ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Produkowane wiązki elektryczne nie są sprzętem elektrycznym i elektronicznym, dlatego ich wprowadzanie do obrotu nie podlega przepisom ustawy o ZSEE.
Zmiany w prawie
16 września 2019 r.Ogłoszono rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755).
Załączniki do wniosku
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów konieczne jest dołączenie stosownych załączników:I. Dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.II. Streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.
Wymiana pustych opakowań na pełne − kto powinien prowadzić ich ewidencję
W zależności od ilości wytwarzanych odpadów to ich wytwórca musi prowadzić ewidencję na bazie KPO, KPO i KEO lub tylko KEO. Nieprofesjonalny zbierający odpady nie musi prowadzić ewidencji w pewnych sytuacjach.
Transport własnych odpadów a wpis do BDO
Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?
SUBSTANCJE ZUBAŻAJĄCE WARSTWĘ OZONOWĄ (SZWO)
Zakład posiada 2 urządzenia klimatyzacyjne, każde o zawartości powyżej 3 kg czynnika chłodniczego R410A będącego gazem zubażającym warstwę ozonową (tzw. SZWO).
SUBSTANCJE CHEMICZNE
Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2015 roku).
Regeneracja felg aluminiowych w kontekście ustawy o odpadach
Jeśli zamierzasz prowadzić regenerację felg aluminiowych na rzecz osób prywatnych, musisz pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Czy tego typu działalność wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością musisz wystąpić do starosty o stosowną decyzję? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
- « pierwsza
- «
- 45
- 46
- 47
- 48
- 49
- »
- ostatnia »
2025
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia
System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
2024
Czy instalacja komunalna musi mieć pozwolenie zintegrowane
Niektóre okoliczności mogą obligować instalacje komunalne do posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO?
2023
Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?
Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Czy każdy musi sporządzać operat przeciwpożarowy?
Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą, która jest tylko wytwórcą odpadów. Nie zbieramy ani nie przetwarzamy odpadów. Dobiega końca termin ważności naszego pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy składając wniosek o przedłużenie terminu pozwolenia, jesteśmy zobligowani do przygotowywania operatu przeciwpożarowego i dostarczenia zaświadczenia o niekaralności przeciwko środowisku?
Co nowego w prawie
W dniu 22 lutego 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.o odpadach.
Co i na jakich warunkach można wydobywać ze składowiska odpadów?
Ustawa o odpadach zakłada możliwość wydobywania odpadów ze składowiska. Zgodnie z nią dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowiska zarówno tego, które posiada instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, jak i tego, które jej nie ma.