Co nowego w prawie?
10 lipca 2018 r. – projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
Baterie jako element urządzenia wielkogabarytowego
Podstawową przesłanką do objęcia baterii stanowiących element wielkogabarytowego urządzenia niepodlegającego pod ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) obowiązkiem sprawozdawczym jest objęcie ich zakresem ustawy o bateriach i akumulatorach, niezależnie od tego, czy stanowią część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów.
Umorzenie postępowania w sprawie decyzji ustalającej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Pytanie: Pytanie: Wójt gminy XYZ ustalił stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zawiadomił o tym firmę ABC. Opłata nie została wniesiona przez ten podmiot w wyznaczonym terminie. Organ wystosował więc pismo o wszczęciu postępowania w sprawie określenia jej wysokości w drodze decyzji. W międzyczasie firma zapłaciła opłatę. Czy takie postępowanie staje się bezprzedmiotowe?
Recykling stali zgodny z prawem
Stal jest doskonałym materiałem nadającym się do ponownego wykorzystania. Dzięki swoim właściwościom, tj. trwałości i wytrzymałości, może być wykorzystywana do budowy wielu konstrukcji, maszyn i urządzeń. Jest to surowiec stosunkowo tani, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Jakie formalności musi spełnić przedsiębiorca chcący zająć się recyklingiem stali?
Pozwolenie wodnoprawne dla punktu skupu złomu
Pytanie: Pytanie: W punkcie skupu złomu ustawione są otwarte kontenery, w których składowany jest złom. Gromadzi się w nich woda opadowa. Czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? Czy konieczne jest określenie sposobu odprowadzania wody z kontenerów? Czy są wymagane jeszcze jakieś dokumenty?
Opróżnianie koszy ulicznych i pielęgnacja terenów zielony – regulacje prawne
Firmy zajmujące się świadczeniem usług w zakresie opróżniania koszy ulicznych, pielęgnacji terenów zielonych lub sprzątania ulic i targowisk, które nie odbierają odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, nie muszą uzyskiwać wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Takie jest stanowisko Departamentu Gospodarki Odpadami.
Mieszanie odpadów – co na to prawo?
Mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, podobnie jak mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszanie odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczanie substancji niebezpiecznych – są zakazane.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami
Pytanie: Pytanie: Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?
Magazyn odpadów niebezpiecznych – wymagania
Magazynowanie odpadów, a zatem ich czasowe przechowywanie, powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować.
- « pierwsza
- «
- 66
- 67
- 68
- 69
- 70
- »
- ostatnia »
2025
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Jak poprawić KPO
Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?
Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu
Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?
Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?
Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?