Odpady opakowaniowe

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

Emisja hałasu

Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.

Wsparcie dla funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.

Opłata roczna w BDO i sprawozdanie zerowe

Pytanie: Proszę o informację, czy opłatę roczną za BDO muszą płacić przedsiębiorcy wytwarzający odpady wpisani do BDO? Niezależnie od tego czy poprzednim roku mieli w ewidencji karty przekazania odpadu czy tez nie mieli żadnych zapisów? Czy trzeba złożyć sprawozdanie zerowe w sytuacji, kiedy nie było żadnych zapisów ?

Odpady z przemysłu drukarskiego – jak z nimi postępować

Szeroko rozpowszechniony  przemysł drukarski generuje szereg charakterystycznych dla siebie odpadów, jak nimi gospodarować?

Gospodarka odpadami

Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

Emisja do powietrza

Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach. 

2025

Jak radzić sobie z odpadami z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są wszechobecne w codziennym życiu i przemyśle. Ich trwałość  i szerokie zastosowanie sprawiają, że są niezwykle użyteczne, ale stanowią także jedno  z największych wyzwań środowiskowych. Odpady z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się setki lat, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Dlatego kluczowe jest skuteczne zarządzanie tymi odpadami, minimalizowanie ich ilości oraz ich odpowiednia utylizacja  i recykling. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe podejście do radzenia sobie z plastikowymi odpadami oraz ich wpływ na środowisko.

Jak firma powinna zutylizować odpady tekstylne, obuwie i dywany

Pytanie: Gdzie powinny trafić wymienione odpady: dywany, firany, brudne od oleju i smarów,   uszkodzone ubrania, brudne ręczniki, obuwie?

2024

Klasyfikacja komponentów elektrycznych - wnioski z wyroku sądowego

Prawidłowa klasyfikacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna do obliczenia i uiszczenia opłaty produktowej. Nieodpowiednie zrozumienie przepisów może prowadzić do problemów prawnych. Przykład takich trudności można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rzuca światło na zawiłości związane z klasyfikacją sprzętu.

Ustawa o sygnalistach podpisana. Wśród naruszeń prawa te związane z ochroną środowiska

W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Panele fotowoltaiczne w firmie a obowiązki w BDO

Moduły fotowoltaiczne, jako sprzęt elektryczny i elektroniczny, po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które nimi operują, muszą spełniać określone wymagania prawne, w tym obowiązki związane z systemem BDO. Powoduje to też powstanie szeregu innych obowiązków dla całego łańcucha dostaw.

2023

Magazynowanie odpadów wydzielających odory

Zapachy mogą mieć poważny i znaczący wpływ na ludzi i środowisko. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystkie organizacje, które w wyniku swojej działalności mogą wytwarzać zapachy, stosowały odpowiednie rozwiązania w zakresie kontroli emisji i zapachów.

Jak wprowadzić GOZ?

Pytanie: Jesteśmy średniej wielkości firmą produkcyjną, mamy tez zaplecze biurowe. W poprzednim wydaniu przeczytaliśmy o GOZ i mamy prośbę o wskazówki w pigułce, jak coś takiego wprowadzić w naszej firmie.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Przypominamy o obowiązkach według ustawy VerpackG

Jak wiadomo, 1 stycznia 2019 r. weszła w życie niemiecka ustawa o opakowaniach, w skrócie nazywana VerpackG. Jej celem jest poprawa ochrony środowiska, zwiększenie segregacji i recyklingu opakowań oraz wzmocnienie nadzoru nad nimi w Niemczech. Wdrożenie nowego prawa opakowaniowego wymagało rozszerzenia obowiązków sprawozdawczych i recyklingowych tych podmiotów, które wprowadzają do obrotu materiały opakowaniowe na terenie Niemiec.

2018

Co gmina może zrobić z porzuconymi autami?

Prawo do usunięcia zużytego pojazdu z publicznego terenu ma m.in. gmina. Podpowiadamy, jak w sześciu krokach przeprowadzić taką procedurę i skąd wziąć środki na pokrycie kosztów z tym związanych.

Zmiany prawne

11 kwietnia 2018 r.Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych