Kontrola NIK w sprawie spalarni odpadów

Naczelna Izba Kontroli dokonała kontroli organów ochrony środowiska w zakresie wykonywania ich zadań wobec spalarni odpadów. Z kontroli wynika, że organy nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością. 

Czy instalacja komunalna musi mieć pozwolenie zintegrowane

Niektóre okoliczności mogą obligować instalacje komunalne do posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO? 

Jak funkcjonuje instalacja komunalna

Instalacja komunalna to instalacja figurująca na liście, o której mowa w art. 38b ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, zapewniająca MBP niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i wydzielanie z tych odpadów frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku, bądź składowanie tego rodzaju odpadów.

Zrównoważona gospodarka żywnością i tekstyliami

W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu bardziej efektywne zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej.

Wydano zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego

Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 18 marca 2024 r. udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

System przyjazny dla konsumentów i środowiska – kaucja bez VAT

Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziała też zmiany. Jakie?

Opakowania wielomateriałowe – postępowanie i sprawozdawczość.

W wyniku prowadzonej działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane opakowania wielomateriałowe. Jakiej sprawozdawczości podlegają takie opakowania i jak nimi gospodarować?

2025

Instalacje komunalne – zasady działania, obowiązki i wytyczne

Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. zniosła obowiązek regionalizacji w gospodarowaniu odpadami. Co teraz należy rozumieć pod pojęciem instalacji komunalnych?

Hierarchia postępowania z odpadami

Selektywnie zebrane odpady komunalne (bezpośrednio lub za pośrednictwem innego zbierającego) podmiot odbierający odpady komunalne ma obowiązek przekazać do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi

Gospodarka odpadami komunalnymi to system zarządzania odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych oraz podobnymi odpadami z innych źródeł, takich jak np. biura, szkoły czy małe przedsiębiorstwa. Celem gospodarki odpadami komunalnymi jest minimalizacja negatywnego wpływu odpadów na środowisko, zdrowie ludzi oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Jakie są zasady gospodarowania takimi odpadami? Jak segregować i komu je przekazać? Co się zmieniło w ostatnim czasie? Szczegóły poniżej.

2024

Odpowiedzialność finansowa wytwórcy odpadów - kary administracyjne

Wytwórcy odpadów podlegają wielu obowiązkom. Spełnienie ich wszystkich wymaga znajomości obowiązującego prawa, dobrego planowania i organizacji czasu pracy. Dowiedz się, jakie kary administracyjne grożą za niewywiązanie się z obowiązków.

Odpady komunalne w galeriach handlowych

Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników.  Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać? 

Odpadowe kable

Pośród wielu rodzajów odpadów przemysłowych, występują odpadowe kable. Powstają one w zakładach produkcyjnych, warsztatach i innych przedsiębiorstwach. Jak postępujemy z takimi odpadami i czy wszystkie mają ten sam kod odpadu?

2023

KO chce wyższych stawek za składowanie odpadów bez odpowiedniej decyzji

Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków. 

 Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

2020

Pozwolenie wydał nie ten organ, co trzeba

Pytanie: Jaka jest procedura administracyjna w przypadku wydania decyzji na wytwarzanie odpadów przez starostę zamiast marszałka województwa?

Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach

Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!

2019

Nowe obowiązki dla przetwarzających odpady bez magazynowania

Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?

Kto powinien wystawiać KPO?

Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.

Klasyfikacja odpadów palnych

Departament Gospodarki Odpadami wskazał, że „o tym, czy odpady uznaje się za niepalne, decydują ich właściwości”, a analizy „należy dokonać na podstawie wiedzy merytorycznej, literatury czy opinii Państwowej Straży Pożarnej”.

2018

Mieszanie odpadów – co na to prawo?

Mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, podobnie jak mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszanie odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczanie substancji niebezpiecznych – są zakazane.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a gospodarka odpadami

Pytanie: Pytanie: Czy planując działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy działka, na której chcemy ją prowadzić, objęta jest zapisami MPZP? Czy niezgodność z MPZP wyklucza taką inwestycję?

Magazyn odpadów niebezpiecznych – wymagania

Magazynowanie odpadów, a zatem ich czasowe przechowywanie, powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować.