Nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek i opakowań wielorazowych
Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie obowiązek dla przedsiębiorców, który zmienia zasady dotyczące sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Producenci zostali zobowiązani do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Wchodzi również konieczność zapewniania alternatywnych opakowań wielorazowego użytku.
Mycie opakowań po środkach niebezpiecznych - czy jest dopuszczalne
Pytanie: W naszej firmie są opakowania po środkach niebezpiecznych. Mamy możliwości technologiczne, żeby je myć. Czy to jest dopuszczalne? Jak przeprowadzić proces zgodne z prawem? Jakie warunki musimy spełnić?
Kolejny pożar odpadów opanowany
Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej w województwie łódzkim. W wyniku wybuchu zbiorników z aerozolami łącznie poszkodowanych zostało 11 osób, a stan dwóch jest ciężki.
Dofinansowanie do wykorzystania biometanu
Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą
Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?
Recykling odpadów niebezpiecznych
Odpady niebezpieczne – czy można je recyklingować? Jakim procesom poddawane są takie odpady?
Zużyta odzież robocza i ochrony osobiste
Praktycznie w większości firm pracownikom wydawana jest odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej w postaci np. odzież robocza lub rękawic ochronnych. Jak klasyfikować tego typu odpady? Czy można je przekazywać pracownikom do wykorzystania na potrzeby własne?
Zatwierdzono unijne rozporządzenie o eko projekcie
Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE.
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
2025
Wykreślenie z rejestru
Przedsiębiorca, który zakończył działalność polegającą na odbieraniu odpadów komunalnych ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru w terminie 14 dni od trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.
Wpis do RDR to wymóg!
Żeby móc odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na terenie danej gminy, trzeba uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej. Czy oprócz wpisu trzeba dopełnić jeszcze innych formalności?
Termiczne przekształcanie odpadów na energię
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię niedających się do ponownego użycia lub recyklingu odpadów. Takie odpady, które nie będą się już nadawały do ponownego użycia, będą mogły być wykorzystane jako wysokoenergetyczne paliwo.
2024
Przeterminowane leki i zużyta odzież robocza
Pytanie: Piszę w sprawie przeterminowanych leków. Czy firma posiadająca apteczki musi posiadać pojemniki na przeterminowane leki? Jeśli tak to jakie obowiązki musi spełnić? Również pojawia się pytanie ws. zużytej odzieży roboczej. Czy na taką odzież należy również mieć oddzielny pojemnik na takie odpady?
Podstawowe zasady funkcjonowania systemu
Kto i w jaki sposób może zbierać i przetwarzać pojazdy wycofane z eksploatacji? Jakim obowiązkom podlegają takie podmioty? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakie są odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu.
Podstawowe informacje o systemie recyklingu pojazdów
Pojazd samochodowy po zakończeniu swojego cyklu życia staje się odpadem obciążającym naturalne środowisko i w związku z tym powinien być poddany recyklingowi. Ze względu na znaczny udział wraków samochodowych w ogólnym bilansie odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego, stały się one przedmiotem specjalnego traktowania.
2023
Procedura postępowania w razie awarii BDO
Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby nie ignorować problemu. Można się bowiem narazić na karę. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?
Gospodarowanie odpadami w firmie – jak je sobie ułatwić?
Liczba obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami zależy od wielkości firmy oraz specyfiki działalności. Są firmy, w których obowiązków jest bardzo mało i takie sprawy prowadzi właściciel, jednak w niektórych przedsiębiorstwach za gospodarkę odpadową odpowiada kilku specjalistów. W obu przypadkach warto opytmalizować proces, w celu ograniczenia kosztów i czasu pracy oraz uzyskania lepszej jakości.
Co grozi za łamanie przepisów dotyczących wytwarzania odpadów?
Brak ewidencji odpadów lub brak pozwolenia na wytwarzanie odpadów może wpędzić firmę w kłopoty. Co Ci grozi, jeśli podczas kontroli inspektorzy WIOŚ wykryją nieprawidłowości?
2020
Wspólny transport odpadów niebezpiecznych i innych
Pytanie: Pytanie: Czy można przewozić razem zmieszane odpady nie niebezpieczne z niebezpiecznymi, których nie można już rozdzielić i które są już załadowane na środek transportu?
Stosowanie odmrażaczy do zamków i zimowych płynów do spryskiwaczy
Pytanie: Pytanie: W jaki sposób należy klasyfikować zużyte opakowania i resztki płynów do spryskiwaczy oraz odmrażaczy do zamków samochodowych? Są one stosowane w okresie zimowym przez zakład budowlany, w którym wykorzystuje się różne pojazdy. Czy mamy obowiązek posiadać do ww. preparatów karty charakterystyki?
Rejestr stacji paliw w BDO
Nowelizacje ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziły wiele nowych obowiązków, do których należy m.in. konieczność rejestracji w BDO podmiotów prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte obowiązkiem pobierania za nie opłaty recyklingowej.
2019
Wpis do rejestru BDO wytwórcy i transportującego odpady
Jeżeli firma ma pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zanim BDO zaczęło obowiązywać, czyli sprzed 24 lipca 2018 r., to właściwy miejscowo urząd marszałkowski sam powinien wpisać firmę do rejestru BDO i podesłać informację o nadanym numerze rejestrowym. Jeżeli jednak pozwolenie zostało uzyskane po ww. terminie, wówczas przed rozpoczęciem przedmiotowej działalności, objętej obowiązkiem uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, należało uzyskać wpis do przedmiotowego rejestru.
Outsourcing w zakresie gospodarki odpadami – co na to WIOŚ
Pytanie: Pytanie: Nasza firma zawarła umowę z firmą zewnętrzną X na obsługę środowiskową, w której zakresie jest m.in. prowadzenie ewidencji odpadów oraz przygotowywanie sprawozdań rocznych. Wszystkie karty przekazania odpadów, które otrzymujemy w danym miesiącu, są na bieżąco wysyłane do firmy X. Nie mamy żadnych oryginałów u siebie. Oczywiście w każdej chwili mogą nam podesłać oryginalne dokumenty. My natomiast na początku każdego nowego miesiąca otrzymujemy od nich elektronicznie karty ewidencji odpadów. Czy WIOŚ w trakcie kontroli może wskazać takie postępowanie jako nieprawidłowość? Ponadto na KEO jest tylko w Excelu informacja, w miejscu podpis „imię i nazwisko osoby sporządzającej", kto ją sporządził. Nie ma fizycznego podpisu tej osoby. Czy istnieje wymóg prawny, który mówi, że trzeba się fizycznie podpisać?
2018
Zmiany w prawie
Dnia 8 września 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie wzorów sprawozdań o odebranych i zebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
Termin wniesienia oraz sposób obliczania zabezpieczenia roszczeń
Na skutek masowego palenia składowisk odpadów w maju 2018 r. rząd RP podjął prace mające na celu ograniczenie tego procederu. Jednym z tych działań jest projekt rozporządzenia ministra środowiska z 25 czerwca 2018 r. w sprawie sposobu obliczania wysokości zabezpieczenia roszczeń określa sposób obliczania wysokości zabezpieczenia roszczeń.
Rejestr w BDO eksportera produktów w opakowaniach
Przedsiębiorca dokonujący eksportu produktów w opakowaniach podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Brak wpisu oznacza, że podmiot nie może prowadzić działalności w tym zakresie.