Wymagania dla magazynowania odpadów

Dnia 1 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, które uregulowało kwestie związane z magazynowaniem odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć? Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do magazynowania odpadów:

Warszawa – pożary dwóch składowisk odpadów

W majowy weekend 12 maja 2024 r. wybuchły pożary dwóch składowisk odpadów w Warszawie. Płonęło składowisko gabarytów w Wilanowie oraz sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na Siekierkach - podaje radio RDC.

Transport monitorowany (SENT)

Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?

System kaucyjny to remedium na złe nawyki. Debata w PAN

W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom. 

Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich

W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru miejsca nielegalnego zgromadzenia odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.

Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie

Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

Opublikowano nową środowiskową Dyrektywę karną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.

Odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji

Dla wielu odpadów jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, jednak w niektórych przypadkach nie ma takiego obowiązku. Dla jakich rodzajów i  ilości odpadów nie musimy prowadzić ewidencji?

Kompleksowy poradnik wytwórcy odpadów

Każda firma generuje odpady. Mogą to być odpady komunalne albo potocznie zwane produkcyjnymi, które wytwarzane są w ramach świadczonych szeroko rozumianych usług. Warto wiedzieć, kiedy odpady klasyfikujemy jako inne niż komunalne, ponieważ wiąże się z tym cały szereg dodatkowych obowiązków, a za niewywiązywanie się z nich grożą surowe kary administracyjne.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Niekiedy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarzane są takie ilości odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne, że podmiot zaczyna podlegać pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Tak się dzieje w dwóch przypadkach, o których mowa poniżej.

2025

Odpady komunalne w BDO

Nowelizacja ustawy o odpadach z 4 lipca 2019 r. nałożyła obowiązek rejestracji w BDO punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Gminy samodzielnie prowadzące PSZOK zostały zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do rejestru w dziale XIV.

Od mieszkańców się zaczyna

Fundamentem całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregacja odpadów „u źródła”, czyli zasady postępowania z nimi przez mieszkańców. Bez tego elementu osiągnięcie wyznaczonych celów nie będzie możliwe.

Od 2025 roku ruszyła zbiórka tekstyliów i odzieży

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła obowiązek przyjmowania odpadów w postaci tekstyliów oraz odzieży przez gminne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

2024

Mobilne spalarnie odpadów medycznych a regulacje prawne

Pytanie: Otrzymaliśmy ofertę zakupu mobilnej spalarni odpadów medycznych. Czy takie urządzenie można użytkować na terenie Polski, a jeśli tak, to jakie musimy spełniać wymogi prawne w tym zakresie? Jesteśmy wytwórcą odpadów medycznych o różnych kodach, na ten moment przekazujemy odpady do tradycyjnej spalarni odpadów medycznych.

Działania służb przeciwko nielegalnemu obrotowi odpadami

Centralne Biuro Śledcze Policji jest w trakcie prowadzenia intensywnego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku ostatnich działań zatrzymano 34 osoby, z czego 14 tymczasowo aresztowano.

2023

Umowa najmu nieruchomości – jakie kwestie środowiskowe warto w niej zawrzeć

W umowie takiej poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. Istotną kwestią w odpowiedzialności względem obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Opakowania po półproduktach – klasyfikacja gospodarowanie

W zakładach produkcyjnych często pojawia się problemem zalegających opakowań po półproduktach, które zostały zakupiono do firmy. Podpowiadamy, co zrobić z takimi opakowaniami, jak je zaklasyfikować i jak z nimi postępować.

Magazynowanie odpadów łatwopalnych

Odpady powstające w przedsiębiorstwach maja różny charakter. Niektóre nich podlegają szczególnym wymaganiom względem magazynowania. Do takich odpadów należą odpady łatwopalne. Dowiedz się jak je poprawnie magazynować.

2020

Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawia?

Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych

Pytanie: Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?

Jak prawidłowo skorygować błędnie wpisany nr BDO na KPO

Pytanie: Pytanie: Przez nieuwagę został przypisany nr BDO firmy ABCD do firmy ABCE. Błąd wynika z faktu, że obie firmy nazywają się podobnie. Dopiero teraz przy sprawdzaniu numeru BDO zostało to zauważone. Na wydrukach KPO od września 2018 r. widnieje zły numer BDO, a tak na prawdę firma ta jeszcze się nie wpisała do rejestru. Jak to poprawnie skorygować? Czy wystarczy przekreślić widniejący błędny numer na KPO z datą poprawki oraz parafkami naszej firmy i tej, która przekazała odpad? Czy dołączyć do każdej karty kopii pisma wyjaśniającego zaistniały błąd wraz z podpisami obu stron?

2019

Zaświadczenie o niekaralności dla spółki akcyjnej

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?

Zasady przyjmowania odpadów kuchennych

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami odpady kuchenne ulegające biodegradacji o kodzie 20 01 08 muszą być przyjęte przez regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), znajdującą się w regionie, w którym odpady te zostały wytworzone. Tym samym, zarówno przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne nie może samodzielnie wybrać instalacji, do której trafią odpady o kodzie 20 01 08, jak i RIPOK nie ma prawa odmówić przyjęcia tego typu odpadów.

2018

Jak wyznaczyć suchą masę odpadu?

Pytanie: Pytanie: Firma XYZ w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 r. firma wytworzyła 15 Mg/rok ww. odpadu. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, należy dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. Jak ją wyznaczyć?

Dwa pytania odnośnie rejestru BDO

Pytanie: Pytanie 1. Czy przedsiębiorca świadczący dla pracowników naszego urzędu gminy dowóz jedzenia w jednorazowych opakowaniach powinien uzyskać wpis do BDO?

Co nowego w prawie?

10 lipca 2018 r. – projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami