Trzy pytania dotyczące gospodarki odpadami

Pytanie: Nasz zakład ma jednostki zlokalizowane w różnych województwach. W województwie ABC, w zakładzie XYZ, wytwarzamy odpad niebezpieczny o kodzie 160121*. Jeżeli weźmiemy pod uwagę produkcję we wszystkich jednostkach na terenie całej Polski, to we wrześniu 2018 roku przekroczyliśmy 1 Mg/rok ilości wytwarzanych odpadów. Pytanie 1: Czy mamy rozliczyć ww. odpad osobno dla zakładu XYZ w województwie ABC, czy mamy/możemy go rozliczyć łącznie dla zakładów we wszystkich województwach? Pytanie 2: Odpad powstaje przy obcinaniu zaolejonych węży, które klient przyniósł do zakucia. Czy powinniśmy mieć pozwolenie na wytwarzanie takiego odpadu?Pytanie 3: Czy w związku z tym, że odpad powstaje z węża, który klient przyniósł do przecięcia, możemy go oddać z powrotem klientowi po wykonaniu usługi?

Opłata produktowa za zużyty sprzęt na przykładzie

Wprowadzający sprzęt ma obowiązek zorganizowania systemu zagospodarowania odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W celu zabezpieczenia funkcjonowania systemu ustawodawca nałożył na wprowadzających obowiązek osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania, odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu. Obowiązek ten dotyczy wprowadzających sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i wprowadzających sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych i może być wykonywany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

Zmiany w prawie

Sprawozdania o opatach środowiskowych za 2018 r. należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).

Zbieranie i przetwarzanie odpadów – pytania i odpowiedzi

W związku ze zmianami, które weszły w życie od 24 stycznia 2018 r. w zakresie gospodarki odpadami – głównie chodzi o obowiązek rejestru w systemie BDO, ważne jest ponowne przeanalizowanie tematyki zbierania i przetwarzania odpadów. Dla ułatwienia wszystko zostało zebrane w 33 najczęściej zadawane pytania, na które postaraliśmy się udzielić odpowiedzi. 

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Można już się starać o dofinansowanie na lepsze przetwarzanie odpadów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów. Nabór potrwa do  29 lutego 2024 r., a budżet wynosi 300 mln zł. 

Monitoring wizyjny w pigułce

Monitoring wizyjny to obowiązek, który muszą spełnić niektóre podmioty gospodarujące odpadami. Kto, kiedy i jakie warunki musi spełnić? Co powinno zostać objęte monitoringiem? Jakie są konsekwencje karne za jego brak?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?