Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach
Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!
Kto powinien wskazać strony postępowania i ich adresy
Pytanie: Kto odpowiada za wskazanie adresów stron, aby można im było wysłać zawiadomienie o toczącym się postępowaniu administracyjnym, np. dotyczącym wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?
Klasyfikacja odpadów ze stawów rybnych
Odpady wytwarzane z hodowli ryb w stawach możemy sklasyfikować jako odpady ulegające biodegradacji inne niż komunalne. Zalicza się do nich 65 rodzajów odpadów zakwalifikowanych ze względu na źródło pochodzenia do 6 grup.
Jak postępować z odpadami przemysłowymi
Pytanie: Pytanie: Podpisaliśmy umowę, która przewiduje odbiór 3 pojemników 1100-litrowych na odpady (m.in. makulaturę) raz w miesiącu. Część to odpady komunalne, a inne − przemysłowe, na które miasto nie chce wystawiać KPO. Prowadzimy uproszczoną ewidencję. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Podpisać umowę z innym podmiotem?
Instalacja o statusie polepszacza glebowego
Pytanie: Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO
Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?
Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń
Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?
- « pierwsza
- «
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- »
- ostatnia »
2024
Wytworzenie odpadów a pojęcie instalacji
Pytanie: Ubiegaliśmy się i otrzymaliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które jest wymagane dla wytwórcy odpadów związanych z eksploatacją instalacji. Nie jesteśmy pewni, co dokładnie oznacza termin "w związku z eksploatacją instalacji" – prosilibyśmy o wyjaśnienie tego pojęcia.
Ustalenia w sprawie nielegalnych odpadów z Niemiec
W wyniku porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką, 20 000 ton nielegalnych odpadów składowanych w Tuplicach musi zostać wywiezione do Niemiec. Takie wnioski płyną z podsumowania rozmów, które przekazała 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.
Puszki po farbach, aerozole – do jakich odpadów zaklasyfikować?
Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, butelki po rozpuszczalnikach i opakowania ciśnieniowe po farbach?
2023
Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji
Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.
Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie
Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Zmiany prawne
Projekt ustawy z 18 marca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw
Zasady odbioru odpadów komunalnych z cmentarza
Pytanie: Pytanie: Zarząd cmentarza składa deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi − płaci zależnie od liczby pracowników i miejsc grzebalnych, co daje 2 pojemniki KP7. Jednak nasza firma odbiera tych pojemników aż 9. Co zrobić, by bezpośrednio pobierać opłatę za faktyczną ilość odebranych odpadów?
Zasady obowiązujące podczas transportu odpadów
Wszystkie niezbędne wymagania w zakresie środków transportu odpadów, ich zewnętrznego oznakowania oraz sposobu prawidłowego przewozu określa rozporządzenie ministra środowiska z 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
2018
Czy pomiary emisji na stanowisku pracy można wykorzystać do wniosku o pozwolenie na emisję?
Pytanie: Pytanie: Zajmujemy się produkcją pamiątek okolicznościowych z płyt drewnopochodnych. Sanepid wykonał nam pomiary środowiska pracy, w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza, tj. pył całkowity, aceton, ksylen, węglowodory aromatyczne. Czy możemy posłużyć się tym danymi do obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu do wniosku o wydanie pozwolenia na emisję gazów i pyłów?
Czy można prowadzić uproszczoną ewidencję dla odpadów medycznych?
Zgodnie z art. 71 ustawy o odpadach uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie kart przekazania odpadów prowadzą podmioty, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie, a także wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.
Czy gmina może żądać wyjaśnień do korekty deklaracji śmieciowej?
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zawierać tylko dane niezbędne do prawidłowego obliczenia tej należności. Rada gminy nie może żądać dodatkowych informacji, bo jest to przekroczenie przewidzianych dla niej uprawnień.