Nowy system kaucyjny – na czym ma polegać?

Wymagania dotyczące systemu kaucyjnego, zasady jego działania oraz nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców zostały wprowadzone poprzez zmianę ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowa wersja ustawy zacznie obowiązywać 13 października 2023 r., ale większość obowiązków związanych z systemem kaucyjnym wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., czyli w dniu, w którym system powinien zostać uruchomiony.

Magazynowanie odpadów wytworzonych poza instalacją

Pytanie: Czy rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2023 r. w sprawie szczegółowych wymagań magazynowania odpadów obowiązuje także firmy/wytwórców nie posiadających instalacji?

KE ogranicza mikro plastik. Regulacje przyjęte

Komisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.

Jak wyliczyć ilość magazynowanych odpadów

Pytanie: Planujemy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w trakcie roku. W jaki sposób poprawnie wyliczyć tę wartość?

Jak określić, jakim wymaganiom środowiskowym podlega nasza firma?

Praktycznie wszystkie firmy w mniejszym lub większym zakresie podlegają pod przepisy ochrony środowiska i muszą wywiązywać się z różnych obowiązków. Skąd ktoś ma wiedzieć, że podlega pod jakieś obowiązki? Gdzie szukać informacji na ten temat?

Procedura postępowania w razie awarii BDO

Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby nie ignorować problemu. Można się bowiem narazić na karę. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?

Gospodarowanie odpadami w firmie – jak je sobie ułatwić?

Liczba obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami zależy od wielkości firmy oraz specyfiki działalności. Są firmy, w których obowiązków jest bardzo mało i takie sprawy prowadzi właściciel, jednak w niektórych przedsiębiorstwach za gospodarkę odpadową odpowiada kilku specjalistów. W obu przypadkach warto opytmalizować proces, w celu ograniczenia kosztów i czasu pracy oraz uzyskania lepszej jakości.

Co grozi za łamanie przepisów dotyczących wytwarzania odpadów?

Brak ewidencji odpadów lub brak pozwolenia na wytwarzanie odpadów może wpędzić firmę w kłopoty. Co Ci grozi, jeśli podczas kontroli inspektorzy WIOŚ wykryją nieprawidłowości?

Wytwarzanie odpadów - kompleksowy poradnik

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza odpady niebezpieczne, musi spełnić wymagania odnośnie magazynowania tych odpadów. Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Wystawianie KPO bez wpisu do BDO

Pytanie: Firma X zleciła nam odbiór odpadów wielkogabarytowych. Z firmą X nie mamy podpisanej umowy na odbiór danego kodu i nie ma ona nadanego numeru BDO. Odpady odebraliśmy i została wystawiona karta KPOK w trybie odbioru. Czy postąpiliśmy poprawnie? Czy byłaby inna sytuacja jeśli dana firma miałaby nadany numer BDO?

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Czy destrukt drogowy można potraktować jako surowiec wtórny

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Aktualne Informacje na temat systemu kaucyjnego w Polsce

System kaucyjny, mający na celu zwiększenie recyklingu opakowań i zmniejszenie ilości odpadów, zyskuje na znaczeniu w Polsce. Po wielu latach debat i przygotowań, wprowadzenie tego systemu staje się rzeczywistością. W artykule przedstawimy najnowsze informacje dotyczące implementacji systemu kaucyjnego w Polsce, jego założeń oraz oczekiwanych korzyści i wyzwań.

2023

Odpad powstały w wyniku świadczonej usługi – do kogo należy?

Pytanie: Czy powinniśmy wymagać od firm wykonujących naprawy naszych samochodów (karetek) posiadania wpisu do BDO? Czy po pozostawieniu części w warsztacie np. wymiana klocków hamulcowych lub oleju powinna zostać wystawiona karta przekazania odpad?

Maszyna do przetwarzania odpadów wycofana z eksploatacji – jaki to kod odpadu

Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19. Natomiast 16,17 możemy wytworzyć, ale poza instalacją a maszyna jest jej częścią.

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe formularze KPO i KEO

Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?

Klasyfikacja odpadu peszla, włókna szklanego i kevlaru

Pytanie: Pytanie: Do jakiej kategorii odpadów należy zaklasyfikować resztki peszla, włókna szklanego będącego otuliną przewodu parowanego oraz kevlaru?

2018

Czy zostanie powołany regulator opłat śmieciowych i będą zmiany w funkcjonowaniu RIPOK?

Związek Samorządów Polskich oraz inne niezrzeszone w nim gminy zgłaszają potrzebę wprowadzenia instytucji, która na wzór URE czuwałaby nad wysokością opłat ponoszonych na rzecz RIPOK.

Czy trociny to odpad, czy surowiec?

Pytanie: Pytanie: Jak zaklasyfikować trociny z obróbki drewna i płyt wiórowych w tartaku? Czy są odpadem, czy mogą być traktowane jako surowiec?

Czy produkcja kabli oznacza wprowadzanie sprzętu elektrycznego na rynek?

Przedsiębiorca produkujący i sprzedający przewody klasyfikowany jest jako wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny. Spoczywa na nim szereg obowiązków, poniżej dowiesz się, jakie.