Odpadowe baterie i drobny sprzęt elektroniczny w firmach

Baterie i drobny sprzęt elektroniczny to  nieodzowny towarzysz każdej firmy bez względu na jej wielkość. Jak poradzić sobie z tego typu odpadami i pod jakimi kodami je utylizować?

Kolejna bomba ekologiczna. Hałda niebezpiecznych odpadów w Nowej Soli

Następne znalezisko odpadów niebezpiecznych zostało tym razem odkryte w Nowej Soli (woj. lubuskie). Okazuje się, że o hałdzie odpadów o wielkości boiska piłkarskiego wiedzą lokalne władze, ale nie mogą jej zlikwidować.

Będą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce. 

Utylizacja żarówek

Pytanie: Czy mogę uzyskać informację o utylizacji żarówek. Mam ofertę pracy przy wymianie żarówek oświetlających ulice. Chciałbym wiedzieć jakie są procedury od zgłoszenia po sam proces utylizacji (gdzie utylizować, oddawać żarówki sodowych i LED, mogą być jeszcze stare sodowe) oraz najważniejsze jakie są koszty, bo to będzie decydowało o podjęciu czy nie wchodzeniu do tego interesu.

Surowce wtórne – przykłady GOZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym (dalej: GOZ) to rozwiązanie mające na celu ponowne wykorzystanie odpadów, a tym samym ich redukcję do minimum. W systemie tym podmioty muszą stosować zasadę 3R: reduce (redukuj), reuse (używaj ponownie) oraz recycle (poddawaj recyklingowi).

Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie

Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku,     z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to instalacja – do kogo zwrócić się o interpretację

Pytanie: W odniesieniu do artykułu pn. : "Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to Instalacje" opublikowanym w prenumeracie "Odpady" nr 140 (Maj 2023) proszę o uszczegółowienie informacji do jakiego urzędu należy zwrócić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w przypadkach spornych lub wystąpienia niejasności prawnych (w naszym przypadku istnieje problem z ustaleniem czy szpital posiada instalację i czy zachodzi w związku z tym konieczność ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jest bardzo dużo odmiennych interpretacji w zakresie określenia co może stanowić instalację w szpitalach.

Magazynowanie odpadów pylących

Odpady powstające w przedsiębiorstwach mają zróżnicowany charakter, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Odpady pylące są szczególnym rodzajem odpadów, które mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak pyły, cząstki metalu, chemikalia czy substancje toksyczne.

2024

Obowiązki i odpowiedzialność posiadacza odpadów

Posiadacz odpadów ponosi pełną odpowiedzialność za odpady do momentu przekazania ich uprawnionemu podmiotowi. Z jakich obowiązków musi się wywiązać i co mu grozi za złamanie przepisów?

2023

Składowisko żrących i rakotwórczych chemikaliów w Stąporkowie

Od co najmniej 2018 roku mieszkańcy Stąporkowa żyją obok składowiska odpadów niebezpiecznych, a lokalne władze przerzucają się odpowiedzialnością. To kolejne takie miejsce w Polsce, które grozi poważnym zanieczyszczeniem środowiska.

Pożar odpadów w Przylepie - trwa ograniczanie wód pogaśniczych

W związku z pożarem ogromnych ilości odpadów w Przylepie lubuski WIOŚ zarekomendował zbudowanie kolejnej zapory na rzece Gąśnik, która została zanieczyszczona. Ponadto cały czas trwa wywóz spalonych odpadów z miejsca pożaru. 

Odpady wytworzone w instalacji oraz poza instalacją – jak rozróżnić?

            Prowadząc gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie, niejednokrotnie zastanawiamy się, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza nią. Jak dokonać poprawnego podziału?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku

Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?

Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów

Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

2018

Uciążliwe zbieranie odpadów

Zezwolenie na zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne wydaje starosta lub prezydent miasta – w przypadku miasta na prawach powiatu. Natomiast jeżeli zbiórka prowadzona jest na terenie zamkniętym, zezwolenie wydaje RDOŚ. Jak można potwierdzić, czy ktoś ma stosowną zgodę organu? Kto kontroluje tego typu działalność?

Stosujesz kruszarkę do gruzu – oto, co powinieneś wiedzieć

Kruszarka mobilna stanowi instalację z uwagi na to, że na proces kruszenia składa się wiele procesów, tj. rozrabianie, sortowanie, ładowanie do zasobnika kruszarki, wydzielanie frakcji drobnej na ruszcie wibracyjnym, skruszanie pozostałych odpadów. Gruz z kruszarki rozdrobniony na mniejsze elementy dalej pozostaje odpadem. Tego typu działalność stanowi proces odzysku R12 – wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1–R11. Z tego też powodu należy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zgodnie z ustawą o odpadach.