Nowa strategia NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy na cztery lata

Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była omawiana podczas spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.

Jak radzić sobie z nielegalnymi miejscami magazynowania odpadów

W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się robocze spotkanie, w trakcie którego omówiono problemy gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwe rozwiązania na poziomie poszczególnych województw. 

Czy destrukt drogowy można potraktować jako surowiec wtórny

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Aktualne Informacje na temat systemu kaucyjnego w Polsce

System kaucyjny, mający na celu zwiększenie recyklingu opakowań i zmniejszenie ilości odpadów, zyskuje na znaczeniu w Polsce. Po wielu latach debat i przygotowań, wprowadzenie tego systemu staje się rzeczywistością. W artykule przedstawimy najnowsze informacje dotyczące implementacji systemu kaucyjnego w Polsce, jego założeń oraz oczekiwanych korzyści i wyzwań.

Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i związana z tym dokumentacja

Czym są odpady niebezpieczne i jak nimi gospodarować? Jaka dokumentacja jest obowiązkowa dla podmiotu wytwarzającego odpady niebezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Obowiązki i odpowiedzialność posiadacza odpadów

Posiadacz odpadów ponosi pełną odpowiedzialność za odpady do momentu przekazania ich uprawnionemu podmiotowi. Z jakich obowiązków musi się wywiązać i co mu grozi za złamanie przepisów?

Za jakie torby trzeba zapłacić opłatę recyklingową?

Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?

2025

Rejestr działalności regulowanej

Działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

PSZOK, czyli co?

Gmina musi utworzyć co najmniej jeden stacjonarny PSZOK samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą oddawać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

Problemy sprawozdawcze i jak sobie z nimi radzić

Do 31 stycznia każdego roku podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

2024

Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach

Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Odpady niebezpieczne w altanie śmietnikowej

Pytanie: W altanie śmietnikowej pod blokiem znalazłem butelki z rozpuszczalnikami i puszki z resztkami farby. Są upały, te odpady wydzielają silny odór. Co powinienem zrobić?

Nowe przepisy UE ograniczają zanieczyszczenie plastikiem

Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem, szczególnie na plażach. Od 3 lipca plastikowe butelki sprzedawane w UE muszą obowiązkowo mieć nakrętki, które pozostają przymocowane po otwarciu. W Polsce te przepisy obowiązują od 1 lipca. To drobna zmiana, ale może znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, które trafiają do środowiska.

2023

Klasyfikowanie odpadów powstających w przedsiębiorstwie

Odpowiednie dobranie kodu odpadu jest bardzo ważne zarówno w przypadku ubiegania się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jak i w prowadzeniu ewidencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dokonać prawidłowej klasyfikacji.

Wykaz odpadów we wniosku a decyzja środowiskowa

Pytanie: Czy lista odpadów objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów powinna odpowiadać ściśle grupom odpadów wymienionych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

2020

Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.

Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.

2019

Ile rodzajów opakowań – tyle kampanii edukacyjnych

Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (dalej KE). Czy trzeba go realizować dla każdego rodzaju opakowania osobno?

Czy ścieki z szamba można traktować jako odpad

Pytanie: Pytanie: Nasza firma korzysta z usług firmy, która opróżnia szambo i wywozi nieczystości płynne. Czy powinniśmy prowadzić jakąś dokumentację z tym związaną i mieć zawartą umowę na wywóz nieczystości płynnych, czy wystarczy sama faktura? Czy powinniśmy wystawiać KPO? Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, jakie zezwolenia powinna mieć firma odbierająca od nas nieczystości płynne i czy powinna być wpisana do BDO?

29 lipca 2019 r.

Ogłoszenie ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw

2018

Kto powinien sporządzić KPO?

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą transportową (firma A). Inna firma świadczy dla nas usługę serwisu mobilnego (firma B) z wymianą opon (zabierają stare opony do utylizacji). Firma B przekazuje odpady firmie C, która podpisuje dla nich zbiorcze KPO za cały miesiąc. Firma C widnieje w KPO jako transportujący i przyjmujący odpady, natomiast przekazującym odpady jest firma B. Czy firmie A wystarczy samo oświadczenie, że odpady w postaci zużytych opon, powstające w wyniku usługi naprawy świadczonej przez firmę B, trafiają do firmy C?

Kiedy zużyte baterie można oddać do supermarketu?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma posiada zużyte baterie (wytworzone z urządzeń biurowych). Magazynujemy je przez kilka miesięcy i chcielibyśmy je zutylizować. Czy możemy je oddać do specjalnie oznakowanych kartonów w supermarkecie? Czy w takim przypadku jesteśmy zobowiązani do sporządzenia karty odpadów?