Odpady z przemysłu ceramicznego
Na wytwarzającym odpady spoczywa wiele obowiązków. Jakie odpady powstają w przemyśle ceramicznym i jak z nimi postępować? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule.
Gospodarka odpadami w sklepach wielkopowierzchniowych
Gospodarowanie odpadami można zlecać tylko podmiotom, które posiadają stosowne decyzje środowiskowe. Odpowiedzialność wytwórcy odpadów jest stricte uregulowana w ustawie o odpadach. Kiedy posiadacz odpadów przenosi odpowiedzialność za nie na innego posiadacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Gospodarka odpadami w firmie, która nie musi mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze powoduje wytwarzanie odpadów. W niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia a wytwarzanie odpadów, jednak nie zawsze. Jak wygląda gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie, które nie musi mieć takiego pozwolenia?
Czy sorbenty można zaklasyfikować jako odpady powstające w instalacji
Pytanie: Czy odpad 15 02 02 Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. PCB, powstający np. na skutek czyszczenia maszyn w firmie jest odpadem powstającym z instalacji?
Substancje zubażające warstwę ozonową (SZWO)
Zakład posiada 2 urządzenia klimatyzacyjne, każde o zawartości powyżej 3 kg czynnika chłodniczego R410A będącego gazem zubażającym warstwę ozonową (tzw. SZWO).
Substancje chemiczne
Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2020 roku).
- « pierwsza
- «
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- »
- ostatnia »
2025
Gmina, a sprawozdania
Każda gmina musi wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Kiedy, gdzie i jakie dokumenty powinna przedłożyć?
Ewidencja odpadów
Podmioty tworzące system gospodarki odpadami komunalnymi są zobowiązane do prowadzenia elektronicznej ewidencji w systemie BDO na podstawie karty ewidencji odpadów (KEO) lub karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).
2024
Nowy operator systemu kaucyjnego
Minister Klimatu i Środowiska 17 lipca 2024 r. udzielił Podmiotowi Reprezentującemu OK Operator Kaucyjny S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Decyzja ta umożliwi utworzenie systemu dla wprowadzających na rynek opakowań objętych kaucją i jej zwrot użytkownikom końcowym.
Nowe przepisy UE na rzecz zrównoważonych produktów
Nowe rozporządzenie UE dotyczące ekoprojektu weszło w życie, rozszerzając wymagania zrównoważonego rozwoju na niemal wszystkie produkty fizyczne dostępne na rynku unijnym. Przepisy te mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, trwałości oraz zdatności do recyklingu, a także ograniczenie wpływu na środowisko.
Lokale gastronomiczne a system kaucyjny
Pytanie: Czy restauracje i lokale gastronomiczne będą objęte obowiązkami systemu kaucyjnego? Czy restauracje są traktowane jako jednostki handlu detalicznego? Jeśli tak, to jakie podstawowe obowiązki obejmą takie miejsca?
2023
Przekazanie odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Jesteśmy firmą posiadającą zezwolenie na zbieranie odpadów. Zgłosiła się do nas osoba fizyczna, która chce zakupić kontener na odpady wielkogabarytowe. Jak zewidencjonować w BDO taki odbiór? Czy wpis „Posiadacz odpadów zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów” należy zaznaczyć przy takim odbiorze?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Kary za gospodarowanie odpadami
Administracyjna kara pieniężna za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynosić od 10 tys. do 1 mln zł. Za co jeszcze możesz zostać ukarany?
Gospodarka odpadami od 2019 roku
Od początku 2019 r. na przełomie naszych wydań z zakresu ochrony środowiska pojawiło się wiele nowych zagadnień dotyczących gospodarki odpadami. W dzisiejszym wydaniu specjalnym zestawiono kilka przykładowych tematów, które warto mieć pod ręką.
Co zawiera wniosek o wydanie zezwolenia?
Sprawdź, co zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie odpadów.
2018
Jak prawidłowo zaklasyfikować odpady z kartonów?
Pytanie: Pytanie: Czy zakrwawioną folię i karton mogę przyjmować pod kodem 15 01 02 oraz 15 01 01, czy też ze względu na pochodzenie powinnam je klasyfikować do innej grupy?
Czy warto prowadzić ewidencję odpadów w formie elektronicznej?
Prowadzenie ewidencji odpadów, które są wytwarzane w zakładzie, w formie elektronicznej, przynosi korzyści zarówno klientom przedsiębiorstwa, jak i wynikom finansowym firmy.
Co nowego w prawie?
3 lipca 2018 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska