Będą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce. 

Utylizacja żarówek

Pytanie: Czy mogę uzyskać informację o utylizacji żarówek. Mam ofertę pracy przy wymianie żarówek oświetlających ulice. Chciałbym wiedzieć jakie są procedury od zgłoszenia po sam proces utylizacji (gdzie utylizować, oddawać żarówki sodowych i LED, mogą być jeszcze stare sodowe) oraz najważniejsze jakie są koszty, bo to będzie decydowało o podjęciu czy nie wchodzeniu do tego interesu.

Surowce wtórne – przykłady GOZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym (dalej: GOZ) to rozwiązanie mające na celu ponowne wykorzystanie odpadów, a tym samym ich redukcję do minimum. W systemie tym podmioty muszą stosować zasadę 3R: reduce (redukuj), reuse (używaj ponownie) oraz recycle (poddawaj recyklingowi).

Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie

Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

Kto może gospodarować odpadami opakowaniowymi

Pytanie: Firma ma wydaną decyzję na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W decyzji podany jest m.in. kod odpadów 15 01 02. Chcemy współpracować z firmą, która ten odpad ma, ale organizacja odzysku,     z którą współpracuje, twierdzi, że nie może nam przekazać tych odpadów, gdyż nie mamy wpisu w BDO w dziale VI pkt 3. O co chodzi? Co musimy zrobić, żeby móc je przetwarzać?

Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to instalacja – do kogo zwrócić się o interpretację

Pytanie: W odniesieniu do artykułu pn. : "Czy pomieszczenie socjalne i użytkowe to Instalacje" opublikowanym w prenumeracie "Odpady" nr 140 (Maj 2023) proszę o uszczegółowienie informacji do jakiego urzędu należy zwrócić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w przypadkach spornych lub wystąpienia niejasności prawnych (w naszym przypadku istnieje problem z ustaleniem czy szpital posiada instalację i czy zachodzi w związku z tym konieczność ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jest bardzo dużo odmiennych interpretacji w zakresie określenia co może stanowić instalację w szpitalach.

Magazynowanie odpadów pylących

Odpady powstające w przedsiębiorstwach mają zróżnicowany charakter, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Odpady pylące są szczególnym rodzajem odpadów, które mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak pyły, cząstki metalu, chemikalia czy substancje toksyczne.

Jak skorygować błędnie wystawiony dokument DPR

Przedsiębiorstwa, które przekazują do recyklingu odpady opakowaniowe, mogą ubiegać się o wydanie dokumentów potwierdzających recykling. Co zrobić, kiedy popełnimy błąd we wniosku o DPR? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź.

Jak prawidłowo klasyfikować odpady

Specjalista zajmujący się gospodarką odpadową w przedsiębiorstwie nieraz mierzy się w problemem prawidłowej klasyfikacji odpadów. Na co zwrócić uwagę przy klasyfikacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Pożar odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich

W Siemianowicach Śląskich 10 maja 2024 r. w godzinach porannych doszło do pożaru miejsca nielegalnego zgromadzenia odpadów niebezpiecznych o powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Ministerstwo Klimatu i Środowiska było na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi pożaru.

Pomysły na redukcję ilości odpadów w firmie

Każdy wytwarza odpady. O ile w przypadku osób fizycznych ich utylizacja nie jest tak kosztowna i skomplikowana, o tyle w przypadku przedsiębiorstw nie jest to już takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak można zminimalizować ilości odpadów wytwarzane w zakładach? Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych zasad.

Opublikowano nową środowiskową Dyrektywę karną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Zmiany w prawie

5 marca 2019 r.

Pod jakim kodem klasyfikować odpady opakowaniowe

Firma zamawia artykuły biurowe, które przychodzą w tekturowym pudle. Czy należy to pudło traktować jako odpad komunalny, czy też klasyfikować pod kodem 15 01 01? Czy sklep spożywczy, który kupuje towar i po nim zostaje pusty karton, może ten odpad zakwalifikować jako odpad komunalny? Zarówno w biurze zamawiającym artykuły biurowe, jak i w sklepie, który zamawia towar, powstają odpady z prowadzonej działalności.

2018

BDO nie tylko dla komisów samochodowych

Przedsiębiorcy sprowadzający z zagranicy pojazdy czy sprzęt elektroniczny zawierający elementy podlegające opłacie produktowej muszą się liczyć z obowiązkiem ponoszenia tej opłaty, jak również z koniecznością wpisu do rejestru będącego elementem BDO.

Pod jakim kodem odpadu zaklasyfikować odpadowe fartuchy szpitalne?

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala podczas prześwietleń rentgenowskich dajemy naszym pacjentom specjalne ochronne fartuchy ołowiowe. Jaki kod odpadu należy im nadać po zużyciu?

Ograniczenia dotyczące wysokości opłaty śmieciowej

Pytanie: Pytanie: Na jakiej podstawie gmina ustala stawki opłat za odpady komunalne? Czy jest maksymalna wysokość tych opłat?