Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: Posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?

Wydano zezwolenie dla drugiego operatora systemu kaucyjnego

20 lutego 2024 r. Podmiot Reprezentujący System Kaucyjny „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. złożył wniosek, który Minister Klimatu i Środowiska rozpatrzył i decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

ROP – jak działa?

Często słyszymy skrót „ROP”. Co on oznacza i czego dotyczy? Dowiesz się tego z artykułu.

Sytuacje awaryjne w magazynowaniu odpadów

W magazynowaniu odpadów czasami mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne. Jakie to mogą być zdarzenia i jak sobie z nimi poradzić, aby spełnić wymagania prawne   i zapewnić płynność w gospodarowaniu odpadami w firmie? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.

Pożar odpadów w Warszawie

Jak podaje TVN24, 22 maja 2024 r. na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. 

Ograniczanie wytworzenia odpadów komunalnych w firmie

W każdej firmie powstają odpady komunalne. Za ich utylizację ponosimy często duże koszty. Jak ograniczyć ilość wytworzonych odpadów komunalnych i uzyskać z tego oszczędności?

Odpady opakowaniowe 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?

2025

Sposoby obliczania poziomu odzysku i recyklingu

Gminy mają obowiązek osiągnąć wymagany ustawowo poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak go obliczyć?

Składowanie dopiero w ostateczności

Według danych GUS na koniec 2022 r. funkcjonowało 259 składowisk przyjmujących odpady komunalne (265 na koniec 2021 r.), zajmujących łączną powierzchnię 1 624 ha. W 2022 r. zamkniętych zostało 11 składowisk o łącznej powierzchni 45 ha.

Skuteczny recykling, czyli jaki?

Skuteczny recykling wymaga selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a przede wszystkim surowców wtórnych takich jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale. Dlatego tak istotna jest segregacja odpadów komunalnych przez ich wytwórców „u źródła”.

2024

Odpowiedzialność karna

Wielu przedsiębiorców nadal nie stosuje się do obowiązującego prawa. Jakie czyny są karalne i za co grozi odpowiedzialność finansowa?

Ewidencja odpadów oraz sprawozdawczość w ramach realizacji recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

Ewidencja i sprawozdawczość w systemie BDO jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w zakresie zbierania i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kto musi zarejestrować się w BDO, jakie dane należy wykazywać i jaka sprawozdawczość jest obowiązkowa?

Cele i założenia systemu

System recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji  ma swoje założenia i cele. Opierają się one na jak największym ograniczeniu wpływu na środowisko procesu produkcji i utylizacji pojazdów. Podstawowym celem jest uszczelnienie systemu odbioru i przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

2023

Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Wystawianie KPO bez wpisu do BDO

Pytanie: Firma X zleciła nam odbiór odpadów wielkogabarytowych. Z firmą X nie mamy podpisanej umowy na odbiór danego kodu i nie ma ona nadanego numeru BDO. Odpady odebraliśmy i została wystawiona karta KPOK w trybie odbioru. Czy postąpiliśmy poprawnie? Czy byłaby inna sytuacja jeśli dana firma miałaby nadany numer BDO?

2020

Procedura przekazania odpadu osobie fizycznej

Pytanie: Pytanie: Firma ABC chce przekazać odpad o kodzie 150103 osobie fizycznej. Czy może taki odpad przekazać jej nieodpłatnie, czy może jest zobligowana do sprzedaży tego odpadu? Czy powinna posiadać oświadczenie przyjmującego odpad, że odbiorca wykorzystuje go na potrzeby własne? Czy jest jakiś wzór takiego oświadczenia?

2019

Odpad wytworzony jednorazowo też trzeba ująć w pozwoleniu

W zależności od tego,jakie ilości odpadu zostały wytworzone z instalacji, pomimo tego, iż powstał on tylko raz, może istnieć obowiązek jego ujęcia we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub obowiązek zmiany przedmiotowej decyzji.

Klasyfikacja odpadu w postaci zmieszanych resztek chemii

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego zakładu mamy lakiernię. Podczas malowania stosujemy różne środki chemiczne, np. czysty ksylen, a także środki Chemosil i Tixon. Chemosil i Tixon to kleje do połączeń guma – metal, które w swoim składzie zawierają m.in. toluen i benzen. Gdy zostają resztki tych substancji, wszystko jest zlewane do jednej beczki. Jaki kod odpadu należy nadać? Czy możemy te pozostałości zlewać do jednej beczki?

Kalendarium

Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 do 31 października 2019 r.

2018

Osiem głównych zmian w ustawie o odpadach

Nowelizacja ustawy o odpadach jest w dużej mierze reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz pożarów składowisk odpadów. Zaproponowane w niej rozwiązania odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, ponieważ trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić ostrzejsze kary.

Obrót substancjami chemicznymi SVHC

Każde przedsiębiorstwo, które wytwarza lub importuje substancję chemiczną w jej własnej postaci, w mieszaninach lub – w niektórych przypadkach – również w wyrobach w ilości przekraczającej tonę rocznie, bez względu na to, czy jest to substancja stwarzająca zagrożenie, czy też nie, musi ją zarejestrować w ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów). W przeciwnym razie nie może jej wprowadzać do obrotu na rynku EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).