Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?

Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?

Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Określono minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku. 

Odpady w cementowniach

Cementownie są bardzo ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami. Z jednej strony produkcja cementu nie powoduje wytwarzania dużej liczby zróżnicowanych rodzajów odpadów, z drugiej – w procesie używane są odpady, zarówno jako domieszka do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję.

Odpady poszlifierskie – jak z nimi postępować

Odpady poszlifierskie to nieodzowny produkt w wielu zakładach produkujących głównie elementów z metali żelaznych lub nieżelaznych. Przekazując te odpady do kolejnego posiadacza, należy je odpowiednio zaklasyfikować. Z kolei do momentu ich przekazania do utylizacji należy je właściwie magazynować. Poniżej co trzeba wiedzieć.

Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej

Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?

Co zrobić w przypadku podrzucenia odpadów?

Pytanie: Nasza firma posiada działkę w centrum dużego miasta. Aktualnie jest ona wystawiona na sprzedaż, co sprawia, że pozostaje niewykorzystana i nie jest podłączona do mediów. Mimo że jest ogrodzona i zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych, nie udało się uniknąć zanieczyszczenia przez nielegalne wyrzucanie odpadów.  Teren ten jest pod nadzorem Straży Miejskiej, strażnicy zauważyli zanieczyszczenie, ale nie byli w stanie wskazać sprawcy podrzucenia. Otrzymaliśmy prośbę o uporządkowanie działki i usunięcie nieprawidłowości. Jak najlepiej rozwiązać problem podrzucania odpadów? Czy miasto ma jakieś obowiązki dotyczące zapobiegania wyrzucaniu odpadów w takich miejscach?

Jak uzyskać największe zyski ze sprzedaży złomu w przedsiębiorstwie

Sprzedaż złomu jest bardzo dochodowym interesem o czym świadczy chociażby ilość placówek zajmujących się skupem złomu w Polsce. Przed przekazaniem złomu do utylizacji warto rozeznać się na rynku i znaleźć podmiot, który zaoferuje najlepszą cenę.

Emisja hałasu na składowisku odpadów

Pytanie: Jaki jest wskaźnik hałasu dla skupu złomu przy rozładunku ręcznym, a jaki przy użyciu innych środków?

2024

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.

Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą

Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?

Recykling odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne – czy można je recyklingować? Jakim procesom poddawane są takie odpady?

2023

Umowa najmu nieruchomości – jakie kwestie środowiskowe warto w niej zawrzeć

W umowie takiej poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. Istotną kwestią w odpowiedzialności względem obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Opakowania po półproduktach – klasyfikacja gospodarowanie

W zakładach produkcyjnych często pojawia się problemem zalegających opakowań po półproduktach, które zostały zakupiono do firmy. Podpowiadamy, co zrobić z takimi opakowaniami, jak je zaklasyfikować i jak z nimi postępować.

Magazynowanie odpadów łatwopalnych

Odpady powstające w przedsiębiorstwach maja różny charakter. Niektóre nich podlegają szczególnym wymaganiom względem magazynowania. Do takich odpadów należą odpady łatwopalne. Dowiedz się jak je poprawnie magazynować.

2020

Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?

Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawia?

Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych

Pytanie: Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?

Jak prawidłowo skorygować błędnie wpisany nr BDO na KPO

Pytanie: Pytanie: Przez nieuwagę został przypisany nr BDO firmy ABCD do firmy ABCE. Błąd wynika z faktu, że obie firmy nazywają się podobnie. Dopiero teraz przy sprawdzaniu numeru BDO zostało to zauważone. Na wydrukach KPO od września 2018 r. widnieje zły numer BDO, a tak na prawdę firma ta jeszcze się nie wpisała do rejestru. Jak to poprawnie skorygować? Czy wystarczy przekreślić widniejący błędny numer na KPO z datą poprawki oraz parafkami naszej firmy i tej, która przekazała odpad? Czy dołączyć do każdej karty kopii pisma wyjaśniającego zaistniały błąd wraz z podpisami obu stron?

2019

Zaświadczenie o niekaralności dla spółki akcyjnej

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?

Zasady przyjmowania odpadów kuchennych

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami odpady kuchenne ulegające biodegradacji o kodzie 20 01 08 muszą być przyjęte przez regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), znajdującą się w regionie, w którym odpady te zostały wytworzone. Tym samym, zarówno przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne nie może samodzielnie wybrać instalacji, do której trafią odpady o kodzie 20 01 08, jak i RIPOK nie ma prawa odmówić przyjęcia tego typu odpadów.

2018

Jak wyznaczyć suchą masę odpadu?

Pytanie: Pytanie: Firma XYZ w ramach świadczonych usług zajmuje się odbiorem od klientów odpadów o kodzie 19 08 99 (inne niewymienione odpady) pochodzących ze zbiorników w oczyszczalni ścieków. W 2017 r. firma wytworzyła 15 Mg/rok ww. odpadu. Do sprawozdania o odpadach, które należy przedłożyć do marszałka do 15 marca każdego roku, należy dla tego kodu odpadu wyliczyć suchą masę odpadu. Jak ją wyznaczyć?

Dwa pytania odnośnie rejestru BDO

Pytanie: Pytanie 1. Czy przedsiębiorca świadczący dla pracowników naszego urzędu gminy dowóz jedzenia w jednorazowych opakowaniach powinien uzyskać wpis do BDO?

Co nowego w prawie?

10 lipca 2018 r. – projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami