Sprzedawca a pośrednik w obrocie odpadami – czy to to samo?
Pytanie: Pytanie: Czym, zgodnie z ustawą o odpadach, różni się sprzedawca odpadów od pośrednika odpadów? Czy sprzedawca, który nabył odpad, nie obejmując go w posiadanie, może być właścicielem odpadu, nie będąc jednocześnie jego posiadaczem? Kto zatem w przypadku transportu odpadu ponosi odpowiedzialność za odpad: posiadacz, który przekazał odpad? Czy też ma wówczas znaczenie, kto stał się właścicielem odpadu?
Resort środowiska rozstrzyga spór o odbieranie odpadów komunalnych z firm
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy otrzymali możliwość włączenia się w gminny system odpadów komunalnych lub wyboru własnej firmy do odbierania odpadów. Rozgorzał jednak spór o przepisy przejściowe. Zdaniem Związku Miast Polskich (dalej: ZMP), który zlecił sporządzenie opinii prawnej, gminy mogą odłożyć stosowanie nowych przepisów nawet na cztery lata.
Rejestr BDO – plan działań
Moduły ewidencji i sprawozdawczości uruchomione w styczniu 2020 roku mają stanowić kolejne ważne narzędzie w walce z nieprawidłowościami w sektorze gospodarowania odpadami. Jaki harmonogram działania ma ministerstwo?
Przykłady odpadów wytwarzanych poza instalacją
Pytanie: Pytanie: Kiedy możliwe jest wytwarzanie odpadów poza instalacją? Proszę o podanie konkretnych przykładów.
Pozwolenie wydał nie ten organ, co trzeba
Pytanie: Jaka jest procedura administracyjna w przypadku wydania decyzji na wytwarzanie odpadów przez starostę zamiast marszałka województwa?
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wg starej ustawy o odpadach
Pytanie: Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?
Oznakowanie opakowań eksportowanych poza UE
Pytanie: Pytanie: Czy opakowania z produktem przeznaczone na rynek spoza UE muszą posiadać jakieś szczególne oznakowania ekologiczne?
Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach
Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może Cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!
- « pierwsza
- «
- 43
- 44
- 45
- 46
- 47
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Odpady spawalnicze – rodzaje i postępowanie
Odpady spawalnicze pochodzą z procesu produkcji, jakim jest spawanie. Wszystkie rodzaje odpadów, które można zaliczyć do tej kategorii zostały wskazane w katalogu odpadów. Postępowanie z nimi określa ustawa o odpadach oraz akty wykonawcze. Szczegóły poniżej.
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Nowe przepisy dla gmin
W dniu 28 sierpnia 2018 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg), który ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Co jest planowane?
Kolejne dotacje na gospodarowanie odpadami
NFOŚiGW powołał specjalny program priorytetowy, który ma za zadanie zapewnić beneficjentom brakujące środki na prawidłową realizację projektów inwestycyjnych w ramach Działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi PO Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi 682.166.000 zł.