Kto powinien wskazać strony postępowania i ich adresy

Pytanie: Kto odpowiada za wskazanie adresów stron, aby można im było wysłać zawiadomienie o toczącym się postępowaniu administracyjnym, np. dotyczącym wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Klasyfikacja odpadów ze stawów rybnych

Odpady wytwarzane z hodowli ryb w stawach możemy sklasyfikować jako odpady ulegające biodegradacji inne niż komunalne. Zalicza się do nich 65 rodzajów odpadów zakwalifikowanych ze względu na źródło pochodzenia do 6 grup.

Jak postępować z odpadami przemysłowymi

Pytanie: Pytanie: Podpisaliśmy umowę, która przewiduje odbiór 3 pojemników 1100-litrowych na odpady (m.in. makulaturę) raz w miesiącu. Część to odpady komunalne, a inne − przemysłowe, na które miasto nie chce wystawiać KPO. Prowadzimy uproszczoną ewidencję. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Podpisać umowę z innym podmiotem?

Instalacja o statusie polepszacza glebowego

Pytanie: Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO

Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?

Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń

Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?

Cztery pytania dotyczące BDO

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady, mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Kto jest wytwórcą odpadów wytworzonych podczas czyszczenia kolektorów

Jeżeli w umowie zostanie zawarty zapis, mówiący że odpowiedzialność za odpady ponosi zleceniodawca, firma wykonująca usługę nie będzie odpowiedzialna za prawidłowe zagospodarowanie odpadów.

Krakowskie Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.

Kontrola NIK w sprawie spalarni odpadów

Naczelna Izba Kontroli dokonała kontroli organów ochrony środowiska w zakresie wykonywania ich zadań wobec spalarni odpadów. Z kontroli wynika, że organy nie wywiązały się należycie z części zadań związanych z wydawaniem zezwoleń i pozwoleń na spalanie odpadów oraz nadzorem nad tą działalnością. 

2023

Czy obsługa BDO przez API to dobry pomysł?

Od 2020 roku obowiązkowo korzystamy z BDO. W małych firmach zapisy w systemie dokonywane są okazjonalnie i nie stwarza to dużego problemu. Są jednak przedsiębiorstwa, w których takich zapisów jest nawet kilkadziesiąt dziennie. Jak sobie z tym poradzić?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Wnioski o wydanie pozwoleń w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska są składane zazwyczaj w kilku egzemplarzach. Nie zawsze jednak wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Co urząd, to inne obyczaje.

Ewidencja zakaźnych odpadów medycznych

Jak powszechnie wiadomo, zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu KEO obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Jest jednak pewien wyjątek, a mianowicie zakaźne odpady medyczne. O tym poniżej.

Czy sprawozdanie o odpadach sporządza się dla wszystkich odpadów wytwarzanych w firmie?

Pytanie: Pytanie: Czy w zbiorczym zestawieniu danych o odpadach należy wpisywać wszystkie odpady z kart ewidencji bądź kart przekazania odpadu? Uwzględniamy odpady niebezpieczne, na które przedsiębiorstwo posiada decyzje na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych od prezydenta miasta. Wytwarzamy również odpady o kodach np. 150102 – opakowania z tworzyw sztucznych, 150101 – opakowania z tektury. Ponadto mamy odpady, które zgodnie z rozporządzeniem nie muszą być ewidencjonowane, ale posiadają kartę przekazania odpadu. Czy te wszystkie odpady trzeba zamieścić w ww. zbiorczym zestawieniu danych o odpadach?