Nowe rozporządzenie KE ureguluje kwestie granulatu

Obowiązki po stronie instytucji i operatorów

Jak firma może przekazać odpady wielkogabarytowe

Pytanie: Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie Jak postąpić w przypadku kiedy firma/jednostka samorządowa (posiadająca NIP) chce przekazać zbierającemu odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07? Czy dana firma musi wystawić kartę przekazania odpadu? Czy może to zrobić na podstawie oświadczenia? Dodam, że firma nie ma z nami podpisanej umowy na odbiór odpadów o takim kodzie. Wskazana firma nie posiada również we wniosku wpisanego tego kodu w dziale XII (bo nie jest to wymagane).

Dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych w okolicach Częstochowy

Odpady komunalne i kilkanaście tysięcy ton odpadów niebezpiecznych

Pożar odpadów komunalnych, ale bez wpływu na środowisko

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie w połowie lipca wpłynęła informacja o pożarze w miejscowości Uniszki-Cegielnia. Pożar odpadów dotyczył nieczystości zmagazynowanych na terenie stacji przeładunkowej firmy zajmującej się zbieraniem odpadów.

Podrzucone odpady – jak sobie poradzić z tym problemem

Ktoś podrzucił odpady na teren twojej firmy? Czy możesz tak po prostu je wyrzucić? Czy trzeba jednak to gdzieś udokumentować?

PE: obieg zamknięty pomoże pozyskiwać surowce strategiczne z odpadów

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.

Odpady powstające w wyniku remontów – jak je klasyfikować, możliwe błędy w klasyfikacji

Zarówno podmioty świadczące usługi remontów, jak i firmy zatrudniające takie podmioty, niejednokrotnie borykają się z problemem klasyfikacji odpadów. W tym artykule przybliżamy tematykę odpadów powstających w wyniku remontów, aby ułatwić ich klasyfikację i gospodarowanie.

Odpady mogące powodować wycieki do gleby – jak nimi gospodarować?

Zgodnie z przepisami odpady powinny być tak magazynowane, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego powstającymi odciekami. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów traktowane są jako ścieki przemysłowe i podlegają regulacjom ustawy – Prawo wodne. To oznacza, że na ich wprowadzanie do środowiska wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Gdyby ktoś jednak zdecydował się na przekazywanie odcieków jako odpadów, wówczas podlegałby pod ustawę o odpadach i musiałby spełnić szereg innych obowiązków. Szczegóły poniżej.

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

BDO bez tajemnic – kolejna edycja szkolenia

System BDO stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Obowiązek rejestracji w BDO dotyczy licznych firm, a dostępne instrukcje nie zawsze są wystarczająco jasne. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnianie wymagań, Portal Ochrony Środowiska organizuje kolejne szkolenie, które szczegółowo omawia obsługę systemu BDO. Warsztaty prowadzone przez doświadczonego eksperta pokazują krok po kroku, jak prawidłowo zarejestrować firmę w BDO oraz jak przygotowywać wymagane sprawozdania. Uczestnicy szkolenia zyskają praktyczne wskazówki, gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

2024

Odpady opakowaniowe 15 01 06

Pytanie: Co jest kwalifikowane pod kodem 15 01 06 - zmieszane odpady opakowaniowe, skoro istnieje obowiązek selektywnego zbierania wytwarzanych odpadów? Jakie odpady opakowaniowe są klasyfikowane pod tym kodem?

Nowa strategia NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy na cztery lata

Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była omawiana podczas spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.

Jak radzić sobie z nielegalnymi miejscami magazynowania odpadów

W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się robocze spotkanie, w trakcie którego omówiono problemy gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwe rozwiązania na poziomie poszczególnych województw. 

2023

Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo  różne formy.

Czy zamknięty katalog odpadów przejdzie do historii? Zmiany wprowadzone przez MKiŚ

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?

2020

Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.

2019

Przykładowe uwagi organu do wniosku o pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Często składając wniosek do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, dostajemy wezwanie do jego uzupełnienia. W artykule opisane zostały przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej. Tego typu braki mogą dotyczyć każdej instalacji. Sprawdź, jak je uzupełnić.

Problemowe sprawozdanie o opakowaniach

Pytanie: Nasza firma ma problem z wypełnieniem rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018. Jesteśmy młodą firmą, której praca polega na m.in. odbiorze przesyłek w opakowaniach, a następnie nadawaniu w tych samych opakowaniach kolejnych przesyłek zarówno do Polski, jak i za granicę. Jak mamy ująć to w zestawieniach?

Odbiorcy odpadów komunalnych muszą mieć wpis do rejestru

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest uznawane za działalność regulowaną. Wiąże się to z obowiązkiem wpisu do rejestru działalności regulowanej.

2018

Gospodarka odpadami w gabinetach dentystycznych – jak powinna wyglądać?

Praca gabinetów dentystycznych wiąże się z wytwarzaniem odpadów medycznych. Są to przede wszystkim zużyte gaziki, rękawiczki ochronne, strzykawki, ale także zęby i resztki substancji do wypełnień. Odpady powstające podczas pracy stomatologów mogą stanowić poważne zagrożenie epidemiologiczne.

Do jakiej kategorii odpadów zaklasyfikować zużyte filtry i maski ochronne pracowników?

Pytanie: Pytanie: Nasi pracownicy używają w malarni masek z filtrami przeciwpyłowymi. Do jakiej kategorii odpadów zaklasyfikować ww. przedmioty po zużyciu?

Czy zużyty sprzęt ZSEE można oddać do punktu zbierania odpadów?

Jeżeli punkt skupu złomu posiada stosowne zezwolenia na zbieranie odpadów i jest wpisany do rejestru prowadzonego przez GIOŚ jako zbierający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) można oddać do punktu zbierania odpadów.