Dyrektywa odpadowa - co może się zmienić?

W dniu 14 lutego 2024 r. komisja ENVI, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.

Czy opłatę za opakowanie można wyodrębnić?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie, a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Czy KPO to jedyny dokument potwierdzający przekazanie odpadów

Pytanie: Jak przyjąć odpad np. złom od firmy, która nie jest wpisana w rejestrze BDO, więc nie będzie mogła wystawić KPO. Firma, od której mielibyśmy przyjąć, jest w stanie upadłości. Sprzedaż tego złomu będzie uregulowana fakturą VAT.

Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 2

Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?

Weszła w życie opłata za opakowania z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

Usunięcie niebezpiecznych odpadów z Trzebini

Jak donosi NFOŚiGW, nielegalnie zgromadzone odpady przy ul. Kościuszki w Trzebini w województwie małopolskim zostaną usunięte i zagospodarowane, a grunty na których się znajdują przejdą remediację. 

Sprzedaż surowców wtórnych, będących odpadami z przedsiębiorstwa

W każdej firmie powstają odpady. Zazwyczaj za ich utylizację musimy płacić, ale na niektórych możemy zarobić. Jakie to odpady i jak je sprzedać? Tego dowiesz się z artykułu.

Rząd chce walczyć z nielegalnymi składowiskami odpadów

W trakcie konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 31 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie i inicjatywę powołania zespołów lokalnych. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.

Publiczne kampanie edukacyjne – na czym polegają

Publiczne kampanie edukacyjne to inaczej działania, które mają na celu podnieść świadomość społeczeństwa z danego zakresu. Głównym ich celem jest edukowanie obywateli odnośnie do działań proekologicznych i wiążących się z nimi różnorodnych korzyści nie tylko dla samej jednostki, ale ogółu ludzi.

Odpady z przemysłu spożywczego – jak z nimi postępować

W przemyśle spożywczym powstaje duża ilość odpadów. Jakimi zasadami należy kierować się w gospodarowaniu takimi odpadami? Przydatne porady znajdziesz w artykule.

2024

Gospodarka odpadami w sklepach wielkopowierzchniowych

Gospodarowanie odpadami można zlecać tylko podmiotom, które posiadają stosowne decyzje środowiskowe. Odpowiedzialność wytwórcy odpadów jest stricte uregulowana w ustawie o odpadach. Kiedy posiadacz odpadów przenosi odpowiedzialność za nie na innego posiadacza? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Gospodarka odpadami w firmie, która nie musi mieć pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze powoduje wytwarzanie odpadów. W niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia a wytwarzanie odpadów, jednak nie zawsze. Jak wygląda gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie, które nie musi mieć takiego pozwolenia?

Czy sorbenty można zaklasyfikować jako odpady powstające w instalacji

Pytanie: Czy odpad 15 02 02 Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi np. PCB, powstający np. na skutek czyszczenia maszyn w firmie jest odpadem powstającym z instalacji?

2023

Znamy wysokość kaucji doliczanej do opakowań objętych systemem kaucyjnym

W środę 22 listopada 2023 r. na stronach RCL pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Transgraniczne przemieszczanie odpadów niedługo nie takie proste

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się 17 listopada 2023 r. w kwestii rewizji unijnych procedur dotyczących przemieszczania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych. 

Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?

2020

W jakim zakresie obowiązują cofnięcia zezwoleń odpadowych

Pytanie: Pytanie: Jeśli cofnięto mi zezwolenie na zbieranie odpadów dla instalacji w Warszawie, a prowadzę drugi zakład poza miastem, to po 5 marca 2020 r. muszę zamknąć oba zakłady? Czy wymagane przy zmianie zezwoleń oświadczenia dotyczą całej działalności?

Transport własny odpadów przez wytwórcę

Wytwórca odpadów, który transportuje samodzielnie wytworzone przez siebie odpady, podlega przepisom ustawy o odpadach, rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów oraz w przypadku odpadów niebezpiecznych, oznaczonych w katalogu odpadów indeksem górnym „*”, przepisom ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi

Celem stosowania osadów ściekowych na powierzchni ziemi jest wykorzystanie ich potencjału nawozowego z uwagi na zawartość substancji organicznej oraz cennych pierwiastków biogennych tj. azot i fosfor oraz mikroelementy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?

2019

Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO

Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?

Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń

Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?

2018

Kiedy WIOŚ może wstrzymać działalność?

WIOŚ wstrzymuje, w drodze decyzji, działalność posiadacza odpadów, w przypadku gdy posiadacz ten m.in.:

Dokumenty niezbędne do wniosku o wydanie zezwolenia

Do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie oraz przetwarzanie odpadów należy dołączyć szereg dokumentów, o których mowa poniżej.

Co powinien zawierać wniosek o zezwolenia na zbieranie odpadów?

Zezwolenie na zbieranie odpadów wydaje się na wniosek posiadacza odpadów.