Odpadowe opony w warsztacie wulkanizacyjnym

Pytanie: Jakie obowiązki w zakresie BDO musi spełniać warsztat zajmujący się wymianą opon, w którym klienci zostawiają zużyte opony? Czy przedsiębiorca zostawiający odpłatnie albo czasami nieodpłatnie zużyte opony powinien wystawiać warsztatowi wulkanizacyjnemu dokument przekazania odpadu? 

Można już się starać o dofinansowanie na lepsze przetwarzanie odpadów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów. Nabór potrwa do  29 lutego 2024 r., a budżet wynosi 300 mln zł. 

Monitoring wizyjny w pigułce

Monitoring wizyjny to obowiązek, który muszą spełnić niektóre podmioty gospodarujące odpadami. Kto, kiedy i jakie warunki musi spełnić? Co powinno zostać objęte monitoringiem? Jakie są konsekwencje karne za jego brak?

Jakie zmiany w zakresie gospodarowania odpadami czekają w 2024 roku? Część 1

Nowy rok niesie pytania na temat zmian prawnych. Czy przybędzie nam obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami?

Jak ustalić masę odpadów bez wagi?

Pytanie: Przedsiębiorstwo nie posiada wagi do ważenia odpadów. Na jakiej podstawie powinny być ustalane zatem stany magazynowe odpadów? Ewidencja jest prowadzona na podstawie wagi, jaką podają podmioty przyjmujące odpady. Do tej pory stany magazynowego na 1 stycznia danego roku były podawane jako zero, a np. w lutym były przekazywane odpady, czyli tak jakby nie wszystko było faktycznie wyzerowane za poprzedni rok. W KEO w statusie przekazywanych odpadów była umieszczana waga a potem przepisywana do wytwarzanych. Czy taka praktyka jest prawidłowa? Jeśli nie czy da się na chwilę obecną to jakoś wyprostować?

Firma zmienia lokalizację, czy należy uzyskać nowe pozwolenia?

Pytanie: Firma planuje dzierżawić halę produkcyjną w celu prowadzenia procesów produkcyjnych zgodnych z jej profilem działalności. Posiadając aktualne pozwolenia środowiskowe dla obecnej lokalizacji działalności, firma stoi przed pytaniem, czy w związku z dzierżawą nowej powierzchni będzie wymagane uzyskanie nowych pozwoleń środowiskowych dla tej lokalizacji, czy też możliwe jest przejęcie istniejących pozwoleń od dzierżawcy, który już takie pozwolenia posiada?

2024

Substancje zubażające warstwę ozonową (SZWO)

Zakład posiada 2 urządzenia klimatyzacyjne, każde o zawartości powyżej 3 kg czynnika chłodniczego R410A będącego gazem zubażającym warstwę ozonową (tzw. SZWO).

Substancje chemiczne

Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2020 roku). 

2023

Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?

Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Określono minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku. 

Odpady w cementowniach

Cementownie są bardzo ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami. Z jednej strony produkcja cementu nie powoduje wytwarzania dużej liczby zróżnicowanych rodzajów odpadów, z drugiej – w procesie używane są odpady, zarówno jako domieszka do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję.

2020

Proces przekazania osadów ściekowych rolnikowi

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób aktualnie, zgodnie z przepisami, powinno odbywać się przekazanie rolnikom odpadu o kodzie 19 08 05 – Ustabilizowane komunalne osady ściekowe? Czy rolnicy są zwolnieni z konieczności rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji odpadów? Czy jednak są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem jedynie KPO i powinni uzyskać wpis do BDO? Czy transport osadów może być wykonywany tylko przez oczyszczalnię – wytwórcę odpadu (bez konieczności posiadania wpisu w BDO odnośnie transportu własnego odpadu)? Czy rolnik w celu transportu osadów musi uzyskać wpis do BDO?

Procedura wystawiania KPO w BDO

KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.

Problemowe „ex"

Pytania odnośnie skrótu „ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grup 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ze skrótem „ex”, miały go? Na przykład żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli ten gruz jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i żużel, to któryś odpad może mieć przedrostek „ex”? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?

2019

Cztery pytania dotyczące BDO

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady, mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

Produkowane wiązki elektryczne nie są sprzętem elektrycznym i elektronicznym, dlatego ich wprowadzanie do obrotu nie podlega przepisom ustawy o ZSEE.

2018

Zbieranie i przetwarzanie odpadów – pytania i odpowiedzi

W związku ze zmianami, które weszły w życie od 24 stycznia 2018 r. w zakresie gospodarki odpadami – głównie chodzi o obowiązek rejestru w systemie BDO, ważne jest ponowne przeanalizowanie tematyki zbierania i przetwarzania odpadów. Dla ułatwienia wszystko zostało zebrane w 33 najczęściej zadawane pytania, na które postaraliśmy się udzielić odpowiedzi.