Zabezpieczenie roszczeń
Posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów oraz podmiot posiadający pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów jest obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń.
Wymogi formalne przetwarzania opon
Opony należą do grupy odpadów problemowych ze względu na ich bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Należy je właściwie zagospodarować, np. poprzez regenerację (bieżnikowanie polegające na zdjęciu zużytego i założeniu na korpus nowego bieżnika).
Ustalenie warunków ppoż.
Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant PSP ma trzy możliwości: wyrazić zgodę na ich zastosowanie, wyrazić zgodę na ich zastosowanie pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań, nie wyrazić zgody na ich zastosowanie.
Szykują się zmiany dla przetwarzających i zbierających odpady oraz zarządzających składowiskiem odpadów
Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Sprawdź, na czym polegają zmiany.
Sprawozdawczość odpadowa za 2018 rok
Do 15 marca 2019 roku należy sporządzić m.in. sprawozdanie o odpadach, o gospodarce odpadami opakowaniowymi oraz o komunalnych osadach ściekowych, natomiast do 30 marca 2019 r. należy przedłożyć właściwemu miejscowo marszałkowi województwa sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska. Z dzisiejszego numeru dowiesz się, jakie wzory formularzy obowiązują do sprawozdań za 2018 rok.
Sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska
Sprawozdanie o opatach środowiskowych za 2018 rok należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).
Sprawozdanie o opakowaniach
Przedsiębiorca: wprowadzający opakowania, eksportujący opakowania, eksportujący produkty w opakowaniach, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, wprowadzający produkty w opakowaniach, wprowadzający na terytorium kraju produkty (np. oleje, opony) – jest zobowiązany sporządzić i przedłożyć marszałkowi województwa roczne sprawozdanie, w terminie do dnia 15 marca 2019 roku za rok 2018.Organizacja samorządu gospodarczego, o której mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jest zobowiązana sporządzić i złożyć marszałkowi województwa ww. roczne sprawozdanie, oddzielnie dla każdego wprowadzającego produkty w opakowaniach, którego ta organizacja reprezentuje.
- « pierwsza
- «
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona
Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Dyrektywa odpadowa - co może się zmienić?
W dniu 14 lutego 2024 r. komisja ENVI, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.
Czy opłatę za opakowanie można wyodrębnić?
Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie, a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Opłata rejestracyjna za istotną zmianę pozwolenia zintegrowanego
Przy istotnej zmianie pozwolenia zintegrowanego należy wnieść opłatę rejestracyjną, w wysokości 50% opłaty, jak za nowe pozwolenie. Jak ją wyliczyć?
Niemiecka ustawa o opakowaniach obowiązuje także polskich przedsiębiorców
Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie są zarejestrowane w niemieckim rejestrze opakowań Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister w ramach ustawy o opakowaniach, tzw. VerpackG, nie mogą wprowadzać na teren tego kraju produktów w opakowaniach. Dotyczy to głównie sprzedawców internetowych. Sprzedaż towarów bez wpisu do ww. rejestru grozi bardzo wysokimi karami!