Usunięcie niebezpiecznych odpadów z Trzebini
Jak donosi NFOŚiGW, nielegalnie zgromadzone odpady przy ul. Kościuszki w Trzebini w województwie małopolskim zostaną usunięte i zagospodarowane, a grunty na których się znajdują przejdą remediację.
Sprzedaż surowców wtórnych, będących odpadami z przedsiębiorstwa
W każdej firmie powstają odpady. Zazwyczaj za ich utylizację musimy płacić, ale na niektórych możemy zarobić. Jakie to odpady i jak je sprzedać? Tego dowiesz się z artykułu.
Rząd chce walczyć z nielegalnymi składowiskami odpadów
W trakcie konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 31 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie i inicjatywę powołania zespołów lokalnych. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Publiczne kampanie edukacyjne – na czym polegają
Publiczne kampanie edukacyjne to inaczej działania, które mają na celu podnieść świadomość społeczeństwa z danego zakresu. Głównym ich celem jest edukowanie obywateli odnośnie do działań proekologicznych i wiążących się z nimi różnorodnych korzyści nie tylko dla samej jednostki, ale ogółu ludzi.
Odpady z przemysłu spożywczego – jak z nimi postępować
W przemyśle spożywczym powstaje duża ilość odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w gospodarowaniu takimi odpadami? Przydatne porady znajdziesz w artykule.
Odpadowe opony w warsztacie wulkanizacyjnym
Pytanie: Jakie obowiązki w zakresie BDO musi spełniać warsztat zajmujący się wymianą opon, w którym klienci zostawiają zużyte opony? Czy przedsiębiorca zostawiający odpłatnie albo czasami nieodpłatnie zużyte opony powinien wystawiać warsztatowi wulkanizacyjnemu dokument przekazania odpadu?
Można już się starać o dofinansowanie na lepsze przetwarzanie odpadów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów. Nabór potrwa do 29 lutego 2024 r., a budżet wynosi 300 mln zł.
Monitoring wizyjny w pigułce
Monitoring wizyjny to obowiązek, który muszą spełnić niektóre podmioty gospodarujące odpadami. Kto, kiedy i jakie warunki musi spełnić? Co powinno zostać objęte monitoringiem? Jakie są konsekwencje karne za jego brak?
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »
2025
Odpad o kodzie 150110* – charakterystyka i postępowanie
Odpady oznaczone kodem 15 01 10* należą do kategorii odpadów niebezpiecznych, a ich klasyfikacja oraz odpowiednie postępowanie z nimi są ściśle regulowane przepisami prawa. W artykule omówiono, czym dokładnie są odpady opakowaniowe zawierające substancje niebezpieczne, jakie przepisy je regulują oraz jakie działania powinien podjąć wytwórca takich odpadów, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.
Nowe stawki opłat BDO 2025 - opłaty rejestrowe i roczne
Od 2025 roku obowiązują nowe stawki opłat za prowadzenie BDO. Opublikowane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska zmiany wprowadzają istotny wzrost kosztów dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są nowe opłaty i kogo one dotyczą.
Drobni wytwórcy odpadów niebezpiecznych obowiązkowo w BDO
Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy, którzy wytwarzają nawet małe ilości takich odpadów takich jak np. tonery, świetlówki, smary, będą zobowiązani do wpisu do BDO. Przestanie obowiązywać zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji (które trwało od 5 lat). Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
2024
Mycie opakowań po środkach niebezpiecznych - czy jest dopuszczalne
Pytanie: W naszej firmie są opakowania po środkach niebezpiecznych. Mamy możliwości technologiczne, żeby je myć. Czy to jest dopuszczalne? Jak przeprowadzić proces zgodne z prawem? Jakie warunki musimy spełnić?
Kolejny pożar odpadów opanowany
Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej w województwie łódzkim. W wyniku wybuchu zbiorników z aerozolami łącznie poszkodowanych zostało 11 osób, a stan dwóch jest ciężki.
2023
Składowisko żrących i rakotwórczych chemikaliów w Stąporkowie
Od co najmniej 2018 roku mieszkańcy Stąporkowa żyją obok składowiska odpadów niebezpiecznych, a lokalne władze przerzucają się odpowiedzialnością. To kolejne takie miejsce w Polsce, które grozi poważnym zanieczyszczeniem środowiska.
Pożar odpadów w Przylepie - trwa ograniczanie wód pogaśniczych
W związku z pożarem ogromnych ilości odpadów w Przylepie lubuski WIOŚ zarekomendował zbudowanie kolejnej zapory na rzece Gąśnik, która została zanieczyszczona. Ponadto cały czas trwa wywóz spalonych odpadów z miejsca pożaru.
Odpady wytworzone w instalacji oraz poza instalacją – jak rozróżnić?
Prowadząc gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie, niejednokrotnie zastanawiamy się, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza nią. Jak dokonać poprawnego podziału?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku
Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?
Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów
Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.
Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.
2018
Uciążliwe zbieranie odpadów
Zezwolenie na zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne wydaje starosta lub prezydent miasta – w przypadku miasta na prawach powiatu. Natomiast jeżeli zbiórka prowadzona jest na terenie zamkniętym, zezwolenie wydaje RDOŚ. Jak można potwierdzić, czy ktoś ma stosowną zgodę organu? Kto kontroluje tego typu działalność?
Stosujesz kruszarkę do gruzu – oto, co powinieneś wiedzieć
Kruszarka mobilna stanowi instalację z uwagi na to, że na proces kruszenia składa się wiele procesów, tj. rozrabianie, sortowanie, ładowanie do zasobnika kruszarki, wydzielanie frakcji drobnej na ruszcie wibracyjnym, skruszanie pozostałych odpadów. Gruz z kruszarki rozdrobniony na mniejsze elementy dalej pozostaje odpadem. Tego typu działalność stanowi proces odzysku R12 – wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1–R11. Z tego też powodu należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zgodnie z ustawą o odpadach.