Mobilne spalarnie odpadów medycznych a regulacje prawne
Pytanie: Otrzymaliśmy ofertę zakupu mobilnej spalarni odpadów medycznych. Czy takie urządzenie można użytkować na terenie Polski, a jeśli tak, to jakie musimy spełniać wymogi prawne w tym zakresie? Jesteśmy wytwórcą odpadów medycznych o różnych kodach, na ten moment przekazujemy odpady do tradycyjnej spalarni odpadów medycznych.
Działania służb przeciwko nielegalnemu obrotowi odpadami
Centralne Biuro Śledcze Policji jest w trakcie prowadzenia intensywnego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku ostatnich działań zatrzymano 34 osoby, z czego 14 tymczasowo aresztowano.
Drugie życie odpadowych popiołów
Odpady popiołowe, powstające w wyniku procesów spalania, takich jak produkcja energii w elektrowniach węglowych czy spalanie biomasy, stanowią istotny problem środowiskowy. Każdego roku na świecie wytwarza się miliony ton popiołów, które muszą być odpowiednio składowane lub, co coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, ponownie wykorzystane. Rosnąca świadomość ekologiczna oraz nacisk na zrównoważony rozwój skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie ilości odpadów, a także na efektywne wykorzystanie surowców wtórnych.
Audyt odbiorcy odpadów – dobra praktyka
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dbałości o środowisko naturalne, odpowiednie zarządzanie odpadami stanowi jedno z kluczowych wyzwań zarówno dla przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych. Firmy wytwarzające odpady mają obowiązek nie tylko ich prawidłowej segregacji i magazynowania, ale także przekazywania do odpowiednich odbiorców, którzy zajmują się ich dalszym przetwarzaniem lub utylizacją.
Zasady magazynowania zużytych olejów
Pytanie: Czy można magazynować odpadowe oleje z innymi materiałami ciekłymi? Czy pod beczki ze zużytymi olejami i chłodziwem powinny być ustawione wanienki ociekowe? Stoją one na utwardzonym podłożu (kostka brukowa). Jeśli jest taka konieczność, to czy muszą one być z certyfikatem?
Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR
Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?
Odpowiedzialność finansowa wytwórcy odpadów - kary administracyjne
Wytwórcy odpadów podlegają wielu obowiązkom. Spełnienie ich wszystkich wymaga znajomości obowiązującego prawa, dobrego planowania i organizacji czasu pracy. Dowiedz się, jakie kary administracyjne grożą za niewywiązanie się z obowiązków.
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
2025
Błędne zatwierdzenie transportu w BDO
Część dokumentów w BDO jest wspólna dla kilku podmiotów, które mają do nich dostęp i powinny je edytować, potwierdzać lub korygować. Co, gdy w BDO został zatwierdzony transport, który się nie odbył?
Aktualizacja danych w BDO
Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.
Źródła finansowania gospodarki odpadami komunalnymi
Podstawowym źródłem finasowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi są opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszone przez właścicieli nieruchomości, czyli wytwórców odpadów. Rada gminy dokonuje wyboru metody ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustala stawkę takiej opłaty.
2024
Karta ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji – kiedy ją stosować
Podmiot prowadzący stację demontażu pojazdów powinien wypełnić kartę ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli przyjmuje pojazdy samochodowe zaliczające się do kategorii pojazdów: M1, N1 oraz L2e o masie do 3,5 t (samochody osobowe).
Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.
Jak prowadzić ewidencję pojazdów wycofanych z eksploatacji nieobjętych ustawą
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów i chciałbym zapytać, w jaki sposób ująć w karcie ewidencji (KEO) pojazdy ciężarowe, które nie podlegają ustawie o pojazdach wycofanych z eksploatacji. Jeśli przyjmę pojazd na KEO o kodzie 16 01 04*, to w jaki sposób ewidencjonować wytwarzane odpady z tych pojazdów?
2023
Odpady mogące powodować wycieki do gleby – jak nimi gospodarować?
