Substancje zubażające warstwę ozonową (SZWO)
Zakład posiada 2 urządzenia klimatyzacyjne, każde o zawartości powyżej 3 kg czynnika chłodniczego R410A będącego gazem zubażającym warstwę ozonową (tzw. SZWO).
Substancje chemiczne
Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2020 roku).
Odpady opakowaniowe
Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.
Emisja hałasu
Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.
Wsparcie dla funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.
Opłata roczna w BDO i sprawozdanie zerowe
Pytanie: Proszę o informację, czy opłatę roczną za BDO muszą płacić przedsiębiorcy wytwarzający odpady wpisani do BDO? Niezależnie od tego czy poprzednim roku mieli w ewidencji karty przekazania odpadu czy tez nie mieli żadnych zapisów? Czy trzeba złożyć sprawozdanie zerowe w sytuacji, kiedy nie było żadnych zapisów ?
Odpady z przemysłu drukarskiego – jak z nimi postępować
Szeroko rozpowszechniony przemysł drukarski generuje szereg charakterystycznych dla siebie odpadów, jak nimi gospodarować?
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »
2024
Odpowiedzialność finansowa wytwórcy odpadów - kary administracyjne
Wytwórcy odpadów podlegają wielu obowiązkom. Spełnienie ich wszystkich wymaga znajomości obowiązującego prawa, dobrego planowania i organizacji czasu pracy. Dowiedz się, jakie kary administracyjne grożą za niewywiązanie się z obowiązków.
2023
PE: obieg zamknięty pomoże pozyskiwać surowce strategiczne z odpadów
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.
Odpady powstające w wyniku remontów – jak je klasyfikować, możliwe błędy w klasyfikacji
Zarówno podmioty świadczące usługi remontów, jak i firmy zatrudniające takie podmioty, niejednokrotnie borykają się z problemem klasyfikacji odpadów. W tym artykule przybliżamy tematykę odpadów powstających w wyniku remontów, aby ułatwić ich klasyfikację i gospodarowanie.
2020
Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?
Dowiedz się, jak naliczyć opłaty środowiskowe ze zużycia stosowanych środków
Pytanie: W naszym zakładzie prowadzony jest proces klejenia, do którego używa się kleju X. Poprzedza go proces przygotowania powierzchni klejonego materiału, który polega na jej odtłuszczeniu przy użyciu rozpuszczalnika Y. W 2019 roku zużyliśmy 500 kg kleju X oraz 300 kg preparatu Y. Ile wyniosą opłaty z tytułu korzystania ze środowiska?
Do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń?
Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku?
2019
Jak uzupełnić wniosek?
Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.
GOSPODARKA WODNO - ŚCIEKOWA
Na terenie zakładu powstają następujące rodzaje ścieków:- socjalno – bytowe – odprowadzane do miejskiej kanalizacji sanitarnej;- przemysłowe – pochodzące z procesu mycia elementów do malowania – odprowadzane są do bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności 20 m3. Po zapełnieniu szamba odbierane są przez firmę zewnętrzną posiadającą stosowne uprawnienia.
GOSPODARKA ODPADAMI
Na terenie zakładu ABC wytwarzane są różne rodzaje odpadów i to zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.
2018
Dotacje na gospodarkę odpadami w 2018 roku
Do godziny 15.30 dnia 21 grudnia 2018 r. można składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Pożyczki będą udzielane w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami.
Czy wytwarzający odpady musi sporządzać operat ppoż.?
Pytanie: Pytanie: Czy podmioty, które nie zbierają odpadów, ani ich nie przetwarzają, a jedynie je wytwarzają i magazynują na swoim terenie (w tym też odpady niebezpieczne), są objęte nowelizacją ustawy o odpadach, która weszła w życie 5 września 2018 r.? Czy takie podmioty też mają opracowywać operat ppoż?
Co zawiera nowy projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
W dniu 31 sierpnia 2018 r. na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stawia sobie za cel rozwiązanie aktualnych problemów związanych z gospodarką odpadami.