wysokości 50% opłaty, jak za nowe pozwolenie. Jak ją wyliczyć?

Niemiecka ustawa o opakowaniach obowiązuje także polskich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie są zarejestrowane w niemieckim rejestrze opakowań Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister w ramach ustawy o opakowaniach, tzw. VerpackG, nie mogą wprowadzać na teren tego kraju produktów w opakowaniach. Dotyczy to głównie sprzedawców internetowych. Sprzedaż towarów bez wpisu do ww. rejestru grozi bardzo wysokimi karami!