Spadek odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 milionów ton odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
Przeterminowane leki i zużyta odzież robocza
Pytanie: Piszę w sprawie przeterminowanych leków. Czy firma posiadająca apteczki musi posiadać pojemniki na przeterminowane leki? Jeśli tak to jakie obowiązki musi spełnić? Również pojawia się pytanie ws. zużytej odzieży roboczej. Czy na taką odzież należy również mieć oddzielny pojemnik na takie odpady?
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu
Kto i w jaki sposób może zbierać i przetwarzać pojazdy wycofane z eksploatacji? Jakim obowiązkom podlegają takie podmioty? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie są odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu.
Podstawowe informacje o systemie recyklingu pojazdów
Pojazd samochodowy po zakończeniu swojego cyklu życia staje się odpadem obciążającym naturalne środowisko i w związku z tym powinien być poddany recyklingowi. Ze względu na znaczny udział wraków samochodowych w ogólnym bilansie odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego, stały się one przedmiotem specjalnego traktowania.
Odpowiedzialność karna
Wielu przedsiębiorców nadal nie stosuje się do obowiązującego prawa. Jakie czyny są karalne i za co grozi odpowiedzialność finansowa?
Ewidencja odpadów oraz sprawozdawczość w ramach realizacji recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji
Ewidencja i sprawozdawczość w systemie BDO jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w zakresie zbierania i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kto musi zarejestrować się w BDO, jakie dane należy wykazywać i jaka sprawozdawczość jest obowiązkowa?
Cele i założenia systemu
System recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ma swoje założenia i cele. Opierają się one na jak największym ograniczeniu wpływu na środowisko procesu produkcji i utylizacji pojazdów. Podstawowym celem jest uszczelnienie systemu odbioru i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach
Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.
Odpady niebezpieczne w altanie śmietnikowej
Pytanie: W altanie śmietnikowej pod blokiem znalazłem butelki z rozpuszczalnikami i puszki z resztkami farby. Są upały, te odpady wydzielają silny odór. Co powinienem zrobić?
Nowe przepisy UE ograniczają zanieczyszczenie plastikiem
Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach. Od 3 lipca plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą obowiązkowo mieć nakrętki, które pozostają przymocowane po otwarciu. W Polsce te przepisy obowiązują od 1 lipca. To drobna zmiana, ale może znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają do środowiska.
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »
2025
Gdzie wyrzucić kubek z papieru powlekanego?
Pytanie: Gdzie powinny być wyrzucane kubki z papieru powlekanego?
Data przekazania odpadów a DPR
Pytanie: Odebraliśmy odpady w maju i czerwcu, ale ich przetworzenie nastąpiło w lipcu i wtedy przekazaliśmy je do recyklera. Klient wnioskuje o dokument potwierdzający recykling (DPR) za maj i czerwiec. Jak mamy go uzyskać?
Czy instytucje kultury muszą rejestrować się w systemie BDO?
Pytanie: Jako instytucja kultury, prowadząca księgarnię z opcją wysyłki książek, chcielibyśmy wiedzieć, czy jesteśmy zobowiązani do rejestrowania się w systemie BDO oraz czy musimy rozliczać się z opakowań, w które pakujemy wysyłki?
2024
Segregacja odpadów komunalnych – jakie błędy popełniamy najczęściej?
Segregacja odpadów komunalnych jest nieodłącznym elementem nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. W wielu krajach, w tym w Polsce, wprowadzono przepisy nakazujące segregację śmieci na frakcje, takie jak papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz odpady zmieszane. Niestety, mimo coraz większej świadomości ekologicznej, nadal popełniamy wiele błędów, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia surowców wtórnych i utrudniają ich recykling.
Przekroczenie masy odpadów w stacji demontażu pojazdów
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów. Przyjmuję sunięte w trakcie naprawy części. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?
2023
PE: obieg zamknięty pomoże pozyskiwać surowce strategiczne z odpadów
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.
Odpady powstające w wyniku remontów – jak je klasyfikować, możliwe błędy w klasyfikacji
Zarówno podmioty świadczące usługi remontów, jak i firmy zatrudniające takie podmioty, niejednokrotnie borykają się z problemem klasyfikacji odpadów. W tym artykule przybliżamy tematykę odpadów powstających w wyniku remontów, aby ułatwić ich klasyfikację i gospodarowanie.
2020
Eksploatacja instalacji i pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych
Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się obróbką metali, w ramach której stosuje m.in. lasery do cięcia stali, szlifierki, itp. Po hali produkcyjnej jeżdżą wózki widłowe. Maszyny do obróbki są w leasingu, więc formalnie nie są naszą własnością. W 2018 roku nasza firma wytworzyła następujące rodzaje i ilości odpadów: 13 02 08* (0,08 Mg/rok), 15 02 02* (0,439 Mg/rok), 16 02 13* (0,007 Mg/rok) oraz 16 06 01* (2,2 Mg/rok). Czy w związku z tym powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych? Czy mamy tu do czynienia z instalacją? Czy odpady, tj. zużyta drukarka i akumulator z wózka widłowego stanowią odpady z instalacji?
Dowiedz się, jak naliczyć opłaty środowiskowe ze zużycia stosowanych środków
Pytanie: W naszym zakładzie prowadzony jest proces klejenia, do którego używa się kleju X. Poprzedza go proces przygotowania powierzchni klejonego materiału, który polega na jej odtłuszczeniu przy użyciu rozpuszczalnika Y. W 2019 roku zużyliśmy 500 kg kleju X oraz 300 kg preparatu Y. Ile wyniosą opłaty z tytułu korzystania ze środowiska?
Do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń?
Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku?
2019
Jak uzupełnić wniosek?
Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.
GOSPODARKA WODNO - ŚCIEKOWA
Na terenie zakładu powstają następujące rodzaje ścieków:- socjalno – bytowe – odprowadzane do miejskiej kanalizacji sanitarnej;- przemysłowe – pochodzące z procesu mycia elementów do malowania – odprowadzane są do bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności 20 m3. Po zapełnieniu szamba odbierane są przez firmę zewnętrzną posiadającą stosowne uprawnienia.
GOSPODARKA ODPADAMI
Na terenie zakładu ABC wytwarzane są różne rodzaje odpadów i to zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.
2018
Dotacje na gospodarkę odpadami w 2018 roku
Do godziny 15.30 dnia 21 grudnia 2018 r. można składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie projektów inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Pożyczki będą udzielane w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna gospodarka odpadami.
Czy wytwarzający odpady musi sporządzać operat ppoż.?
Pytanie: Pytanie: Czy podmioty, które nie zbierają odpadów, ani ich nie przetwarzają, a jedynie je wytwarzają i magazynują na swoim terenie (w tym też odpady niebezpieczne), są objęte nowelizacją ustawy o odpadach, która weszła w życie 5 września 2018 r.? Czy takie podmioty też mają opracowywać operat ppoż?
Co zawiera nowy projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
W dniu 31 sierpnia 2018 r. na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stawia sobie za cel rozwiązanie aktualnych problemów związanych z gospodarką odpadami.