SUBSTANCJE CHEMICZNE

Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2015 roku).

Regeneracja felg aluminiowych w kontekście ustawy o odpadach

Jeśli zamierzasz prowadzić regenerację felg aluminiowych na rzecz osób prywatnych, musisz pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Czy tego typu działalność wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością musisz wystąpić do starosty o stosowną decyzję? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przedłużanie zezwoleń przesunięte na marzec 2020!

Pytanie: Pytanie: Słyszałem, że zmienił się termin na wymianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie i przetwarzanie. Do kiedy należy uzyskać nową decyzję?

Procedura wystawiania KPO i prowadzenia KEO za pomocą BDO

Od 2020 roku ewidencja odpadów będzie prowadzona tylko drogą elektroniczną. Ponadto nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu danych uwzględnianych w przygotowywanych kartach odpadowych.

Problemowe opakowania po środkach niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie 1. Czy firma wprowadzająca opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia − zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi − ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?Pytanie 2. Jakie pozwolenia są konieczne, w sytuacji gdyby firma chciała odbierać od klientów wprowadzone przez siebie opakowania wielokrotnego użytku, zwozić je do siebie i myć, aby używać ponownie do napełnienia środkami niebezpiecznymi lub innymi niż niebezpieczne?

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Mowa o pozwoleniu na wytwarzanie odpadów. Z tego numeru dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.

Operat przeciwpożarowy oraz postanowienie komendanta PSP

Obowiązek dołączenia operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach. Zgodnie z tym artykułem do wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.

ODPADY OPAKOWANIOWE

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

O czym musisz pamiętać

Jeśli podane we wniosku rodzaje odpadów nie wystarczą do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska, urząd może wezwać do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów. Jeżeli do wniosku nie zostanie dołączony dowód zapłaty opłaty skarbowej, urząd wezwie do jego dostarczenia w terminie od 7 do 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdynie zostanie dokonana wpłata w wyznaczonym terminie, urząd zwróci wniosek. Podmiot, który staje się prowadzącym instalację lub jej oznaczoną część, przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń dotyczących tej instalacji lub jej oznaczonej części – musi jednak wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwoleń w zakresie oznaczenia prowadzącego instalację.

Nie miesza się odpadów pracowniczych z produkcyjnymi

Pytanie: Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?

2024

Odpady spawalnicze – rodzaje i postępowanie

Odpady spawalnicze pochodzą z procesu produkcji, jakim jest spawanie. Wszystkie rodzaje odpadów, które można zaliczyć do tej kategorii zostały wskazane w katalogu odpadów. Postępowanie z nimi określa ustawa o odpadach oraz akty wykonawcze. Szczegóły poniżej.

Kto jest wytwórcą odpadów wytworzonych podczas czyszczenia kolektorów

Jeżeli w umowie zostanie zawarty zapis, mówiący że odpowiedzialność za odpady ponosi zleceniodawca, firma wykonująca usługę nie będzie odpowiedzialna za prawidłowe zagospodarowanie odpadów.

2023

System kaucyjny rusza w Polsce od 2025 roku

Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego na platikowe butelki. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Czy wpłynie to na prowadzenie przedsiębiorstwa?

KE: Polska może nie sprostać wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami

8 czerwca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Zawiera ono listę państw UE, które zdaniem KE nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok, dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Niestety, na liście znalazła się również Polska.

Firma nie złożyła sprawozdania w wyznaczonym terminie – jakie są konsekwencje?

Sprawozdania urzędowe – z tym musimy się mierzyć, jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo. Obecnie sprawozdań jest wiele, a co tym idzie, wiele obowiązków. Przy dużej ilości zadań może się zdarzyć, że o czymś zapomnimy. Jakie w takim przypadku poniesiemy konsekwencje oraz jak poradzić sobie poradzić w takiej sytuacji?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Kiedy wymagany jest tytuł prawny do nieruchomości

Dnia 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592), która wprowadziła wiele nowych zasad i obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami, m.in. w zakresie posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, na terenie której następuje gospodarowanie odpadami.

Ile lat wstecz cofa się WIOŚ podczas kontroli

Pytanie: Szykuje nam się kontrola z WIOŚ. Proszę o informacje, które lata podlegają kontroli (chodzi o przetrzymywanie KPO i KEO).

Czy mogę wykorzystać żużel z pieca?

Pytanie: Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?

2018

Co nowego w prawie?

22 czerwca 2018 r. – projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw

Co grozi za brak rejestracji w BDO?

Pytanie: Pytanie: Jakie konsekwencje może ponieść firma, która nie zdążyła złożyć wniosku do 24 lipca 2018 r. o wpis do rejestru BDO? Jakie sankcje karne jej za to grożą?

Bhp podczas produkcji masy celulozowej, papieru i wyrobów z papieru

Praca w zakładzie zajmującym się produkcją masy celulozowej, papieru i wyrobów z papieru może wiązać się z wieloma zagrożeniami dla pracowników. Zanim produkcja ruszy powinny zostać spełnione odpowiednie wymogi bhp.