Cena za pozwolenie

Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – wniosek i wskazówki

Niekiedy podmiot zobowiązany jest do uregulowania stanu formalnoprawnego prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami. W zależności od ilości wytwarzanych odpadów, może pojawić się obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Kiedy się to dzieje? O czym należy pamiętać? Co trzeba spełnić? Dowiesz się tego z niniejszego numeru specjalnego.

Co zawrzeć we wniosku?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

Znamy wysokość kaucji doliczanej do opakowań objętych systemem kaucyjnym

W środę 22 listopada 2023 r. na stronach RCL pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Transgraniczne przemieszczanie odpadów niedługo nie takie proste

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się 17 listopada 2023 r. w kwestii rewizji unijnych procedur dotyczących przemieszczania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych. 

Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?

Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?

Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Wykorzystanie recyklera i materiałów podczas prac drogowych

Pytanie: Posiadamy urządzenie do mielenia asfaltu  i ponownego wbudowania, tzw. recykler. Czy musimy posiadać zezwolenie na jego zastosowanie? Czy można wykorzystać zdartą darń, drzewa oraz ziemię na terenie prowadzonej usługi?

Wydano zezwolenie dla drugiego operatora systemu kaucyjnego

20 lutego 2024 r. Podmiot Reprezentujący System Kaucyjny „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. złożył wniosek, który Minister Klimatu i Środowiska rozpatrzył i decyzją z 10 czerwca 2024 r. udzielił „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.

ROP – jak działa?

Często słyszymy skrót „ROP”. Co on oznacza i czego dotyczy? Dowiesz się tego z artykułu.

2023

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku,     z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to instalacja – do kogo zwrócić się o interpretację

Pytanie: W odniesieniu do artykułu pn. : "Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to Instalacje" opublikowanym w prenumeracie "Odpady" nr 140 (Maj 2023) proszę o uszczegółowienie informacji do jakiego urzędu należy zwrócić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w przypadkach spornych lub wystąpienia niejasności prawnych (w naszym przypadku istnieje problem z ustaleniem czy szpital posiada instalację i czy zachodzi w związku z tym konieczność ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jest bardzo dużo odmiennych interpretacji w zakresie określenia co może stanowić instalację w szpitalach.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Ochrona środowiska powinna być doprecyzowana w umowie najmu

Umowa najmu to umowa, w której podmiot wynajmujący zobowiązuje się do oddania przedmiotu najmu w użytek najemcy w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu. Może ona być zawarta na czas określony lub nieoznaczony. Poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie.

Nowości w prawie

8 maja 2019 r. Rozporządzenie ministra środowiska z 8 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru prowadzonego w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (Dz.U. z 2019 r. poz. 919).

Jedenaście załączników do wniosku na gospodarkę odpadami

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania, np. pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Zezwolenia należy uzyskać przed podjęciem działalności w zakresie przetwarzania odpadów. Z artykułu dowiesz się, jakie załączniki i kiedy musisz dołączyć do wniosku o wydanie przedmiotowych decyzji.

2018

Kiedy folia staje się odpadem opakowaniowym?

Pytanie: Pytanie: Zamawiamy do naszego zakładu półprodukty, które przyjeżdżają w opakowaniach zbiorczych na paletach i są owinięte folią. Czy taka folia kwalifikuje się jako odpad opakowaniowy? Jeśli tak, to jakie obowiązki są z tym związane?

Jakie są zasady łączenia odpadów komunalnych?

Odpady komunalne zbierane selektywnie i odpady zmieszane powinny być gromadzone osobno, z uwzględnieniem poszczególnych grup i charakteru miejsca ich powstawania.

Jakie obowiązki ma demontujący dach z azbestu

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, z której usuwany jest azbest, zobowiązany jest zgłosić przedmiotowe prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Odpady należy zaklasyfikować odpowiednio do procesu, w którym są wytwarzane.