Odpady powstające w wyniku remontów – jak je klasyfikować, możliwe błędy w klasyfikacji
Zarówno podmioty świadczące usługi remontów, jak i firmy zatrudniające takie podmioty, niejednokrotnie borykają się z problemem klasyfikacji odpadów. W tym artykule przybliżamy tematykę odpadów powstających w wyniku remontów, aby ułatwić ich klasyfikację i gospodarowanie.
Odpady mogące powodować wycieki do gleby – jak nimi gospodarować?
Zgodnie z przepisami odpady powinny być tak magazynowane, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego powstającymi odciekami. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów traktowane są jako ścieki przemysłowe i podlegają regulacjom ustawy – Prawo wodne. To oznacza, że na ich wprowadzanie do środowiska wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Gdyby ktoś jednak zdecydował się na przekazywanie odcieków jako odpadów, wówczas podlegałby pod ustawę o odpadach i musiałby spełnić szereg innych obowiązków. Szczegóły poniżej.
Nowy system kaucyjny – na czym ma polegać?
Wymagania dotyczące systemu kaucyjnego, zasady jego działania oraz nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców zostały wprowadzone poprzez zmianę ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa wersja ustawy zacznie obowiązywać 13 października 2023 r., ale większość obowiązków związanych z systemem kaucyjnym wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., czyli w dniu, w którym system powinien zostać uruchomiony.
Magazynowanie odpadów wytworzonych poza instalacją
Pytanie: Czy rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2023 r. w sprawie szczegółowych wymagań magazynowania odpadów obowiązuje także firmy/wytwórców nie posiadających instalacji?
KE ogranicza mikro plastik. Regulacje przyjęte
Komisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.
Jak wyliczyć ilość magazynowanych odpadów
Pytanie: Planujemy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w trakcie roku. W jaki sposób poprawnie wyliczyć tę wartość?
Jak określić, jakim wymaganiom środowiskowym podlega nasza firma?
Praktycznie wszystkie firmy w mniejszym lub większym zakresie podlegają pod przepisy ochrony środowiska i muszą wywiązywać się z różnych obowiązków. Skąd ktoś ma wiedzieć, że podlega pod jakieś obowiązki? Gdzie szukać informacji na ten temat?
Procedura postępowania w razie awarii BDO
Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby nie ignorować problemu. Można się bowiem narazić na karę. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?
Gospodarowanie odpadami w firmie – jak je sobie ułatwić?
Liczba obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami zależy od wielkości firmy oraz specyfiki działalności. Są firmy, w których obowiązków jest bardzo mało i takie sprawy prowadzi właściciel, jednak w niektórych przedsiębiorstwach za gospodarkę odpadową odpowiada kilku specjalistów. W obu przypadkach warto opytmalizować proces, w celu ograniczenia kosztów i czasu pracy oraz uzyskania lepszej jakości.
Co grozi za łamanie przepisów dotyczących wytwarzania odpadów?
Brak ewidencji odpadów lub brak pozwolenia na wytwarzanie odpadów może wpędzić firmę w kłopoty. Co Ci grozi, jeśli podczas kontroli inspektorzy WIOŚ wykryją nieprawidłowości?
- « pierwsza
- «
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- »
- ostatnia »
2024
Sytuacje awaryjne w magazynowaniu odpadów
W magazynowaniu odpadów czasami mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne. Jakie to mogą być zdarzenia i jak sobie z nimi poradzić, aby spełnić wymagania prawne i zapewnić płynność w gospodarowaniu odpadami w firmie? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.
2023
KO chce wyższych stawek za składowanie odpadów bez odpowiedniej decyzji
Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków.
Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć
Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.
2020
Pozwolenie wydał nie ten organ, co trzeba
Pytanie: Jaka jest procedura administracyjna w przypadku wydania decyzji na wytwarzanie odpadów przez starostę zamiast marszałka województwa?
Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach
Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!
2019
Nowe obowiązki dla przetwarzających odpady bez magazynowania
Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?
Kto powinien wystawiać KPO?
Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.
Klasyfikacja odpadów palnych
Departament Gospodarki Odpadami wskazał, że „o tym, czy odpady uznaje się za niepalne, decydują ich właściwości”, a analizy „należy dokonać na podstawie wiedzy merytorycznej, literatury czy opinii Państwowej Straży Pożarnej”.
2018
Mieszanie odpadów – co na to prawo?
Mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, podobnie jak mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszanie odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczanie substancji niebezpiecznych – są zakazane.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami
Pytanie: Pytanie: Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?
Magazyn odpadów niebezpiecznych – wymagania
Magazynowanie odpadów, a zatem ich czasowe przechowywanie, powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować.