Skuteczny recykling, czyli jaki?

Skuteczny recykling wymaga selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a przede wszystkim surowców wtórnych takich jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale. Dlatego tak istotna jest segregacja odpadów komunalnych przez ich wytwórców „u źródła”.

Rejestr działalności regulowanej

Działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

PSZOK, czyli co?

Gmina musi utworzyć co najmniej jeden stacjonarny PSZOK samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. Do PSZOK-u mieszkańcy mogą oddawać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

Problemy sprawozdawcze i jak sobie z nimi radzić

Do 31 stycznia każdego roku podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Odpady komunalne w BDO

Nowelizacja ustawy o odpadach z 4 lipca 2019 r. nałożyła obowiązek rejestracji w BDO punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Gminy samodzielnie prowadzące PSZOK zostały zobowiązane do złożenia wniosku o wpis do rejestru w dziale XIV.

Od mieszkańców się zaczyna

Fundamentem całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest segregacja odpadów „u źródła”, czyli zasady postępowania z nimi przez mieszkańców. Bez tego elementu osiągnięcie wyznaczonych celów nie będzie możliwe.

Od 2025 roku ruszyła zbiórka tekstyliów i odzieży

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła obowiązek przyjmowania odpadów w postaci tekstyliów oraz odzieży przez gminne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Obowiązkowa zbiórka odpadów

Gmina ma obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych przede wszystkim od właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. Jednak rada gminy może podjąć decyzję również o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.

Na gminach ciąży wielka odpowiedzialność

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.c.p.g.) za prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce odpowiedzialne są gminy. Do zadań własnych gminy należy m.in. utrzymanie czystości i porządku na jej terenie.

2025

Dofinansowanie na usuwanie nielegalnych odpadów w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczone zostanie 200 milionów złotych na dofinansowanie usuwania nielegalnych odpadów w Polsce. Środki te trafią do dziewięciu samorządów z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Gminy otrzymają wsparcie na usunięcie odpadów stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i środowiska.

Czy RDF to przyszłość energetyki odpadowej?

W obliczu rosnącej liczby odpadów oraz potrzeby zmniejszenia wpływu na środowisko, poszukiwanie nowych, bardziej zrównoważonych źródeł energii staje się kluczowym wyzwaniem. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na znaczeniu, jest wykorzystywanie paliw alternatywnych, w tym RDF (Refuse Derived Fuel), w procesach energetycznych. Paliwa alternatywne, takie jak RDF, powstałe w wyniku przetworzenia odpadów, mogą stanowić ważny element w transformacji energetycznej.

2024

Zmiany w przepisach dotyczących przemieszczania odpadów elektronicznych od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów elektronicznych. Zmiany te obejmują wszystkie odpady elektroniczne i elektryczne, które będą objęte procedurą uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody (tzw. procedura PIC).

System kaucyjny wystartuje w październiku

Premier Donald Tusk ogłosił na konferencji prasowej, że ustawa o systemie kaucyjnym wejdzie w życie 1 października 2025 roku. Rząd potrzebuje dodatkowego czasu na przygotowanie wdrożenia nowego systemu, który początkowo miał ruszyć z początkiem nowego roku.

Nowe przepisy - segregacja odpadów tekstylnych od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zobowiąże wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. W odpowiedzi na te zmiany Częstochowa już teraz organizuje zbiórki niepotrzebnych tekstyliów, aby przygotować mieszkańców na nadchodzące regulacje.

2023

Pozwolenie zintegrowane – kto i jak powinien je uzyskać?

Pozwolenie zintegrowane – jego temat budzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy należy się o nie ubiegać i do czego jest ono potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Określono minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określa minimalne roczne poziomy recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Zmiany wejdą w życie od nowego roku. 

Odpady w cementowniach

Cementownie są bardzo ważnym elementem systemu gospodarowania odpadami. Z jednej strony produkcja cementu nie powoduje wytwarzania dużej liczby zróżnicowanych rodzajów odpadów, z drugiej – w procesie używane są odpady, zarówno jako domieszka do produktu, jak i jako paliwo alternatywne do pozyskania energii umożliwiającej produkcję.

2020

Proces przekazania osadów ściekowych rolnikowi

Pytanie: Pytanie: W jaki sposób aktualnie, zgodnie z przepisami, powinno odbywać się przekazanie rolnikom odpadu o kodzie 19 08 05 – Ustabilizowane komunalne osady ściekowe? Czy rolnicy są zwolnieni z konieczności rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji odpadów? Czy jednak są zobowiązani do prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem jedynie KPO i powinni uzyskać wpis do BDO? Czy transport osadów może być wykonywany tylko przez oczyszczalnię – wytwórcę odpadu (bez konieczności posiadania wpisu w BDO odnośnie transportu własnego odpadu)? Czy rolnik w celu transportu osadów musi uzyskać wpis do BDO?

Procedura wystawiania KPO w BDO

KPO jest sporządzana w BDO w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.

Problemowe „ex"

Pytania odnośnie skrótu „ex": Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu do kodu odpadu członu „ex"? W jaki sposób te odpady różnią się od innych o standardowym kodzie bez tego dopiska? Jesteśmy firmą, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych. Interesuje nas temat odzysku odpadów poza instalacją - odpady o kodach głównie z grup 10 i 17. Co zrobić, żeby te odpady, które nie mają kodu ze skrótem „ex”, miały go? Na przykład żużel i popiół są rozdzielane. Czy jeśli ten gruz jest przesiany i wydzielimy z niego osobno popiół i żużel, to któryś odpad może mieć przedrostek „ex”? Czy na to potrzebna jest jakaś specjalna decyzja?

2019

Cztery pytania dotyczące BDO

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady, mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

Produkowane wiązki elektryczne nie są sprzętem elektrycznym i elektronicznym, dlatego ich wprowadzanie do obrotu nie podlega przepisom ustawy o ZSEE.

2018

Zbieranie i przetwarzanie odpadów – pytania i odpowiedzi

W związku ze zmianami, które weszły w życie od 24 stycznia 2018 r. w zakresie gospodarki odpadami – głównie chodzi o obowiązek rejestru w systemie BDO, ważne jest ponowne przeanalizowanie tematyki zbierania i przetwarzania odpadów. Dla ułatwienia wszystko zostało zebrane w 33 najczęściej zadawane pytania, na które postaraliśmy się udzielić odpowiedzi.