Rejestr w BDO salonu kosmetycznego
Pytanie: Pytanie: Mamy mały gabinet kosmetyczny, w którym wykonujemy usługi, tj.: masaże, manicure, pedicure, zabiegi na twarz (maski algowe, peelingi). Czy powinniśmy rejestrować się w BDO?
Jaki obszar należy ująć w monitoringu
Pytanie: Pytanie: Na terenie zakładu znajduje się magazyn gotowych wyrobów wyposażony w regały wysokiego składowania. Część tego magazynu jest przeznaczona do magazynowania odpadów, tj. zużyte akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Czy zgodnie z prawem monitoring miejsc magazynowania lub składowania odpadów powinien objąć całe pomieszczenie, w którym gromadzone są ww. odpady, także alejki, w których ich nie ma? Czy tylko stricte obszary gdzie odpady są przechowywane?
Zmiany prawne
Obwieszczenie ministra środowiska z 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2020 (M.P. z 2019 r. poz. 866).
Zmiana zasad funkcjonowania składowisk odpadów
Minister środowiska przygotował nowy projekt aktu prawnego zmieniającego obowiązujące rozporządzenie z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów. Projekt nowego rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 124 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Wspólny transport odpadów niebezpiecznych i innych
Pytanie: Pytanie: Czy można przewozić razem zmieszane odpady nie niebezpieczne z niebezpiecznymi, których nie można już rozdzielić i które są już załadowane na środek transportu?
Stosowanie odmrażaczy do zamków i zimowych płynów do spryskiwaczy
Pytanie: Pytanie: W jaki sposób należy klasyfikować zużyte opakowania i resztki płynów do spryskiwaczy oraz odmrażaczy do zamków samochodowych? Są one stosowane w okresie zimowym przez zakład budowlany, w którym wykorzystuje się różne pojazdy. Czy mamy obowiązek posiadać do ww. preparatów karty charakterystyki?
Rejestr stacji paliw w BDO
Nowelizacje ustawy o odpadach oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziły wiele nowych obowiązków, do których należy m.in. konieczność rejestracji w BDO podmiotów prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte obowiązkiem pobierania za nie opłaty recyklingowej.
Procedura przekazania odpadu osobie fizycznej
Pytanie: Pytanie: Firma ABC chce przekazać odpad o kodzie 150103 osobie fizycznej. Czy może taki odpad przekazać jej nieodpłatnie, czy może jest zobligowana do sprzedaży tego odpadu? Czy powinna posiadać oświadczenie przyjmującego odpad, że odbiorca wykorzystuje go na potrzeby własne? Czy jest jakiś wzór takiego oświadczenia?
- « pierwsza
- «
- 41
- 42
- 43
- 44
- 45
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Jak działają spalarnie odpadów
Spalarnie odpadów to temat mało znany. Niewielu specjalistów wie, jak faktycznie funkcjonują takie zakłady. Spalarnie odpadów często budzą obawy wynikające z braku wiedzy na temat ich działania.
Wytworzenie odpadów a pojęcie instalacji
Pytanie: Ubiegaliśmy się i otrzymaliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które jest wymagane dla wytwórcy odpadów związanych z eksploatacją instalacji. Nie jesteśmy pewni, co dokładnie oznacza termin "w związku z eksploatacją instalacji" – prosilibyśmy o wyjaśnienie tego pojęcia.
Ustalenia w sprawie nielegalnych odpadów z Niemiec
W wyniku porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką, 20 000 ton nielegalnych odpadów składowanych w Tuplicach musi zostać wywiezione do Niemiec. Takie wnioski płyną z podsumowania rozmów, które przekazała 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Sprawozdawczość odpadowa za 2018 rok
Do 15 marca 2019 roku należy sporządzić m.in. sprawozdanie o odpadach, o gospodarce odpadami opakowaniowymi oraz o komunalnych osadach ściekowych, natomiast do 30 marca 2019 r. należy przedłożyć właściwemu miejscowo marszałkowi województwa sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska. Z dzisiejszego numeru dowiesz się, jakie wzory formularzy obowiązują do sprawozdań za 2018 rok.
Sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska
Sprawozdanie o opatach środowiskowych za 2018 rok należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).
Sprawozdanie o opakowaniach
Przedsiębiorca: wprowadzający opakowania, eksportujący opakowania, eksportujący produkty w opakowaniach, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, wprowadzający produkty w opakowaniach, wprowadzający na terytorium kraju produkty (np. oleje, opony) – jest zobowiązany sporządzić i przedłożyć marszałkowi województwa roczne sprawozdanie, w terminie do dnia 15 marca 2019 roku za rok 2018.Organizacja samorządu gospodarczego, o której mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jest zobowiązana sporządzić i złożyć marszałkowi województwa ww. roczne sprawozdanie, oddzielnie dla każdego wprowadzającego produkty w opakowaniach, którego ta organizacja reprezentuje.