Sprawozdawczość w I kwartale 2024 – obowiązki wytwórcy odpadów

Jak co roku firmy muszą wypełnić szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Wytwórcy odpadów mogą mieć także sporo obowiązków na głowie, w zależności od komponentów środowiska, z którymi mają do czynienia. Poniżej wykaz najważniejszych terminów jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań już blisko

Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.

Pomoc publiczna będzie wspierać przechodzenie na GOZ

19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.

Organizacje odzysku opakowań

Wiele firm podpisuje umowę z organizacją odzysku opakowań, aby zapewnić sobie spełnienie wymagań prawnych. Jak działają takie organizacje i w jakim zakresie można z nimi współpracować? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Odpady z oczyszczalni ścieków

Jakie odpady powstają w wyniku działania oczyszczalni ścieków? W tym artkule zbiór informacji o rodzajach tych odpadów oraz prawidłowym gospodarowaniu.

Odpady medyczne – kompendium wiedzy

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. Jak z nimi postępować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Oddawanie odpadów na składowisko

Pytanie: Czy odpad o kodzie 19 05 99 można poddać procesowi D5 na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, jeżeli przy jego własnej wartości pH wartość parametru Rozpuszczony węgiel organiczny (DOC) przekracza 800 mg/kg , czyli dopuszczalną graniczną wartość określoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. 2015 poz. 1277), natomiast odpad ten spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 56)? Czy jednak, zgodnie z objaśnieniami pod tabelą, powinien on być zbadany najpierw alternatywnie przy L/S = 10 l/kg oraz pH między 7,5 a 8,0 i dopiero wtedy, jeśli parametr DOC nadal byłby przekroczony, zastosowanie ma zapis mówiący o uznaniu wymagań za spełnione w przypadku wartości wyższych niż określone w tabeli?

Obowiązki sprzedawcy akumulatorów samochodowych

Pytanie: Prowadzimy sklep z częściami samochodowymi. Sprzedajemy detalicznie akumulatory samochodowe kupowane w kraju. Zbieramy akumulatory zużyte pozostawione przez klienta, później sprzedajemy je firmie, która odbiera je od nas. Jakie obowiązki ciążą na prowadzącym taką działalność?

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Sytuacje awaryjne w magazynowaniu odpadów

W magazynowaniu odpadów czasami mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne. Jakie to mogą być zdarzenia i jak sobie z nimi poradzić, aby spełnić wymagania prawne   i zapewnić płynność w gospodarowaniu odpadami w firmie? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.

Pożar odpadów w Warszawie

Jak podaje TVN24, 22 maja 2024 r. na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. 

Ograniczanie wytworzenia odpadów komunalnych w firmie

W każdej firmie powstają odpady komunalne. Za ich utylizację ponosimy często duże koszty. Jak ograniczyć ilość wytworzonych odpadów komunalnych i uzyskać z tego oszczędności?

2023

Substancje, które podlegają sprawozdawczości o opakowaniach i odpadach opakowaniowych

Sprawozdawczość realizowana w BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) obejmuje różne zakresy i dotyczy różnych grup przedsiębiorców wprowadzających do obrotu niektóre produkty i opakowania. Często przedsiębiorca podlega pod więcej niż jeden rodzaj sprawozdawczości. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.

Odpady objęte transportem monitorowanym

Niektóre odpady – jako towary wykazujące potencjał nadużyć podatkowych – zostały objęte systemem monitorowania drogowego, a ich przemieszczanie musi być rejestrowane w SENT. Wiąże się to z obowiązkami, spoczywającymi na przedsiębiorcach. Więcej na ten temat w artykule.

Ustawa wprowadzająca system kaucyjny została przyjęta przez Sejm

W dniu 13 lipca 2023 r. w Sejmie został uchwalony projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. 

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Wstrzymanie działalności posiadacza odpadów

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw umożliwia wstrzymanie działalności posiadacza odpadów w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy braku wymaganych zezwoleń, a drugi funkcjonowania z naruszeniem określonych w zezwoleniu wymagań. Szczegóły poniżej.

Wilczy bilet w gospodarce odpadami

W dniu 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wiele nowych obowiązków dla posiadaczy odpadów, a także wprowadza restrykcje w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Do ustawy o odpadach zostały dodane nowe przesłanki odmowy wydawania zezwoleń lub pozwoleń dla recydywistów (tzw. wilczy bilet).

Utrata statusu odpadu przez stłuczkę szklaną

Wymagania dotyczące procedury utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną reguluje ustawa o odpadach oraz rozporządzenie Komisji (UE) nr 1179/2012.

2018

Jak wyliczyć opłatę produktową za opakowania?

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się produkcją gumowych uszczelek. Nasze produkty pakujemy w opakowania i sprzedajemy na rynek krajowy i zagraniczny. Ostatnio otrzymaliśmy wezwanie z urzędu marszałkowskiego do naliczenia i wniesienia opłaty produktowej za ostatnie pięć lat. Jak to wyliczyć?

Jak sprawdzić, czy firma ma pozwolenie na odbiór ścieków?

Jesteś nie jesteś pewny, czy ścieki odbiera firma posiadająca odpowiednią decyzję, możesz zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do urzędu. Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych wydaje na okres maksymalnie 10 lat właściwy miejscowo wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami?

Pytanie: Pytanie: Na sąsiedniej działce prowadzona jest działalność polegająca na wytwarzaniu elementów z gumy i tworzyw sztucznych. Hale produkcyjne znajdują się w odległości kilku metrów od budynków mieszkalnych. Z zakładu wydobywa się często mdły odór, który drażni drogi oddechowe i skórę. Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy, a zakład znajduje się w strefie ochrony uzdrowiskowej C. Gdzie można zgłosić uciążliwy zakład?