Przypominamy o obowiązkach według ustawy VerpackG
Jak wiadomo, 1 stycznia 2019 r. weszła w życie niemiecka ustawa o opakowaniach, w skrócie nazywana VerpackG. Jej celem jest poprawa ochrony środowiska, zwiększenie segregacji i recyklingu opakowań oraz wzmocnienie nadzoru nad nimi w Niemczech. Wdrożenie nowego prawa opakowaniowego wymagało rozszerzenia obowiązków sprawozdawczych i recyklingowych tych podmiotów, które wprowadzają do obrotu materiały opakowaniowe na terenie Niemiec.
Projekty aktów prawnych
Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów
Odpadowy gruz – prawa i obowiązki wytwórcy
Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się m. in. budową i wynajmem nieruchomości. Ostatnio kupiony stary pawilon został wyburzony, a powstały gruz jest składowany na innym, "naszym" placu, na którym powstanie budynek pod wynajem. Gruz ma zostać wykorzystany pod budowę nieruchomości lub na drogi dojazdowe, np. pod wiatrak w drugiej firmie na tym samym podwórku. Czy firma powinna mieć decyzję na składowanie tego gruzu, albo jakąś inną? Czy powinna mieć wpis do BDO (jeśli tak to jaki dział)? W jaki sposób może przekazać ten gruz drugiej firmie, np. pod budowę wiatraka?
Od 1 września 2019 r. obowiązują zmiany w opłacie recyklingowej za jednorazówki
Pytanie: Pytanie: Ostatnio przeczytałem, że znowu szykują się jakieś zmiany w opłacie recyklingowej dotyczącej jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego wydawanych w jednostkach handlu detalicznego. Z czym będą się wiązały i co nas czeka?
Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku
Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?
Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów
Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.
Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.
Czy transport odpadów niebezpiecznych wymaga monitoringu
Pytanie: Pytanie: Czy transport odpadów niebezpiecznych należy traktować jak transport paliw, czy też odpadów ropopochodnych, olejów itp.? Czy w związku z transportem odpadów niebezpiecznych istnieje konieczność monitoringu przewozu za pomocą GPS oraz wysyłania ścieżki ich przewozu do WIOŚ?
- « pierwsza
- «
- 40
- 41
- 42
- 43
- 44
- »
- ostatnia »
2024
Odpady z przemysłu ceramicznego
Na wytwarzającym odpady spoczywa wiele obowiązków. Jakie odpady powstają w przemyśle ceramicznym i jak z nimi postępować? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Wymogi formalne przetwarzania opon
Opony należą do grupy odpadów problemowych ze względu na ich bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Należy je właściwie zagospodarować, np. poprzez regenerację (bieżnikowanie polegające na zdjęciu zużytego i założeniu na korpus nowego bieżnika).
Szykują się zmiany dla przetwarzających i zbierających odpady oraz zarządzających składowiskiem odpadów
Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Sprawdź, na czym polegają zmiany.
2018
Kiedy trzeba przygotować podstawową charakterystykę odpadów?
Kartę charakterystyki odpadu opracowuje się dla wszystkich odpadów przekazywanych na składowisko odpadów. Sporządza ją posiadacz odpadu odpowiedzialny za gospodarowanie nimi. Kryteria i procedury związane z dopuszczeniem odpadów do składowania zostały określone w art. 110–120 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Jakie uprawnienia ma gmina wobec śmieciowych dłużników
Organy władzy samorządowej mają w kwestii rozliczania z opłat za śmieci takie uprawnienia jak organy podatkowe. Mogą skontrolować, czy właściciel nieruchomości złożył deklarację śmieciową, czy została wypełniona prawidłowo, czy nie ma w niej jakichś luk lub fałszywych informacji.
Jakie są skutki współpracy z firmą zewnętrzną w zakresie ochrony środowiska?
Nawet jeżeli zatrudnisz specjalistę ds. ochrony środowiska z firmy zewnętrznej, to i tak Twój zakład ponosi odpowiedzialność administracyjną i karną za niedopełnienie obowiązków, np. złożenie sprawozdania o odpadach po terminie. To,w jaki sposób już rozliczysz się z pracownikiem, który nie dopełnił swoich obowiązków, zależy de facto od Ciebie.