Aktualizacja danych w BDO
Aktualizacja danych w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) należy do obowiązków wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru. Jeśli doszło do zmiany danych lub zakresu działalności, należy złożyć wniosek o aktualizację wpisu.
Źródła finansowania gospodarki odpadami komunalnymi
Podstawowym źródłem finasowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi są opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszone przez właścicieli nieruchomości, czyli wytwórców odpadów. Rada gminy dokonuje wyboru metody ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustala stawkę takiej opłaty.
Zdemontowane okna jako odpad czy przedmiot do wykorzystania
Pytanie: Czy zdemontowane okna po wymianie w budynku mogą być sprzedane lub przekazane do dalszego wykorzystania, czy muszą zostać uznane za odpady i przekazane firmie z odpowiednimi zezwoleniami?
Zamówienie publiczne na odbiór odpadów
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta musi udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.
Wykreślenie z rejestru
Przedsiębiorca, który zakończył działalność polegającą na odbieraniu odpadów komunalnych ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru w terminie 14 dni od trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności.
Wpis do RDR to wymóg!
Żeby móc odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości na terenie danej gminy, trzeba uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej. Czy oprócz wpisu trzeba dopełnić jeszcze innych formalności?
Termiczne przekształcanie odpadów na energię
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych zapewniają przetworzenie na energię niedających się do ponownego użycia lub recyklingu odpadów. Takie odpady, które nie będą się już nadawały do ponownego użycia, będą mogły być wykorzystane jako wysokoenergetyczne paliwo.
Sposoby obliczania poziomu odzysku i recyklingu
Gminy mają obowiązek osiągnąć wymagany ustawowo poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Jak go obliczyć?
Składowanie dopiero w ostateczności
Według danych GUS na koniec 2022 r. funkcjonowało 259 składowisk przyjmujących odpady komunalne (265 na koniec 2021 r.), zajmujących łączną powierzchnię 1 624 ha. W 2022 r. zamkniętych zostało 11 składowisk o łącznej powierzchni 45 ha.
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
2025
Opłaty środowiskowe za odpady
W obliczu narastającego kryzysu środowiskowego oraz potrzeby zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, coraz większe znaczenie w Polsce i na świecie mają systemy opłat środowiskowych. Jednym z kluczowych elementów polityki ochrony środowiska są opłaty za odpady, które mają na celu zarówno zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, jak i promowanie ich recyklingu oraz odzysku.
Odpady tekstylne w firmie – prawidłowe gospodarowanie
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.
Nowe unijne przepisy w sprawie opakowań w 2025 roku
W dniu 11 lutego weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unia Europejska wprowadza zmiany w gospodarce opakowaniowej, mające na celu ograniczenie nadmiernego zużycia surowców, poprawę efektywności recyklingu oraz zwiększenie bezpieczeństwa środowiska. Nowe regulacje przyczynią się do lepszego wykorzystania zasobów, będą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym, zwiększą konkurencyjność oraz poprawią stabilność ekonomiczną.
2024
Podatek VAT na opakowania po napojach
Wprowadzenie nowych zasad systemu kaucyjnego na opakowania po napojach wiąże się z koniecznością dostosowania przepisów dotyczących podatku VAT. Zmiany te obejmują zarówno opakowania zwrotne wielokrotnego użytku, jak i rozliczenia podatkowe za niezwrócone opakowania. Przedstawiamy szczegóły nowego systemu oraz jego wpływ na rozliczenia VAT.
Nowe regulacje dotyczące BDO
W IV kwartale 2024 roku mają zostać przyjęte kluczowe zmiany w przepisach dotyczących Bazy danych o odpadach (BDO), zgodnie z projektem UD120. Co przyniosą nowe regulacje?
2023
Znamy wysokość kaucji doliczanej do opakowań objętych systemem kaucyjnym
W środę 22 listopada 2023 r. na stronach RCL pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.
Transgraniczne przemieszczanie odpadów niedługo nie takie proste
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się 17 listopada 2023 r. w kwestii rewizji unijnych procedur dotyczących przemieszczania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych.
Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni
Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?
2020
W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych
Pytanie: Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?
Transport własny odpadów przez wytwórcę
Wytwórca odpadów, który transportuje samodzielnie wytworzone przez siebie odpady, podlega przepisom ustawy o odpadach, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów oraz w przypadku odpadów niebezpiecznych, oznaczonych w katalogu odpadów indeksem górnym „*”, przepisom ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.
Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi
Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azot i fosfor oraz mikroelementy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?
2019
Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO
Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?
Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń
Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?
2018
Kiedy WIOŚ może wstrzymać działalność?
WIOŚ wstrzymuje, w drodze decyzji, działalność posiadacza odpadów, w przypadku gdy posiadacz ten m.in.:
Dokumenty niezbędne do wniosku o wydanie zezwolenia
Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów należy dołączyć szereg dokumentów, o których mowa poniżej.
Co powinien zawierać wniosek o zezwolenia na zbieranie odpadów?
Zezwolenie na zbieranie odpadów wydaje się na wniosek posiadacza odpadów.