Odpady komunalne w galeriach handlowych
Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników. Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać?
Odpadowe kable
Pośród wielu rodzajów odpadów przemysłowych, występują odpadowe kable. Powstają one w zakładach produkcyjnych, warsztatach i innych przedsiębiorstwach. Jak postępujemy z takimi odpadami i czy wszystkie mają ten sam kod odpadu?
Nowy operator systemu kaucyjnego
Minister Klimatu i Środowiska 17 lipca 2024 r. udzielił Podmiotowi Reprezentującemu OK Operator Kaucyjny S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Decyzja ta umożliwi utworzenie systemu dla wprowadzających na rynek opakowań objętych kaucją i jej zwrot użytkownikom końcowym.
Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów
Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.
Lokale gastronomiczne a system kaucyjny
Pytanie: Czy restauracje i lokale gastronomiczne będą objęte obowiązkami systemu kaucyjnego? Czy restauracje są traktowane jako jednostki handlu detalicznego? Jeśli tak, to jakie podstawowe obowiązki obejmą takie miejsca?
Klasyfikacja komponentów elektrycznych - wnioski z wyroku sądowego
Prawidłowa klasyfikacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna do obliczenia i uiszczenia opłaty produktowej. Nieodpowiednie zrozumienie przepisów może prowadzić do problemów prawnych. Przykład takich trudności można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rzuca światło na zawiłości związane z klasyfikacją sprzętu.
Ustawa o sygnalistach podpisana. Wśród naruszeń prawa te związane z ochroną środowiska
W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?
Panele fotowoltaiczne w firmie a obowiązki w BDO
Moduły fotowoltaiczne, jako sprzęt elektryczny i elektroniczny, po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które nimi operują, muszą spełniać określone wymagania prawne, w tym obowiązki związane z systemem BDO. Powoduje to też powstanie szeregu innych obowiązków dla całego łańcucha dostaw.
Odpady porzucone w środowisku - jaka jest skala problemu
Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nadal zdarzają się przypadki porzucania odpadów w środowisku. Dlaczego się tak dzieje i jaka jest skala problemu? Dowiesz się z artykułu.
Odpady elektryczne i elektroniczne- kompendium wiedzy
W wielu przedsiębiorstwach powstaje odpad w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak gospodarować takim odpadem, aby pozostać w zgodzie z prawem?
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »
2025
Zdemontowane okna jako odpad czy przedmiot do wykorzystania
Pytanie: Czy zdemontowane okna po wymianie w budynku mogą być sprzedane lub przekazane do dalszego wykorzystania, czy muszą zostać uznane za odpady i przekazane firmie z odpowiednimi zezwoleniami?
Zamówienie publiczne na odbiór odpadów
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.
2024
Spadek odpadów komunalnych i wzrost selektywnej zbiórki w 2022
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport dotyczący gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce za 2022 rok. W 2022 roku w Polsce wytworzono około 129 milionów ton odpadów, z czego ponad 10% stanowiły odpady komunalne.
2023
KE ogranicza mikro plastik. Regulacje przyjęte
Komisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.
Jak wyliczyć ilość magazynowanych odpadów
Pytanie: Planujemy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w trakcie roku. W jaki sposób poprawnie wyliczyć tę wartość?
Jak określić, jakim wymaganiom środowiskowym podlega nasza firma?
Praktycznie wszystkie firmy w mniejszym lub większym zakresie podlegają pod przepisy ochrony środowiska i muszą wywiązywać się z różnych obowiązków. Skąd ktoś ma wiedzieć, że podlega pod jakieś obowiązki? Gdzie szukać informacji na ten temat?
2020
Jaki obszar należy ująć w monitoringu
Pytanie: Pytanie: Na terenie zakładu znajduje się magazyn gotowych wyrobów wyposażony w regały wysokiego składowania. Część tego magazynu jest przeznaczona do magazynowania odpadów, tj. zużyte akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Czy zgodnie z prawem monitoring miejsc magazynowania lub składowania odpadów powinien objąć całe pomieszczenie, w którym gromadzone są ww. odpady, także alejki, w których ich nie ma? Czy tylko stricte obszary gdzie odpady są przechowywane?
Zmiany prawne
Obwieszczenie ministra środowiska z 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2020 (M.P. z 2019 r. poz. 866).
Zmiana zasad funkcjonowania składowisk odpadów
Minister środowiska przygotował nowy projekt aktu prawnego zmieniającego obowiązujące rozporządzenie z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów. Projekt nowego rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 124 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
2019
Czy można odwołać się od decyzji
Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np.: zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie.
Czas oczekiwania
Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.
Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko
Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy ABC dowiesz się, pod jakie wymogi podlega firma oraz jakie sankcje karne grożą za niespełnienie określonych obowiązków.
2018
Kto ponosi odpowiedzialność za zniszczony towar
Pytanie: Pytanie: Kto odpowiada za towar, który uległ zniszczeniu w transporcie? to w momencie powstania odpadu jest jego posiadaczem?
Gmina decyduje, do którego RIPOK należy oddawać odpady
Jeżeli firma gospodarująca odpadami w gminie nie oddaje śmieci do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), naraża się na karę do 2.000 zł. Oddawanie śmieci do zastępczej sortowni jest możliwe tylko w przypadku udokumentowanej awarii RIPOK. Tak rygorystyczne podejście potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym wobec firmy, która bez poważnego uzasadnienia oddawała odpady do instalacji zastępczej.
Dla jakich odpadów należy sporządzać podstawową charakterystykę odpadów?
Pytanie: Pytanie: Czy podstawowa charakterystyka odpadów przekazywanych na składowisko musi być sporządzona dla wszystkich odpadów, czy tylko tych z instalacji do przetwarzania? Czy inne odpady, np. wióry stalowe z obróbki metali, opakowania z tworzyw sztucznych, sprzęt komputerowy, które nie były przetworzone w instalacji, też wymagają sporządzenia karty?