Czy zostanie powołany regulator opłat śmieciowych i będą zmiany w funkcjonowaniu RIPOK?

Związek Samorządów Polskich oraz inne niezrzeszone w nim gminy zgłaszają potrzebę wprowadzenia instytucji, która na wzór URE czuwałaby nad wysokością opłat ponoszonych na rzecz RIPOK.

Czy trociny to odpad, czy surowiec?

Pytanie: Pytanie: Jak zaklasyfikować trociny z obróbki drewna i płyt wiórowych w tartaku? Czy są odpadem, czy mogą być traktowane jako surowiec?

Czy produkcja kabli oznacza wprowadzanie sprzętu elektrycznego na rynek?

Przedsiębiorca produkujący i sprzedający przewody klasyfikowany jest jako wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny. Spoczywa na nim szereg obowiązków, poniżej dowiesz się, jakie.

Czy pomiary emisji na stanowisku pracy można wykorzystać do wniosku o pozwolenie na emisję?

Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się produkcją pamiątek okolicznościowych z płyt drewnopochodnych. Sanepid wykonał nam pomiary środowiska pracy, w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza, tj. pył całkowity, aceton, ksylen, węglowodory aromatyczne. Czy możemy posłużyć się tym danymi do obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu do wniosku o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów?

Czy można prowadzić uproszczoną ewidencję dla odpadów medycznych?

Zgodnie z art. 71 ustawy o odpadach uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie kart przekazania odpadów prowadzą podmioty, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie, a także wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.

Czy gmina może żądać wyjaśnień do korekty deklaracji śmieciowej?

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zawierać tylko dane niezbędne do prawidłowego obliczenia tej należności. Rada gminy nie może żądać dodatkowych informacji, bo jest to przekroczenie przewidzianych dla niej uprawnień.

Czy firma transportująca odpady musi składać sprawozdanie odpadowe?

Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się odbiorem i transportem odpadów innych niż niebezpieczne od różnych zakładów produkcyjnych i następnie przekazujemy je do firm zajmujących się ich unieszkodliwianiem lub przetwarzaniem. Posiadamy pozwolenie na transport odpadów. Czy jako firma transportująca odpady musimy składać sprawozdanie o rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi?

Co zrobić z opakowaniami po surowcach i półproduktach?

Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, odpady, których powstaniu nie udało się zapobiec, trzeba w pierwszej kolejności poddać odzyskowi. Odpady opakowaniowe, tj. folia stretch, kartony, plastikowe pojemniki, wytwarzane podczas rozpakowywania zakupionych towarów, są najczęściej wykonane z materiałów, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane stają się wartościowym surowcem.

Co nowego w prawie?

22 czerwca 2018 r. – projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw

Co nowego w prawie?

30 kwietnia 2018 r.Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

2025

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Jak poprawić KPO

Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?