Zgodnie z przepisami odpady powinny być tak magazynowane, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego powstającymi odciekami. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów traktowane są jako ścieki przemysłowe i podlegają regulacjom ustawy – Prawo wodne. To oznacza, że na ich wprowadzanie do środowiska wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Gdyby ktoś jednak zdecydował się na przekazywanie odcieków jako odpadów, wówczas podlegałby pod ustawę o odpadach i musiałby spełnić szereg innych obowiązków. Szczegóły poniżej.
Nowy system kaucyjny – na czym ma polegać?
Wymagania dotyczące systemu kaucyjnego, zasady jego działania oraz nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców zostały wprowadzone poprzez zmianę ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa wersja ustawy zacznie obowiązywać 13 października 2023 r., ale większość obowiązków związanych z systemem kaucyjnym wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., czyli w dniu, w którym system powinien zostać uruchomiony.
Magazynowanie odpadów wytworzonych poza instalacją
Pytanie: Czy rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2023 r. w sprawie szczegółowych wymagań magazynowania odpadów obowiązuje także firmy/wytwórców nie posiadających instalacji?
2020
Ciekawostki w zakresie gospodarki odpadami
W dzisiejszym wydaniu dowiesz się kilka ciekawych informacji na temat gospodarowania odpadami. Mianowicie przeczytasz kto i do kiedy ma wydłużony czas na wymianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, kto nie podlega pod wpis do BDO, kiedy odpady pochodzą z instalacji, a kiedy spoza oraz jakie wymogi oprócz wpisu do BDO powinien spełnić podmiot transportujący odpady. Te i inne tematy znajdziesz poniżej.
Nowe terminy sprawozdań!
Uwaga! Termin przedłożenia sprawozdań za 2019 r. został wyjątkowo przełożony z 15 marca 2020 r. na 30 czerwca 2020 r.
Rejestr w BDO salonu kosmetycznego
Pytanie: Pytanie: Mamy mały gabinet kosmetyczny, w którym wykonujemy usługi, tj.: masaże, manicure, pedicure, zabiegi na twarz (maski algowe, peelingi). Czy powinniśmy rejestrować się w BDO?
2019
EMISJA HAŁASU
Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.
EMISJA DO POWIETRZA
Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach.
Czy odpad wytworzony tylko raz trzeba ująć w pozwoleniu
Pytanie: Pytanie: Czy odpad wytworzony jednorazowo z instalacji (nieujęty w pozwoleniu) trzeba zgłosić do pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a co za tym idzie − wystąpić o jego zmianę?
2018
Zdobądź dotację na program selektywne zbieranie odpadów!
Do 21 grudnia 2018 r. można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uzyskanie pomocy finansowej w formie dotacji oraz pożyczek na przedsięwzięcia związane z racjonalną gospodarką odpadami. Budżet na przeznaczony realizację celu Programu w latach 2015–2023 wynosi 1.771.191.000 zł.
Rejestr w BDO sieci sklepów rozproszonych po całej Polsce
Pytanie: Pytanie: Firma ma siedzibę w Krąplewicach. Otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego numer rejestrowy BDO. Mamy sieć sklepów w innym województwie, które wystawiają karty przekazania odpadów wyłącznie dla odpadów o kodzie 160380. Czy istnieje więc obowiązek złożenia wniosku o nadanie numeru rejestrowego do marszałka województwa ze względu na miejsce prowadzenia tych sklepów? Pytam, ponieważ na szkoleniu dowiedziałam się że jest to wymagane, natomiast w urzędzie marszałkowskim powiedziano mi odwrotnie.
Odprowadzanie wód w granicach administracyjnych wiejskich – regulacje prawne
Pytanie: Pytanie 1. Zakład prowadzi działalność gospodarczą na terenie wiejskim. Posiada zamkniętą kanalizację deszczową (rurociągi, studzienki, wylot, separator zanieczyszczeń) do odprowadzania wód opadowych do rowu melioracyjnego. Czy takie odprowadzanie wód opadowych w granicach administracyjnych wiejskich jest usługą wodną i wymaga pozwolenia wodnoprawnego?