Jak skorygować błędnie wystawiony dokument DPR
Przedsiębiorstwa, które przekazują do recyklingu odpady opakowaniowe, mogą ubiegać się o wydanie dokumentów potwierdzających recykling. Co zrobić, kiedy popełnimy błąd we wniosku o DPR? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź.
Jak prawidłowo klasyfikować odpady
Specjalista zajmujący się gospodarką odpadową w przedsiębiorstwie nieraz mierzy się w problemem prawidłowej klasyfikacji odpadów. Na co zwrócić uwagę przy klasyfikacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Substancje, które podlegają sprawozdawczości o opakowaniach i odpadach opakowaniowych
Sprawozdawczość realizowana w BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) obejmuje różne zakresy i dotyczy różnych grup przedsiębiorców wprowadzających do obrotu niektóre produkty i opakowania. Często przedsiębiorca podlega pod więcej niż jeden rodzaj sprawozdawczości. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.
Odpady objęte transportem monitorowanym
Niektóre odpady – jako towary wykazujące potencjał nadużyć podatkowych – zostały objęte systemem monitorowania drogowego, a ich przemieszczanie musi być rejestrowane w SENT. Wiąże się to z obowiązkami, spoczywającymi na przedsiębiorcach. Więcej na ten temat w artykule.
Ustawa wprowadzająca system kaucyjny została przyjęta przez Sejm
W dniu 13 lipca 2023 r. w Sejmie został uchwalony projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć
Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo różne formy.
Czy zamknięty katalog odpadów przejdzie do historii? Zmiany wprowadzone przez MKiŚ
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?
Odpad powstały w wyniku świadczonej usługi – do kogo należy?
Pytanie: Czy powinniśmy wymagać od firm wykonujących naprawy naszych samochodów (karetek) posiadania wpisu do BDO? Czy po pozostawieniu części w warsztacie np. wymiana klocków hamulcowych lub oleju powinna zostać wystawiona karta przekazania odpad?
- « pierwsza
- «
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- »
- ostatnia »
2024
Za jakie torby trzeba zapłacić opłatę recyklingową?
Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?
Wymagania dla magazynowania odpadów
Dnia 1 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, które uregulowało kwestie związane z magazynowaniem odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć? Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do magazynowania odpadów:
Warszawa – pożary dwóch składowisk odpadów
W majowy weekend 12 maja 2024 r. wybuchły pożary dwóch składowisk odpadów w Warszawie. Płonęło składowisko gabarytów w Wilanowie oraz sortownia śmieci i materiałów pobudowlanych na Siekierkach - podaje radio RDC.
2023
Odpadowe baterie i drobny sprzęt elektroniczny w firmach
Baterie i drobny sprzęt elektroniczny to nieodzowny towarzysz każdej firmy bez względu na jej wielkość. Jak poradzić sobie z tego typu odpadami i pod jakimi kodami je utylizować?
Kolejna bomba ekologiczna. Hałda niebezpiecznych odpadów w Nowej Soli
Następne znalezisko odpadów niebezpiecznych zostało tym razem odkryte w Nowej Soli (woj. lubuskie). Okazuje się, że o hałdzie odpadów o wielkości boiska piłkarskiego wiedzą lokalne władze, ale nie mogą jej zlikwidować.
Będą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce.
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy transport odpadów niebezpiecznych wymaga monitoringu
Pytanie: Pytanie: Czy transport odpadów niebezpiecznych należy traktować jak transport paliw, czy też odpadów ropopochodnych, olejów itp.? Czy w związku z transportem odpadów niebezpiecznych istnieje konieczność monitoringu przewozu za pomocą GPS oraz wysyłania ścieżki ich przewozu do WIOŚ?
Czy można wykorzystać zużyte opony?
Pytanie: Pytanie: Czy stosowanie opon jako obciążników, np. plandek zakrywających pryzmy kiszonki, bądź odbijaczy na placach zabaw, boiskach, ogródkach itd. stanowi proces przetwarzania odpadów i wymaga uzyskania zezwolenia (tzw. odzysk odpadów poza instalacjami)?
Co ze starymi formularzami dokumentów
Pytanie: Pytanie: Czy trzeba wymieniać stare formularze ewidencji odpadów, także te obowiązujące przed 1 maja 2019 r.?
2018
Rodzaje odpadów wytwarzanych podczas produkcji elementów stalowych
Podczas produkcji elementów stalowych powstają przede wszystkim odpady spawalnicze, z procesu toczenia, szlifowania. Ponadto często gotowe elementy są malowane, co powoduje wytwarzanie dodatkowej grupy odpadów.
Problemowa obróbka metalu
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane w przypadku wytwarzania powyżej 1 tony/rok odpadów niebezpiecznych oraz 5000 ton/rok odpadów innych niż niebezpieczne. Poza tym kluczową kwestią decydującą o konieczności posiada pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest ustalenie, czy odpady powstają w instalacji, czy poza nią. Poniżej szczegóły.
Problem z podrzuconymi odpadami
Za podrzucone śmieci niestety odpowiada właściciel terenu. Bez względu na ich ilość, należy je traktować tak, jakby były wytworzone na terenie, na którym się znalazły. Oczywiście, jeśli sprawca jest znany, można dochodzić swoich praw w postępowaniu cywilnoprawnym. Poza tym niezwłocznie należy zawiadomić organy ochrony środowiska, np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a także WIOŚ.