Nowe terminy dla sprawozdań w odpadach za 2019 r.
Pojawiła się zmiana ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która zaczęła obowiązywać z dniem 31 stycznia 2020 roku. Wprowadziła m.in. nowe terminy na sporządzenie niektórych sprawozdań z gospodarki odpadami za 2019 rok.
Klasyfikacja – ściek czy odpad płynny?
Pytanie: Pytanie: Nasza firma odbiera zarówno od firm, jak i od osób prywatnych ścieki, a następnie transportuje je do różnych oczyszczalni. Jedna oczyszczalnia zwróciła się do nas z pytaniem o karty przekazania odpadów (KPO). Nie bardzo wiem, jak te karty mają wyglądać i czy jako osoba transportująca odpady mam obowiązek je wystawia?
Klasyfikacja odpadów ze studzienek kanalizacyjnych
Pytanie: Pytanie: Firma czyści studzienki kanalizacyjne (w innych firmach przemysłowych – place magazynowo-transportowe). W wyniku tej działalności powstaje odpad o kodzie 20 03 06 – odpady ze studzienek kanalizacyjnych. Czy taka działalność wymaga wpisu wytwórcy do BDO? Czy odpad ten można traktować jako komunalny (grupa 20) i nie prowadzić ewidencji?
Jak prawidłowo skorygować błędnie wpisany nr BDO na KPO
Pytanie: Pytanie: Przez nieuwagę został przypisany nr BDO firmy ABCD do firmy ABCE. Błąd wynika z faktu, że obie firmy nazywają się podobnie. Dopiero teraz przy sprawdzaniu numeru BDO zostało to zauważone. Na wydrukach KPO od września 2018 r. widnieje zły numer BDO, a tak na prawdę firma ta jeszcze się nie wpisała do rejestru. Jak to poprawnie skorygować? Czy wystarczy przekreślić widniejący błędny numer na KPO z datą poprawki oraz parafkami naszej firmy i tej, która przekazała odpad? Czy dołączyć do każdej karty kopii pisma wyjaśniającego zaistniały błąd wraz z podpisami obu stron?
Dokumenty potwierdzające przekazanie odpadów przez PSZOK
Pytanie: Pytanie: Jakie dokumenty, które potwierdzą odzysk lub recykling przekazanych odpadów z PSZOK-u, należy przedstawić gminie przy składaniu sprawozdania rocznego? Muszą to być dokumenty potwierdzające recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czy wystarczy karta przekazania odpadu (KPO) i oświadczenie firmy, do której został przekazany odpad? Pytanie dotyczy nie tylko odpadów opakowaniowych, takich jak 15 01 02 lub 15 01 01.
5 etapów transgranicznego przemieszczania odpadów
Pytanie: Firma sprowadza z Chin chemię zawierającą ołów, cynę i cynk. Jest potem stosowana do produkcji past lutowniczych. Czasem zostaje część niewykorzystanej chemii, która stała się przeterminowana i następnie jest zwracana do Chin. Tak samo resztki z produkcji, które nam zostają. W Chinach odzyskiwane są z substancji ołów, cyna i cynk. Czy to transgraniczne przemieszczanie odpadów? Jakie wymogi powinniśmy spełnić przy wysyłce tego odpadu z powrotem do Chin?
- « pierwsza
- «
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- »
- ostatnia »
2024
Ewidencja odpadów
Czy każdy odpad należy ewidencjonować? Jak robić to zgodnie z prawem? Czy są jakieś ilości zwalniające z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów? Jak to się ma do przedkładania sprawozdania o rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów?
Odpady z branży beauty
W branży beauty wytwarzane są wbrew pozorom także i inne odpady niż komunalne. Bardzo wielu przedsiębiorców wrzuca wszystko przysłowiowo do jednego wora, a tymczasem część odpadów powinna być zbierana i przekazywana oddzielnie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych zabiegów i ich wpływ na ciało człowieka.
2023
Jak gospodarować odpadami opakowaniowymi – wszystko, co trzeba wiedzieć
Zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Przetwarzanie odpadów może mieć natomiast bardzo różne formy.
Czy zamknięty katalog odpadów przejdzie do historii? Zmiany wprowadzone przez MKiŚ
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?
2020
Gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
Promieniotwórczość ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Z izotopami promieniotwórczymi mamy do czynienia m.in. w przemyśle, medycynie, badaniach naukowych oraz przede wszystkim w energetyce jądrowej. Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane np. w jonizacyjnych czujkach dymu, przy produkcji żywności oraz przy diagnostycznych badaniach radiologicznych.
2019
Przykładowe uwagi organu do wniosku o pozwolenie na wytwarzanie odpadów
Często składając wniosek do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, dostajemy wezwanie do jego uzupełnienia. W artykule opisane zostały przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej. Tego typu braki mogą dotyczyć każdej instalacji. Sprawdź, jak je uzupełnić.
Problemowe sprawozdanie o opakowaniach
Pytanie: Nasza firma ma problem z wypełnieniem rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018. Jesteśmy młodą firmą, której praca polega na m.in. odbiorze przesyłek w opakowaniach, a następnie nadawaniu w tych samych opakowaniach kolejnych przesyłek zarówno do Polski, jak i za granicę. Jak mamy ująć to w zestawieniach?
Odbiorcy odpadów komunalnych muszą mieć wpis do rejestru
Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest uznawane za działalność regulowaną. Wiąże się to z obowiązkiem wpisu do rejestru działalności regulowanej.
2018
Gospodarka odpadami w gabinetach dentystycznych – jak powinna wyglądać?
Praca gabinetów dentystycznych wiąże się z wytwarzaniem odpadów medycznych. Są to przede wszystkim zużyte gaziki, rękawiczki ochronne, strzykawki, ale także zęby i resztki substancji do wypełnień. Odpady powstające podczas pracy stomatologów mogą stanowić poważne zagrożenie epidemiologiczne.
Do jakiej kategorii odpadów zaklasyfikować zużyte filtry i maski ochronne pracowników?
Pytanie: Pytanie: Nasi pracownicy używają w malarni masek z filtrami przeciwpyłowymi. Do jakiej kategorii odpadów zaklasyfikować ww. przedmioty po zużyciu?
Czy zużyty sprzęt ZSEE można oddać do punktu zbierania odpadów?
Jeżeli punkt skupu złomu posiada stosowne zezwolenia na zbieranie odpadów i jest wpisany do rejestru prowadzonego przez GIOŚ jako zbierający zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) można oddać do punktu zbierania odpadów.