Składowisko w Chabielicach zaczyna się opróżniać

Ze składowiska odpadów w Chabielicach pod Bełchatowem w końcu zostały zabrane pierwsze pojemniki z odpadem po produkcji trotylu. Jak donosi TVN24, stało się to dopiero pięć miesięcy po zapowiedzi Jacka Sasina, który zapewniał, że państwowa spółka Nitro-Chem ponownie zutylizuje niebezpieczne odpady.

Składowisko odpadów w Kamieńcu. Kto je usunie?

Na nielegalnym składowisku łatwopalnych odpadów tekstylnych w Kamieńcu nadal jest tam ich co najmniej 17 tys. ton. Wójt gminy Cewice zapowiedział, że samorząd odpadów nie usunie - podaje TVN24.

Resort publikuje stawki opłat za gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych

W Dzienniku Ustaw 11 grudnia opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jakie są stawki tych opłat?

Poprawne zamknięcie jednego z miejsc prowadzenia działalności

Pytanie: W jaki sposób poprawnie zamknąć jedno z miejsc prowadzenia działalności? Czy konieczne jest wysłanie sprawozdania w terminie 7 dni od zamknięcia?

Jest raport dotyczący składowania odpadów komunalnych w 2021 roku

Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 r.” jest trzecią publikacją drugiej edycji opracowań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jak zachęcić pracowników firmy do segregacji odpadów

W każdej firmie powstają odpady, zarówno te bytowe, wynikające z obecności pracowników w biurach i pomieszczeniach socjalnych, jak i przemysłowe – pochodzące z prowadzonych procesów. Jak zachęcić pracowników do segregacji odpadów? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.

Jak poprawić KPO

Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?

Zabezpieczenie roszczeń – postanowienie

Odnośnie do samego pozwolenia na wytwarzanie odpadów, nie jest wymagane ustanowienie zabezpieczenia roszczeń. Urząd może jednak wydać postanowienie określające formę i wysokość zabezpieczenia, które należy złożyć, aby uzyskać zezwolenie.

2024

Odpady elektryczne i elektroniczne- kompendium wiedzy

W wielu przedsiębiorstwach powstaje odpad w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.  Jak gospodarować takim odpadem, aby pozostać w zgodzie z prawem?

Nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek i opakowań wielorazowych

Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie obowiązek dla przedsiębiorców, który zmienia zasady dotyczące sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Producenci zostali zobowiązani do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Wchodzi również konieczność zapewniania alternatywnych opakowań wielorazowego użytku.

Mycie opakowań po środkach niebezpiecznych - czy jest dopuszczalne

Pytanie: W naszej firmie są opakowania po środkach niebezpiecznych. Mamy możliwości technologiczne, żeby je myć. Czy to jest dopuszczalne? Jak przeprowadzić proces zgodne z prawem? Jakie warunki musimy spełnić?

2023

Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Wystawianie KPO bez wpisu do BDO

Pytanie: Firma X zleciła nam odbiór odpadów wielkogabarytowych. Z firmą X nie mamy podpisanej umowy na odbiór danego kodu i nie ma ona nadanego numeru BDO. Odpady odebraliśmy i została wystawiona karta KPOK w trybie odbioru. Czy postąpiliśmy poprawnie? Czy byłaby inna sytuacja jeśli dana firma miałaby nadany numer BDO?

2020

Procedura przekazania odpadu osobie fizycznej

Pytanie: Pytanie: Firma ABC chce przekazać odpad o kodzie 150103 osobie fizycznej. Czy może taki odpad przekazać jej nieodpłatnie, czy może jest zobligowana do sprzedaży tego odpadu? Czy powinna posiadać oświadczenie przyjmującego odpad, że odbiorca wykorzystuje go na potrzeby własne? Czy jest jakiś wzór takiego oświadczenia?

2019

Odpad wytworzony jednorazowo też trzeba ująć w pozwoleniu

W zależności od tego,jakie ilości odpadu zostały wytworzone z instalacji, pomimo tego, iż powstał on tylko raz, może istnieć obowiązek jego ujęcia we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub obowiązek zmiany przedmiotowej decyzji.

Klasyfikacja odpadu w postaci zmieszanych resztek chemii

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego zakładu mamy lakiernię. Podczas malowania stosujemy różne środki chemiczne, np. czysty ksylen, a także środki Chemosil i Tixon. Chemosil i Tixon to kleje do połączeń guma – metal, które w swoim składzie zawierają m.in. toluen i benzen. Gdy zostają resztki tych substancji, wszystko jest zlewane do jednej beczki. Jaki kod odpadu należy nadać? Czy możemy te pozostałości zlewać do jednej beczki?

Kalendarium

Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 do 31 października 2019 r.

2018

Osiem głównych zmian w ustawie o odpadach

Nowelizacja ustawy o odpadach jest w dużej mierze reakcją na zjawisko nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów oraz pożarów składowisk odpadów. Zaproponowane w niej rozwiązania odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, ponieważ trudniej będzie im uzyskać zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadami, a za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić ostrzejsze kary.

Obrót substancjami chemicznymi SVHC

Każde przedsiębiorstwo, które wytwarza lub importuje substancję chemiczną w jej własnej postaci, w mieszaninach lub – w niektórych przypadkach – również w wyrobach w ilości przekraczającej tonę rocznie, bez względu na to, czy jest to substancja stwarzająca zagrożenie, czy też nie, musi ją zarejestrować w ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów). W przeciwnym razie nie może jej wprowadzać do obrotu na rynku EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).