Weszły w życie
11 września 2019 r.Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływaćna środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839)
Treść operatu a treść wniosku o wydanie zezwolenia
Pytanie: Pytanie: Czy dane (rodzaje i masy odpadów) zawarte w operacie ppoż. muszą być takie same jak we wniosku? Co jeśli w operacie jest dany kod odpadu, we wniosku nie, a ilości odpadów magazynowanych w ciągu roku są inne?
Sprzedawca a pośrednik w obrocie odpadami – czy to to samo?
Pytanie: Pytanie: Czym, zgodnie z ustawą o odpadach, różni się sprzedawca odpadów od pośrednika odpadów? Czy sprzedawca, który nabył odpad, nie obejmując go w posiadanie, może być właścicielem odpadu, nie będąc jednocześnie jego posiadaczem? Kto zatem w przypadku transportu odpadu ponosi odpowiedzialność za odpad: posiadacz, który przekazał odpad? Czy też ma wówczas znaczenie, kto stał się właścicielem odpadu?
Resort środowiska rozstrzyga spór o odbieranie odpadów komunalnych z firm
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy otrzymali możliwość włączenia się w gminny system odpadów komunalnych lub wyboru własnej firmy do odbierania odpadów. Rozgorzał jednak spór o przepisy przejściowe. Zdaniem Związku Miast Polskich (dalej: ZMP), który zlecił sporządzenie opinii prawnej, gminy mogą odłożyć stosowanie nowych przepisów nawet na cztery lata.
Rejestr BDO – plan działań
Moduły ewidencji i sprawozdawczości uruchomione w styczniu 2020 roku mają stanowić kolejne ważne narzędzie w walce z nieprawidłowościami w sektorze gospodarowania odpadami. Jaki harmonogram działania ma ministerstwo?
Przykłady odpadów wytwarzanych poza instalacją
Pytanie: Pytanie: Kiedy możliwe jest wytwarzanie odpadów poza instalacją? Proszę o podanie konkretnych przykładów.
Pozwolenie wydał nie ten organ, co trzeba
Pytanie: Jaka jest procedura administracyjna w przypadku wydania decyzji na wytwarzanie odpadów przez starostę zamiast marszałka województwa?
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wg starej ustawy o odpadach
Pytanie: Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?
Oznakowanie opakowań eksportowanych poza UE
Pytanie: Pytanie: Czy opakowania z produktem przeznaczone na rynek spoza UE muszą posiadać jakieś szczególne oznakowania ekologiczne?
- « pierwsza
- «
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- »
- ostatnia »
2024
Odpady w warsztacie wulkanizacyjnym
Pytanie: Czy warsztat wulkanizacyjny:1. może pobierać opłatę za utylizację opon od klientów pozostawiających je przy zmianie ogumienia?2. może za opłatą odbierać dodatkowe zużyte opony, które nie były przedmiotem usługi wymiany?Warsztat jest zarejestrowany do BDO.
Nielegalny handel drewnem – co można do niego zaliczyć
Przepisy dotyczące penalizacji nielegalnego handlu drzewem zostały zawarte w ustawie o lasach oraz regulacjach UE. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Jak działają spalarnie odpadów
Spalarnie odpadów to temat mało znany. Niewielu specjalistów wie, jak faktycznie funkcjonują takie zakłady. Spalarnie odpadów często budzą obawy wynikające z braku wiedzy na temat ich działania.
2023
Odpad powstały w wyniku świadczonej usługi – do kogo należy?
Pytanie: Czy powinniśmy wymagać od firm wykonujących naprawy naszych samochodów (karetek) posiadania wpisu do BDO? Czy po pozostawieniu części w warsztacie np. wymiana klocków hamulcowych lub oleju powinna zostać wystawiona karta przekazania odpad?
Maszyna do przetwarzania odpadów wycofana z eksploatacji – jaki to kod odpadu
Pytanie: Pod jakim kodem przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady z grupy 19. Natomiast 16,17 możemy wytworzyć, ale poza instalacją a maszyna jest jej częścią.
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe formularze KPO i KEO
Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?
Klasyfikacja odpadu peszla, włókna szklanego i kevlaru
Pytanie: Pytanie: Do jakiej kategorii odpadów należy zaklasyfikować resztki peszla, włókna szklanego będącego otuliną przewodu parowanego oraz kevlaru?
2018
Czy zostanie powołany regulator opłat śmieciowych i będą zmiany w funkcjonowaniu RIPOK?
Związek Samorządów Polskich oraz inne niezrzeszone w nim gminy zgłaszają potrzebę wprowadzenia instytucji, która na wzór URE czuwałaby nad wysokością opłat ponoszonych na rzecz RIPOK.
Czy trociny to odpad, czy surowiec?
Pytanie: Pytanie: Jak zaklasyfikować trociny z obróbki drewna i płyt wiórowych w tartaku? Czy są odpadem, czy mogą być traktowane jako surowiec?
Czy produkcja kabli oznacza wprowadzanie sprzętu elektrycznego na rynek?
Przedsiębiorca produkujący i sprzedający przewody klasyfikowany jest jako wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny. Spoczywa na nim szereg obowiązków, poniżej dowiesz się, jakie.