Stosujesz kruszarkę do gruzu – oto, co powinieneś wiedzieć
Kruszarka mobilna stanowi instalację z uwagi na to, że na proces kruszenia składa się wiele procesów, tj. rozrabianie, sortowanie, ładowanie do zasobnika kruszarki, wydzielanie frakcji drobnej na ruszcie wibracyjnym, skruszanie pozostałych odpadów. Gruz z kruszarki rozdrobniony na mniejsze elementy dalej pozostaje odpadem. Tego typu działalność stanowi proces odzysku R12 – wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1–R11. Z tego też powodu należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zgodnie z ustawą o odpadach.
Rodzaje odpadów wytwarzanych podczas produkcji elementów stalowych
Podczas produkcji elementów stalowych powstają przede wszystkim odpady spawalnicze, z procesu toczenia, szlifowania. Ponadto często gotowe elementy są malowane, co powoduje wytwarzanie dodatkowej grupy odpadów.
Problemowa obróbka metalu
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane w przypadku wytwarzania powyżej 1 tony/rok odpadów niebezpiecznych oraz 5000 ton/rok odpadów innych niż niebezpieczne. Poza tym kluczową kwestią decydującą o konieczności posiada pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest ustalenie, czy odpady powstają w instalacji, czy poza nią. Poniżej szczegóły.
Problem z podrzuconymi odpadami
Za podrzucone śmieci niestety odpowiada właściciel terenu. Bez względu na ich ilość, należy je traktować tak, jakby były wytworzone na terenie, na którym się znalazły. Oczywiście, jeśli sprawca jest znany, można dochodzić swoich praw w postępowaniu cywilnoprawnym. Poza tym niezwłocznie należy zawiadomić organy ochrony środowiska, np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a także WIOŚ.
Obowiązki podmiotów sprzedających niehermetycznie zamknięte urządzenia
Niehermetycznie zamknięte urządzenia napełnione fluorowanymi gazami cieplarnianymi mogą być sprzedawane tylko użytkownikowi końcowemu, i to wyłącznie w przypadku gdy zostaną przedstawione dowody, że instalowanie urządzenia będzie przeprowadzone przez podmiot certyfikowany.
Kiedy kompostownia musi być zatwierdzona przez powiatowego lekarza weterynarii?
Pytanie: Pytanie: Czy kompostownia wytwarzająca kompost zakwalifikowany jako odpad o kodzie 19 05 03, który trafia na składowisko odpadów, powinna być zatwierdzona przez powiatowego lekarza weterynarii? Czy kompostownie, które przetwarzają odpady kuchenne również podlegają pod ten obowiązek?
Kiedy folia staje się odpadem opakowaniowym?
Pytanie: Pytanie: Zamawiamy do naszego zakładu półprodukty, które przyjeżdżają w opakowaniach zbiorczych na paletach i są owinięte folią. Czy taka folia kwalifikuje się jako odpad opakowaniowy? Jeśli tak, to jakie obowiązki są z tym związane?
Jakie są zasady łączenia odpadów komunalnych?
Odpady komunalne zbierane selektywnie i odpady zmieszane powinny być gromadzone osobno, z uwzględnieniem poszczególnych grup i charakteru miejsca ich powstawania.
- « pierwsza
- «
- 68
- 69
- 70
- 71
- 72
- »
- ostatnia »
2025
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Jak poprawić KPO
Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?
Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu
Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?
Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?
Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?