Drogi z odpadów? To możliwe w Rzeszowie

Jak podaje polskieradio24.pl, starosta leski wydał decyzję zezwalającą na ponowne użycie destruktu asfaltowego. To odpad, który powstanie w trakcie remontu drogi krajowej nr 84.

Transport odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Dostaliśmy od firmy zlecenia na jednorazowy odbiór odpadów wielkogabarytowych o kodzie 20 03 07. Usługa jednorazowa. Nie mamy z firmą zawartej umowy na odbiór odpadów. Czy w tym przypadku wystarczy pisemne zlecenie takiej usługi czy niezbędne jest zawarcie umowy na odbiór takich odpadów? Czy jeśli wystarczy zlecenie to prawidłowe będzie jeśli przekazujący wystawi nam KPO? Natomiast jeśli niezbędne będzie zawarcie umowy to czy my wystawiamy kartę KPOK w trybie odbioru?

Sprawozdawczość w I kwartale 2024 – obowiązki wytwórcy odpadów

Jak co roku firmy muszą wypełnić szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Wytwórcy odpadów mogą mieć także sporo obowiązków na głowie, w zależności od komponentów środowiska, z którymi mają do czynienia. Poniżej wykaz najważniejszych terminów jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań już blisko

Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.

Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ

19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

Odpady medyczne – kompendium wiedzy

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. Jak z nimi postępować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

2024

Zużyta odzież robocza i ochrony osobiste

Praktycznie w większości firm pracownikom wydawana jest odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej w postaci np. odzież robocza lub rękawic ochronnych. Jak klasyfikować tego typu odpady? Czy można je przekazywać pracownikom do wykorzystania na potrzeby własne?

Zatwierdzono unijne rozporządzenie o eko projekcie

Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE. 

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: Posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?

2023

Czyściwo wielokrotnego użytku – pomysł na redukcję odpadów w firmie

Jeżeli odpowiadamy za ochronę środowiska w przedsiębiorstwie, niejednokrotnie stawiane są przed nami wymagania co do redukcji ilości wytwarzanych odpadów. Wynika to zazwyczaj z polityki zrównoważonego rozwoju firmy i wymagań wewnętrznych. Niestety często brakuje nam pomysłów na takie projekty, dlatego w tym artykule przedstawiamy jedną z propozycji, jaką jest zastąpienie jednorazowego czyściwa przemysłowego czyściwem wielokrotnego użytku.

Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą

Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?

Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i związana z tym dokumentacja

Czym są odpady niebezpieczne i jak nimi gospodarować? Jaka dokumentacja jest obowiązkowa dla podmiotu wytwarzającego odpady niebezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

2020

Dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów przez PSZOK

Pytanie: Pytanie: Jakie dokumenty, które potwierdzą odzysk lub recykling przekazanych odpadów z PSZOK-u, należy przedstawić gminie przy składaniu sprawozdania rocznego? Muszą to być dokumenty potwierdzające recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czy wystarczy karta przekazania odpadu (KPO) i oświadczenie firmy, do której został przekazany odpad? Pytanie dotyczy nie tylko odpadów opakowaniowych, takich jak 15 01 02 lub 15 01 01.

5 etapów transgranicznego przemieszczania odpadów

Pytanie: Firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk. Jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych. Czasem zostaje część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana i następnie jest zwracana do Chin. Tak samo resztki z produkcji, które nam zostają. W Chinach odzyskiwane są z substancji ołów, cyna i cynk. Czy to transgraniczne przemieszczanie odpadów? Jakie wymogi powinniśmy spełnić przy wysyłce tego odpadu z powrotem do Chin?

Weszły w życie

11 września 2019 r.Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływaćna środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839)

2019

Wpis do BDO po terminie

Rejestr BDO działa od 24 stycznia 2018 r. i do 24 lipca podmioty wymienione w art. 50 ustawy o odpadach, m.in. wytwórcy odpadów zobowiązani do ich ewidencji, miały wpisywać się do niego przez złożenie wniosku do marszałka województwa. Co jeśli ktoś tego nie zrobił?

Szczegóły systemu wizyjnego

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Rejestr w BDO skupującego złom

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

2018

Baterie jako element urządzenia wielkogabarytowego

Podstawową przesłanką do objęcia baterii stanowiących element wielkogabarytowego urządzenia niepodlegającego pod ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) obowiązkiem sprawozdawczym jest objęcie ich zakresem ustawy o bateriach i akumulatorach, niezależnie od tego, czy stanowią część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów.

Umorzenie postępowania w sprawie decyzji ustalającej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Pytanie: Pytanie: Wójt gminy XYZ ustalił stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zawiadomił o tym firmę ABC. Opłata nie została wniesiona przez ten podmiot w wyznaczonym terminie. Organ wystosował więc pismo o wszczęciu postępowania w sprawie określenia jej wysokości w drodze decyzji. W międzyczasie firma zapłaciła opłatę. Czy takie postępowanie staje się bezprzedmiotowe?