Jaki kod nadać folii zabrudzonej w wyniku produkcji

Pytanie: Podczas procesu tłoki w urządzeniach są zabezpieczane folią, która po zakończeniu szarży staje się odpadem. Wydaje mi się, że jest to odpad podobny do odpadu z budowy, a konkretnie z remontów czyli 17 09 04 (Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż 17 09 01, 17 09 02, 17 09 03). W remontowanych obiektach zabezpieczenia wykonuje się przy użyciu folii, która w czasie robót zostaje zabrudzona używanymi materiałami w zależności od tego jakie roboty były prowadzone - tynkarskie, malarskie, okładzinowe. Zatem folia zabrudzona materiałem budowlanym – gładzią, klejem, szpachlą, jest identycznym odpadem. Czy zatem taki dobór kodu jest poprawny.

Przekazywanie odpadów osobom fizycznym – co wolno a czego nie

Niewielu przedsiębiorców korzysta z możliwości przekazywania odpadów osobom fizycznym. Często wynika to z niewiedzy, a często po prostu z obawy przed formalnościami, jakie muszą wypełnić. Czy jednak jest to takie straszne na jakie wygląda?

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych – przypomnienie obowiązujących zasad

Mimo tego, że zasady magazynowania odpadów w wielu aspektach są jednakowe dla wszystkich rodzajów odpadów, zarówno niebezpiecznych, jak i innych niż niebezpieczne, samo magazynowanie odpadów niebezpiecznych podlega pod bardziej rygorystyczne wymogi.

Jak przygotować firmę do audytu ISO pod kątem gospodarki odpadami

Wdrożony system zarządzania środowiskiem, BHP i jakością to w obecnych czasach standard. Coraz więcej firm ma certyfikaty zgodności z normami ISO. Wdrożyć systemy to duże wyzwanie, ale nie mniejszym jest – utrzymać certyfikaty. Jak przygotować firmę do audytu?

System kaucyjny rusza w Polsce od 2025 roku

Polski rząd w końcu 6 czerwca 2023 r. przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie systemu kaucyjnego na platikowe butelki. System kaucyjny będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. Czy wpłynie to na prowadzenie przedsiębiorstwa?

KE: Polska może nie sprostać wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami

8 czerwca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Zawiera ono listę państw UE, które zdaniem KE nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok, dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Niestety, na liście znalazła się również Polska.

Firma nie złożyła sprawozdania w wyznaczonym terminie – jakie są konsekwencje?

Sprawozdania urzędowe – z tym musimy się mierzyć, jeżeli prowadzimy przedsiębiorstwo. Obecnie sprawozdań jest wiele, a co tym idzie, wiele obowiązków. Przy dużej ilości zadań może się zdarzyć, że o czymś zapomnimy. Jakie w takim przypadku poniesiemy konsekwencje oraz jak poradzić sobie poradzić w takiej sytuacji?

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Jakie kary można dostać

Niewywiązywanie się z podstawowych obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami może się wiązać z bolesnymi konsekwencjami karnymi. Co grozi za nieprowadzenie ewidencji odpadów, brak selektywnej zbiórki odpadów albo przekazywanie odpadów podmiotom nieuprawnionym? Szczegóły poniżej.

Jak prawidłowo klasyfikować odpady

Specjalista zajmujący się gospodarką odpadową w przedsiębiorstwie nieraz mierzy się w problemem prawidłowej klasyfikacji odpadów. Na co zwrócić uwagę przy klasyfikacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Czy w Polsce występują odpady promieniotwórcze?

Powstawanie odpadów promieniotwórczych kojarzy się przede wszystkim z występowaniem na terenie danego kraju elektrowni atomowej. Jednakże w Polsce taki obiekt nie istnieje, zatem skąd w naszym kraju biorą te odpady?

Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?

Czy rejestrować się w VerpackG?

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?

2018

Ktoś podrzucił Ci opady? Dowiedz się, co z nimi zrobić

Po odkryciu odpadów należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Niestety dopóki nie znajdzie się faktyczny właściciel odpadów, dopóty przyjmuje się, że są własnością firmy, na której terenie zostały znalezione.

Czy sprzedawca musi przyjąć każde opakowanie zwrotne?

Pytanie: Pytanie: Zdarzają się sytuacje, gdy klient przy zakupie piwa przynosi kilka butelek na wymianę. Sklep odmawia przyjęcia niektórych, tłumacząc, że nie prowadzi sprzedaży piwa takiego rodzaju (co można stwierdzić po etykietach na butelkach) i nie ma obowiązku odbierać butelek za zwrotem kaucji, skoro jej nie pobrał. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia butelek i zwrotu pieniędzy, gdy klient nie kupował u niego napoju?