Maszyna do przetwarzania odpadów wycofana z eksploatacji – jaki to kod odpadu

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19. Natomiast 16,17 możemy wytworzyć, ale poza instalacją a maszyna jest jej częścią.

Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji

Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.

Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie

Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych – przypomnienie obowiązujących zasad

Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Jak przygotować firmę do audytu ISO pod kątem gospodarki odpadami

Wdrożony system zarządzania środowiskiem, BHP i jakością to w obecnych czasach standard. Coraz więcej firm ma certyfikaty zgodności z normami ISO. Wdrożyć systemy to duże wyzwanie, ale nie mniejszym jest – utrzymać certyfikaty. Jak przygotować firmę do audytu?

System kaucyjny rusza w Polsce od 2025 roku

Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego na platikowe butelki. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Czy wpłynie to na prowadzenie przedsiębiorstwa?

KE: Polska może nie sprostać wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami

8 czerwca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Zawiera ono listę państw UE, które zdaniem KE nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok, dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Niestety, na liście znalazła się również Polska.

Firma nie złożyła sprawozdania w wyznaczonym terminie – jakie są konsekwencje?

Sprawozdania urzędowe – z tym musimy się mierzyć, jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo. Obecnie sprawozdań jest wiele, a co tym idzie, wiele obowiązków. Przy dużej ilości zadań może się zdarzyć, że o czymś zapomnimy. Jakie w takim przypadku poniesiemy konsekwencje oraz jak poradzić sobie poradzić w takiej sytuacji?

2024

Transport monitorowany (SENT)

Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?

System kaucyjny to remedium na złe nawyki. Debata w PAN

W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom. 

Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich

W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru miejsca nielegalnego zgromadzenia odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.

2023

Utylizacja żarówek

Pytanie: Czy mogę uzyskać informację o utylizacji żarówek. Mam ofertę pracy przy wymianie żarówek oświetlających ulice. Chciałbym wiedzieć jakie są procedury od zgłoszenia po sam proces utylizacji (gdzie utylizować, oddawać żarówki sodowych i LED, mogą być jeszcze stare sodowe) oraz najważniejsze jakie są koszty, bo to będzie decydowało o podjęciu czy nie wchodzeniu do tego interesu.

Surowce wtórne – przykłady GOZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym (dalej: GOZ) to rozwiązanie mające na celu ponowne wykorzystanie odpadów, a tym samym ich redukcję do minimum. W systemie tym podmioty muszą stosować zasadę 3R: reduce (redukuj), reuse (używaj ponownie) oraz recycle (poddawaj recyklingowi).

Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie

Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Ustawa „antyodorowa” – kogo dotyczy i co wprowadzi

Problem uciążliwości zapachowej instalacji hodowlanych dla zwierząt stale rośnie. Ministerstwo Środowiska opracowało kompleksowe rozwiązanie w postaci ustawy, która ma zapobiegać negatywnym skutkom sąsiedztwa rolniczego przemysłu hodowlanego. Zmiany w prawie dotkną przede wszystkim przedsiębiorców, którzy są posiadaczami dużych ferm i zakładów hodowli.

Pięć pytań z zakresu magazynowania odpadów

Przepisy w zakresie magazynowania odpadów przez podmioty je przetwarzające i zbierające są nadal niejasne, a ich stan prawny nie jest jednoznacznie ustalony. W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania z tej tematyki.

2018

Obowiązki podmiotów sprzedających niehermetycznie zamknięte urządzenia

Niehermetycznie zamknięte urządzenia napełnione fluorowanymi gazami cieplarnianymi mogą być sprzedawane tylko użytkownikowi końcowemu, i to wyłącznie w przypadku gdy zostaną przedstawione dowody, że instalowanie urządzenia będzie przeprowadzone przez podmiot certyfikowany.

Kiedy kompostownia musi być zatwierdzona przez powiatowego lekarza weterynarii?

Pytanie: Pytanie: Czy kompostownia wytwarzająca kompost zakwalifikowany jako odpad o kodzie 19 05 03, który trafia na składowisko odpadów, powinna być zatwierdzona przez powiatowego lekarza weterynarii? Czy kompostownie, które przetwarzają odpady kuchenne również podlegają pod ten obowiązek?