Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko

Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy X dowiesz się, pod jakie wymogi podlega  firma oraz jakie sankcje karne  grożą za niespełnienie określonych obowiązków.

Odpady komunalne w firmie

W każdej firmie wytwarzane są odpady komunalne. Jak je odróżnić od odpadów produkcyjnych? Czy można je mieszać z innymi odpadami? Jakie obowiązki wynikają z tytułu gospodarowania tego rodzaju odpadami?

Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami

O zmianach w systemie BDO i rozszerzeniu składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami m.in. mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej 14 lutego 2024 r.

Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Dyrektywa odpadowa - co może się zmienić?

W dniu 14 lutego 2024 r. komisja ENVI, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.

Czy opłatę za opakowanie można wyodrębnić?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie, a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Czy KPO to jedyny dokument potwierdzający przekazanie odpadów

Pytanie: Jak przyjąć odpad np. złom od firmy, która nie jest wpisana w rejestrze BDO, więc nie będzie mogła wystawić KPO. Firma, od której mielibyśmy przyjąć, jest w stanie upadłości. Sprzedaż tego złomu będzie uregulowana fakturą VAT.

Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 2

Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?

Weszła w życie opłata za opakowania z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

2025

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – omówienie

Transgraniczne przemieszczanie odpadów jest procesem obejmującym transport odpadów pomiędzy różnymi krajami, zazwyczaj w celu ich unieszkodliwienia, odzysku lub recyklingu. Ze względu na ryzyko dla środowiska i zdrowia publicznego, proces ten jest ściśle regulowany przez przepisy międzynarodowe, unijne i krajowe.

Przewodnik po BDO dla przedsiębiorców

Poznaj BDO – Bazę danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami.  To system, w którym gromadzone są informacje dotyczące wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz sposobu gospodarowania odpadami. Pełni on kluczową rolę w nadzorze nad realizacją obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska.

2024

Odpady porzucone w środowisku - jaka jest skala problemu

Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nadal zdarzają się przypadki porzucania odpadów w środowisku. Dlaczego się tak dzieje i jaka jest skala problemu? Dowiesz się z artykułu.

Odpady elektryczne i elektroniczne- kompendium wiedzy

W wielu przedsiębiorstwach powstaje odpad w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.  Jak gospodarować takim odpadem, aby pozostać w zgodzie z prawem?

Nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek i opakowań wielorazowych

Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie obowiązek dla przedsiębiorców, który zmienia zasady dotyczące sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Producenci zostali zobowiązani do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Wchodzi również konieczność zapewniania alternatywnych opakowań wielorazowego użytku.

2023

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów – porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska odpadów to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

WIOŚ zapowiedział kontrolę w firmie – jak się przygotować?

Kontrola środowiskowa w przedsiębiorstwie może  być powodem dużego stresu dla pracownika odpowiedzialnego za sprawy ochrony środowiska. Jeżeli kontrola jest zapowiedziana, można się do niej odpowiednio przygotować. Jakie dokumenty zgromadzić i co sprawdzić? dowiesz się z artykułu.

Sprawozdania do GUS w zakresie gospodarowania odpadami

Czy słyszałeś o czymś takim jak sprawozdanie o odpadach do GUS? Nie? Nic dziwnego, bowiem nie wszyscy muszą je składać. Jak to więc wygląda w praktyce? Kto decyduje o tym obowiązku? Co się z nim wiąże oraz jakie rodzaje sprawozdań o odpadach są w GUS? Szczegóły w artykule.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Projekty aktów prawnych

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów

Odpadowy gruz – prawa i obowiązki wytwórcy

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się m. in. budową i wynajmem nieruchomości. Ostatnio kupiony stary pawilon został wyburzony, a powstały gruz jest składowany na innym, "naszym" placu, na którym powstanie budynek pod wynajem. Gruz ma zostać wykorzystany pod budowę nieruchomości lub na drogi dojazdowe, np. pod wiatrak w drugiej firmie na tym samym podwórku. Czy firma powinna mieć decyzję na składowanie tego gruzu, albo jakąś inną? Czy powinna mieć wpis do BDO (jeśli tak to jaki dział)? W jaki sposób może przekazać ten gruz drugiej firmie, np. pod budowę wiatraka?

Od 1 września 2019 r. obowiązują zmiany w opłacie recyklingowej za jednorazówki

Pytanie: Pytanie: Ostatnio przeczytałem, że znowu szykują się jakieś zmiany w opłacie recyklingowej dotyczącej jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego wydawanych w jednostkach handlu detalicznego. Z czym będą się wiązały i co nas czeka?

2018

W jaki sposób wykorzystać produkty uboczne – obierzyny z warzyw?

Produkty uboczne i odpady z przemysłu spożywczego można z powodzeniem wykorzystać do produkcji biogazu. Nadają się do tego m.in.: wywar gorzelniany, młóto, wysłodki buraczane, pulpa ziemniaczana, wytłoki z owoców (powstające przy produkcji soków), pestki z jabłek, melasa buraczana, tłuszcze odpadowe, obierki ziemniaczane i odpady ziemniaków, odpady owoców, warzyw, kawy, herbaty, tytoniu i wiele innych. Co na to ustawa o odpadach?

Uznanie przedmiotu za produkt uboczny nie będzie już takie łatwe

W dniu 15 czerwca 2018 r. uchwalono nowelizację Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Zaproponowane zostały m.in. zmiany dotyczące uznania przedmiotu za produkt uboczny oraz możliwość nakładania przez organ na prowadzących instalację obowiązków pomiarowych w szerszym zakresie, niż było to dotychczas.

Ulgi w opłacie za odbiór odpadów komunalnych

Pytanie: Pytanie: Czy jeżeli nie posiadam karty dużej rodziny, a mam czwórkę dzieci, przysługuje mi ulga w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi?