Wytworzenie odpadów a pojęcie instalacji

Pytanie: Ubiegaliśmy się i otrzymaliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które jest wymagane dla wytwórcy odpadów związanych z eksploatacją instalacji. Nie jesteśmy pewni, co dokładnie oznacza termin "w związku z eksploatacją instalacji" – prosilibyśmy o wyjaśnienie tego pojęcia.

Ustalenia w sprawie nielegalnych odpadów z Niemiec

W wyniku porozumienia między resortem klimatu i środowiska a stroną niemiecką, 20 000 ton nielegalnych odpadów składowanych w Tuplicach musi zostać wywiezione do Niemiec. Takie wnioski płyną z podsumowania rozmów, które przekazała 26 marca 2024 r. minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Puszki po farbach, aerozole – do jakich odpadów zaklasyfikować?

Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, butelki po rozpuszczalnikach i opakowania ciśnieniowe po farbach?

Przestępstwa środowiskowe – nowa dyrektywa przyjęta

Rada Unii Europejskiej 26 marca 2024 r. formalnie przyjęła dyrektywę o ochronie środowiska poprzez prawo karne. Celem wprowadzenia nowego aktu jest poprawa wykrywania i ścigania przestępstw przeciwko środowisku.

Pozwolenie zintegrowane – zbiór informacji

Niektóre podmioty objęte są obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. To, kto musi wystąpić o takie pozwolenie, dyktowane jest różnymi czynnikami. Jak poprawnie sporządzić wniosek i jakie wymagania trzeba spełnić, aby organ wydał decyzję o pozwoleniu zintegrowanym? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły. 

Odpady spawalnicze – rodzaje i postępowanie

Odpady spawalnicze pochodzą z procesu produkcji, jakim jest spawanie. Wszystkie rodzaje odpadów, które można zaliczyć do tej kategorii zostały wskazane w katalogu odpadów. Postępowanie z nimi określa ustawa o odpadach oraz akty wykonawcze. Szczegóły poniżej.

Kto jest wytwórcą odpadów wytworzonych podczas czyszczenia kolektorów

Jeżeli w umowie zostanie zawarty zapis, mówiący że odpowiedzialność za odpady ponosi zleceniodawca, firma wykonująca usługę nie będzie odpowiedzialna za prawidłowe zagospodarowanie odpadów.

Krakowskie Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych

W Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Nowa instalacja umożliwi przetworzenie aż 20 tysięcy ton worków foliowych rocznie.

2024

Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR

Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?

2023

Ustawa o systemie kaucyjnym podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 września 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. 

Składowisko odpadów niebezpiecznych koło Wołomina - kolejne niechlubne miejsce

Na Mazowszu znajduje się ponad 60 miejsc, w których składowane są niebezpieczne odpady. Wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Obecnie próbuje przekonać samorząd województwa do częściowej likwidacji tego miejsca.

Resort opublikował stawki opłat za korzystanie ze środowiska w 2024 roku

W Monitorze Polskim 4 września 2023 r. pojawiło się obwieszczenie Minister Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska w 2024 roku. Jakie to będą stawki?

2020

Resort środowiska rozstrzyga spór o odbieranie odpadów komunalnych z firm

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy otrzymali możliwość włączenia się w gminny system odpadów komunalnych lub wyboru własnej firmy do odbierania odpadów. Rozgorzał jednak spór o przepisy przejściowe. Zdaniem Związku Miast Polskich (dalej: ZMP), który zlecił sporządzenie opinii prawnej, gminy mogą odłożyć stosowanie nowych przepisów nawet na cztery lata.

Przykłady odpadów wytwarzanych poza instalacją

Pytanie: Pytanie: Kiedy możliwe jest wytwarzanie odpadów poza instalacją? Proszę o podanie konkretnych przykładów.

2019

Przykład wyliczenia zabezpieczenia finansowego

Podmioty, które wprowadzają sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie korzystają z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Szczegóły poniżej.

Problematyczne gospodarowanie odpadami

Nie zawsze jest wymagane pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Zgodnie z art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane dla instalacji, której eksploatacja powoduje wytwarzania odpadów o masie powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub o masie powyżej 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne.

Nowe zasady międzynarodowego przemieszczania odpadów

Zakazany jest import zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów zebranych selektywnie przeznaczonych do recyklingu. Jakie jeszcze obowiązują zasady?

2018

Recykling stali zgodny z prawem

Stal jest doskonałym materiałem nadającym się do ponownego wykorzystania. Dzięki swoim właściwościom, tj. trwałości i wytrzymałości, może być wykorzystywana do budowy wielu konstrukcji, maszyn i urządzeń. Jest to surowiec stosunkowo tani, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. Jakie formalności musi spełnić przedsiębiorca chcący zająć się recyklingiem stali?

Pozwolenie wodnoprawne dla punktu skupu złomu

Pytanie: Pytanie: W punkcie skupu złomu ustawione są otwarte kontenery, w których składowany jest złom. Gromadzi się w nich woda opadowa. Czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? Czy konieczne jest określenie sposobu odprowadzania wody z kontenerów? Czy są wymagane jeszcze jakieś dokumenty?

Opróżnianie koszy ulicznych i pielęgnacja terenów zielony – regulacje prawne

Firmy zajmujące się świadczeniem usług w zakresie opróżniania koszy ulicznych, pielęgnacji terenów zielonych lub sprzątania ulic i targowisk, które nie odbierają odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, nie muszą uzyskiwać wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Takie jest stanowisko Departamentu Gospodarki Odpadami.