Odpady tekstylne w firmie – prawidłowe gospodarowanie
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.
Nowe unijne przepisy w sprawie opakowań w 2025 roku
W dniu 11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej, mające na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, poprawę efektywności recyklingu oraz zwiększenie bezpieczeństwa środowiska. Nowe regulacje przyczynią się do lepszego wykorzystania zasobów, będą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
Dofinansowanie na usuwanie nielegalnych odpadów w Polsce
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczone zostanie 200 milionów złotych na dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów w Polsce. Środki te trafią do dziewięciu samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Gminy otrzymają wsparcie na usunięcie odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska.
Czy RDF to przyszłość energetyki odpadowej?
W obliczu rosnącej liczby odpadów oraz potrzeby zmniejszenia wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych, bardziej zrównoważonych źródeł energii staje się kluczowym wyzwaniem. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu, jest wykorzystywanie paliw alternatywnych, w tym RDF (Refuse Derived Fuel), w procesach energetycznych. Paliwa alternatywne, takie jak RDF, powstałe w wyniku przetworzenia odpadów, mogą stanowić ważny element w transformacji energetycznej.
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów
Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Zasady transportu odpadu 10 02 07*
Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?
Wszystkie sprawozdania odpadowe w 1. kwartale 2025 roku
Wraz z początkiem 2025 roku wiele firm i instytucji stanie przed obowiązkiem sporządzania i składania odpowiednich sprawozdań związanych z działalnością odpadową. Pierwszy kwartał roku to szczególnie intensywny czas dla przedsiębiorców oraz jednostek administracyjnych, które muszą spełnić wymogi wynikające z krajowych i unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Poniżej przedstawiono kluczowe informacje dotyczące sprawozdań odpadowych w 1. kwartale 2025 roku.
System kaucyjny - obowiązki dla jednostek handlowych
System kaucyjny w Polsce wprowadza nowe zobowiązania dla sklepów i hurtowni. Jednostki handlowe, szczególnie te o większej powierzchni, muszą dostosować się do przepisów dotyczących zbierania opakowań i zwrotu kaucji. Dowiedz się, jakie obowiązki nakładają nowe regulacje i jak będą funkcjonować zasady zwrotu opakowań.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
2025
Magazynowanie odpadów wielkogabarytowych
Pytanie: Czy jako odbierający odpady komunalne z terenów niezamieszkałych, od właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami, możemy tymczasowo magazynować odpady wielkogabarytowe (20 03 07), również na przełomie roku? Czy przekazanie później tych odpadów wymaga wystawienia KPO, czy KPOK?
Jak zaklasyfikować zlewki substancji niebezpiecznych?
Pytanie: Pod jaki kod odpadu należy zaklasyfikować zlewki substancji niebezpiecznych (np. barwniki, rozpuszczone pigmenty), które nie zostały wykorzystane w procesie produkcji? Nie mogą być ponownie wykorzystane, ponieważ stanowią mieszaninę barwników opracowaną według konkretnej receptury.
2024
Klasyfikacja prądownic strażackich jako odpadów
Pytanie: Pytanie: Mieliśmy w firmie wymianę prądownic strażackich. Pod jakim kodem należy kwalifikować taki odpad? Czy my go przekazujemy firmie, która go zabierze czy przekazujemy to do straży?
2023
Cena za pozwolenie
Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.
2020
Rejestr firm w BDO
Pytanie: Pytanie 1: Prowadzę kiosk, w którym sprzedaję gazety, baterie, napoje i papierosy. Czy muszę prowadzić ewidencję odpadów i mieć wpis do rejestru BDO?
Numer BDO musi być na wszystkich dokumentach
Przedsiębiorco, pamiętaj o konieczności umieszczania numeru rejestrowego BDO na dokumentach. Za niedopełnienie tego obowiązku może cię czekać administracyjna kara pieniężna wynosząca nawet do 1.000.000 zł!
Ewidencja odpadów od osób fizycznych
Pytanie: Pytanie: Firma transportowa zbiera odpady o kodzie 17 09 04 (zmieszane budowlane) od osób fizycznych robiących remonty. W jaki sposób ewidencjonować to w ramach BDO? Skoro nie jest to grupa 20, nie można wystawić KPOK.
2019
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wg starej ustawy o odpadach
Pytanie: Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?
Oznakowanie opakowań eksportowanych poza UE
Pytanie: Pytanie: Czy opakowania z produktem przeznaczone na rynek spoza UE muszą posiadać jakieś szczególne oznakowania ekologiczne?
Kto powinien wskazać strony postępowania i ich adresy
Pytanie: Kto odpowiada za wskazanie adresów stron, aby można im było wysłać zawiadomienie o toczącym się postępowaniu administracyjnym, np. dotyczącym wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?
2018
Ustalenie warunków ppoż.
Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant PSP ma trzy możliwości: wyrazić zgodę na ich zastosowanie, wyrazić zgodę na ich zastosowanie pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymagań, nie wyrazić zgody na ich zastosowanie.
Organy właściwe do wydawania zezwoleń
Zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów wydaje: