Na czym polega nieprofesjonalne zbieranie odpadów
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach zbieranie odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, z wyjątkiem prowadzenia działalności przed podmioty zajmujące się tzw. nieprofesjonalną działalnością w zakresie zbierania odpadów. Co to więc znaczy?
Ktoś podrzucił Ci opady? Dowiedz się, co z nimi zrobić
Po odkryciu odpadów należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Niestety dopóki nie znajdzie się faktyczny właściciel odpadów, dopóty przyjmuje się, że są własnością firmy, na której terenie zostały znalezione.
Czy sprzedawca musi przyjąć każde opakowanie zwrotne?
Pytanie: Pytanie: Zdarzają się sytuacje, gdy klient przy zakupie piwa przynosi kilka butelek na wymianę. Sklep odmawia przyjęcia niektórych, tłumacząc, że nie prowadzi sprzedaży piwa takiego rodzaju (co można stwierdzić po etykietach na butelkach) i nie ma obowiązku odbierać butelek za zwrotem kaucji, skoro jej nie pobrał. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia butelek i zwrotu pieniędzy, gdy klient nie kupował u niego napoju?
Czego może wymagać gmina w zakresie pojemników na odpady?
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy jest zobowiązana, by określić m.in. rodzaj i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, a także warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Czy może natomiast wskazać właścicielowi posesji, gdzie ma trzymać kontenery na śmieci lub stawiać wymogi co do takiego miejsca, np. żeby grunt był utwardzony?
Błędna klasyfikacja odpadu – co dalej
Pytanie: Pytanie: Czy opakowania po środkach niebezpiecznych to odpady niebezpieczne? Jak je zaklasyfikować i co z nimi zrobić?
Projekty rozporządzeń
25 stycznia 2018 r.Projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie wzorów sprawozdań o odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
Kiedy trzeba przygotować podstawową charakterystykę odpadów?
Kartę charakterystyki odpadu opracowuje się dla wszystkich odpadów przekazywanych na składowisko odpadów. Sporządza ją posiadacz odpadu odpowiedzialny za gospodarowanie nimi. Kryteria i procedury związane z dopuszczeniem odpadów do składowania zostały określone w art. 110–120 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- « pierwsza
- «
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- »
- ostatnia »
2024
Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu
Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?
Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?
Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?