Zmiany prawne

Projekt ustawy z 18 marca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

Zasady odbioru odpadów komunalnych z cmentarza

Pytanie: Pytanie: Zarząd cmentarza składa deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi − płaci zależnie od liczby pracowników i miejsc grzebalnych, co daje 2 pojemniki KP7. Jednak nasza firma odbiera tych pojemników aż 9. Co zrobić, by bezpośrednio pobierać opłatę za faktyczną ilość odebranych odpadów?

Zasady obowiązujące podczas transportu odpadów

Wszystkie niezbędne wymagania w zakresie środków transportu odpadów, ich zewnętrznego oznakowania oraz sposobu prawidłowego przewozu określa rozporządzenie ministra środowiska z 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.

Pod jakim kodem klasyfikować odpady opakowaniowe

Pytanie: Pytanie: Firma zamawia artykuły biurowe, które przychodzą w tekturowym pudle. Czy należy to pudło traktować jako odpad komunalny, czy też klasyfikować pod kodem 15 01 01? Czy sklep spożywczy, który kupuje towar i po nim zostaje pusty karton, może ten odpad zakwalifikować jako odpad komunalny? Zarówno w biurze zamawiającym artykuły biurowe, jak i w sklepie, który zamawia towar, powstają odpady z prowadzonej działalności.

Metody usuwania niektórych odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne to odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwienie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych i przystosowanych zakładach. Oznacza to, iż trzeba mieć stosowne zezwolenie na ich przetwarzanie lub unieszkodliwianie.

Kiedy wymagany jest tytuł prawny do nieruchomości

Dnia 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592), która wprowadziła wiele nowych zasad i obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami, m.in. w zakresie posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, na terenie której następuje gospodarowanie odpadami.

Ile lat wstecz cofa się WIOŚ podczas kontroli

Pytanie: Szykuje nam się kontrola z WIOŚ. Proszę o informacje, które lata podlegają kontroli (chodzi o przetrzymywanie KPO i KEO).

Czy mogę wykorzystać żużel z pieca?

Pytanie: Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?

2024

Odpady opakowaniowe

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

Emisja hałasu

Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Nowe przepisy dla gmin

W dniu 28 sierpnia 2018 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg), który ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Co jest planowane?

Kolejne dotacje na gospodarowanie odpadami

NFOŚiGW powołał specjalny program priorytetowy, który ma za zadanie zapewnić beneficjentom brakujące środki na prawidłową realizację projektów inwestycyjnych w ramach Działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi PO Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi 682.166.000 zł.