Klasyfikacja odpadu w postaci zmieszanych resztek chemii
Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego zakładu mamy lakiernię. Podczas malowania stosujemy różne środki chemiczne, np. czysty ksylen, a także środki Chemosil i Tixon. Chemosil i Tixon to kleje do połączeń guma – metal, które w swoim składzie zawierają m.in. toluen i benzen. Gdy zostają resztki tych substancji, wszystko jest zlewane do jednej beczki. Jaki kod odpadu należy nadać? Czy możemy te pozostałości zlewać do jednej beczki?
Kalendarium
Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 do 31 października 2019 r.
Ile rodzajów opakowań – tyle kampanii edukacyjnych
Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (dalej KE). Czy trzeba go realizować dla każdego rodzaju opakowania osobno?
Czy ścieki z szamba można traktować jako odpad
Pytanie: Pytanie: Nasza firma korzysta z usług firmy, która opróżnia szambo i wywozi nieczystości płynne. Czy powinniśmy prowadzić jakąś dokumentację z tym związaną i mieć zawartą umowę na wywóz nieczystości płynnych, czy wystarczy sama faktura? Czy powinniśmy wystawiać KPO? Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, jakie zezwolenia powinna mieć firma odbierająca od nas nieczystości płynne i czy powinna być wpisana do BDO?
29 lipca 2019 r.
Ogłoszenie ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw
Zaświadczenie o niekaralności dla spółki akcyjnej
Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?
Zasady przyjmowania odpadów kuchennych
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami odpady kuchenne ulegające biodegradacji o kodzie 20 01 08 muszą być przyjęte przez regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), znajdującą się w regionie, w którym odpady te zostały wytworzone. Tym samym, zarówno przedsiębiorstwo odbierające odpady komunalne nie może samodzielnie wybrać instalacji, do której trafią odpady o kodzie 20 01 08, jak i RIPOK nie ma prawa odmówić przyjęcia tego typu odpadów.
Wpis do BDO po terminie
Rejestr BDO działa od 24 stycznia 2018 r. i do 24 lipca podmioty wymienione w art. 50 ustawy o odpadach, m.in. wytwórcy odpadów zobowiązani do ich ewidencji, miały wpisywać się do niego przez złożenie wniosku do marszałka województwa. Co jeśli ktoś tego nie zrobił?
Szczegóły systemu wizyjnego
Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.
- « pierwsza
- «
- 38
- 39
- 40
- 41
- 42
- »
- ostatnia »
2024
Zrównoważona gospodarka żywnością i tekstyliami
W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu bardziej efektywne zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej.
Wydano zezwolenie dla operatora systemu kaucyjnego
Po rozpatrzeniu wniosku z 14 grudnia 2023 r. złożonego przez System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Minister Klimatu i Środowiska decyzją z 18 marca 2024 r. udzielił KSK ZWROTKA S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
System przyjazny dla konsumentów i środowiska – kaucja bez VAT
Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej „System kaucyjny – postulowane zmiany” potwierdziła, że system ma być przyjazny dla konsumentów i środowiska, ale także bezpieczny. Zapowiedziała też zmiany. Jakie?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy w Polsce występują odpady promieniotwórcze?
Powstawanie odpadów promieniotwórczych kojarzy się przede wszystkim z występowaniem na terenie danego kraju elektrowni atomowej. Jednakże w Polsce taki obiekt nie istnieje, zatem skąd w naszym kraju biorą te odpady?
Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?
Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?
Czy rejestrować się w VerpackG?
Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?
2018
Ktoś podrzucił Ci opady? Dowiedz się, co z nimi zrobić
Po odkryciu odpadów należy zawiadomić policję lub straż miejską oraz zgłosić sprawę do właściwego miejscowo organu ochrony środowiska, np. wójta. Niestety dopóki nie znajdzie się faktyczny właściciel odpadów, dopóty przyjmuje się, że są własnością firmy, na której terenie zostały znalezione.
Czy sprzedawca musi przyjąć każde opakowanie zwrotne?
Pytanie: Pytanie: Zdarzają się sytuacje, gdy klient przy zakupie piwa przynosi kilka butelek na wymianę. Sklep odmawia przyjęcia niektórych, tłumacząc, że nie prowadzi sprzedaży piwa takiego rodzaju (co można stwierdzić po etykietach na butelkach) i nie ma obowiązku odbierać butelek za zwrotem kaucji, skoro jej nie pobrał. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia butelek i zwrotu pieniędzy, gdy klient nie kupował u niego napoju?