Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą

Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?

Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych i związana z tym dokumentacja

Czym są odpady niebezpieczne i jak nimi gospodarować? Jaka dokumentacja jest obowiązkowa dla podmiotu wytwarzającego odpady niebezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Ustawa o systemie kaucyjnym podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 września 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. 

Składowisko odpadów niebezpiecznych koło Wołomina - kolejne niechlubne miejsce

Na Mazowszu znajduje się ponad 60 miejsc, w których składowane są niebezpieczne odpady. Wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Obecnie próbuje przekonać samorząd województwa do częściowej likwidacji tego miejsca.

Resort opublikował stawki opłat za korzystanie ze środowiska w 2024 roku

W Monitorze Polskim 4 września 2023 r. pojawiło się obwieszczenie Minister Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska w 2024 roku. Jakie to będą stawki?

KO chce wyższych stawek za składowanie odpadów bez odpowiedniej decyzji

Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków. 

 Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zagadnienia związane z gospodarką odpadami dotyczą prawie każdej polskiej firmy. Wydaje się, że jest to łatwa tematyka, jednak w rzeczywistości proces ten nie okazuje się już tak oczywisty i jednoznaczny. Aby poprawnie zaplanować gospodarkę opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w przedsiębiorstwie, należy zrozumieć definicje opakowania, odpadu, gospodarki odpadami, a następnie wskazać obowiązki poszczególnych uczestników rynku zagospodarowania odpadów.

Przekazanie odpadów wielkogabarytowych

Pytanie: Jesteśmy firmą posiadającą zezwolenie na zbieranie odpadów. Zgłosiła się do nas osoba fizyczna, która chce zakupić kontener na odpady wielkogabarytowe. Jak zewidencjonować w BDO taki odbiór? Czy wpis „Posiadacz odpadów zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów” należy zaznaczyć przy takim odbiorze?  

2024

Nowa strategia NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy na cztery lata

Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była omawiana podczas spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.

Jak radzić sobie z nielegalnymi miejscami magazynowania odpadów

W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się robocze spotkanie, w trakcie którego omówiono problemy gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwe rozwiązania na poziomie poszczególnych województw. 

Czy destrukt drogowy można potraktować jako surowiec wtórny

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?

2023

Magazynowanie odpadów wydzielających odory

Zapachy mogą mieć poważny i znaczący wpływ na ludzi i środowisko. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystkie organizacje, które w wyniku swojej działalności mogą wytwarzać zapachy, stosowały odpowiednie rozwiązania w zakresie kontroli emisji i zapachów.

Jak wprowadzić GOZ?

Pytanie: Jesteśmy średniej wielkości firmą produkcyjną, mamy tez zaplecze biurowe. W poprzednim wydaniu przeczytaliśmy o GOZ i mamy prośbę o wskazówki w pigułce, jak coś takiego wprowadzić w naszej firmie.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Przypominamy o obowiązkach według ustawy VerpackG

Jak wiadomo, 1 stycznia 2019 r. weszła w życie niemiecka ustawa o opakowaniach, w skrócie nazywana VerpackG. Jej celem jest poprawa ochrony środowiska, zwiększenie segregacji i recyklingu opakowań oraz wzmocnienie nadzoru nad nimi w Niemczech. Wdrożenie nowego prawa opakowaniowego wymagało rozszerzenia obowiązków sprawozdawczych i recyklingowych tych podmiotów, które wprowadzają do obrotu materiały opakowaniowe na terenie Niemiec.

2018

Co gmina może zrobić z porzuconymi autami?

Prawo do usunięcia zużytego pojazdu z publicznego terenu ma m.in. gmina. Podpowiadamy, jak w sześciu krokach przeprowadzić taką procedurę i skąd wziąć środki na pokrycie kosztów z tym związanych.

Zmiany prawne

11 kwietnia 2018 r.Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych