Zmiany w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów

Zgodnie z art. 183c ustawy Prawo ochrony środowiska, pozwolenie na wytwarzanie odpadów może być wydane tylko po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części, w tym miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w operacie przeciwpożarowym, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 ustawy o odpadach.

Zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku

Aktualnie do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów należy dołączyć:1) zaświadczenie o niekaralności:a) posiadacza odpadów będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą,b) wspólnika, prokurenta, członka zarządu lub członka rady nadzorczej posiadacza odpadów będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej- za przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa, o których mowa w art. 163, art. 164 lub art. 168 w związku z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204 oraz z 2018 r. poz. 20, 305 i 663);2) zaświadczenie o niekaralności posiadacza odpadów za przestępstwa przeciwko środowisku na podstawie przepisów ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2018 r. poz. 703 i 1277).

Zabezpieczenie roszczeń

Posiadacz odpadów obowiązany do uzyskania zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, z wyłączeniem zarządzającego składowiskiem odpadów oraz podmiot posiadający pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów jest obowiązany do ustanowienia zabezpieczenia roszczeń.

Wymogi formalne przetwarzania opon

Opony należą do grupy odpadów problemowych ze względu na ich bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Należy je właściwie zagospodarować, np. poprzez regenerację (bieżnikowanie polegające na zdjęciu zużytego i założeniu na korpus nowego bieżnika).

Ustalenie warunków ppoż.

Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant PSP ma trzy możliwości: wyrazić zgodę na ich zastosowanie, wyrazić zgodę na ich zastosowanie pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań, nie wyrazić zgody na ich zastosowanie.

Szykują się zmiany dla przetwarzających i zbierających odpady oraz zarządzających składowiskiem odpadów

Od 22 lutego 2019 r. przetwarzający i zbierający odpady oraz zarządzający składowiskiem mają obowiązek wprowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów palnych. Sprawdź, na czym polegają zmiany.

Sprawozdawczość odpadowa za 2018 rok

Do 15 marca 2019 roku należy sporządzić m.in. sprawozdanie o odpadach, o gospodarce odpadami opakowaniowymi oraz o komunalnych osadach ściekowych, natomiast do 30 marca 2019 r. należy przedłożyć właściwemu miejscowo marszałkowi województwa sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska. Z dzisiejszego numeru dowiesz się, jakie wzory formularzy obowiązują do sprawozdań za 2018 rok.

2024

Gospodarka odpadami

Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Czy każdy musi sporządzać operat przeciwpożarowy?

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą, która jest tylko wytwórcą odpadów. Nie zbieramy ani nie przetwarzamy odpadów. Dobiega końca termin ważności naszego pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy składając wniosek o przedłużenie terminu pozwolenia, jesteśmy zobligowani do przygotowywania operatu przeciwpożarowego i dostarczenia zaświadczenia o niekaralności przeciwko środowisku?

Co nowego w prawie

W dniu 22 lutego 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.o odpadach.

Co i na jakich warunkach można wydobywać ze składowiska odpadów?

Ustawa o odpadach zakłada możliwość wydobywania odpadów ze składowiska. Zgodnie z nią dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowiska zarówno tego, które posiada instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, jak i tego, które jej nie ma.