Odpady z przemysłu drukarskiego – jak z nimi postępować

Szeroko rozpowszechniony  przemysł drukarski generuje szereg charakterystycznych dla siebie odpadów, jak nimi gospodarować?

Gospodarka odpadami

Na terenie zakładu X wytwarzane są różne rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

Emisja do powietrza

Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach. 

Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko

Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy X dowiesz się, pod jakie wymogi podlega  firma oraz jakie sankcje karne  grożą za niespełnienie określonych obowiązków.

Odpady komunalne w firmie

W każdej firmie wytwarzane są odpady komunalne. Jak je odróżnić od odpadów produkcyjnych? Czy można je mieszać z innymi odpadami? Jakie obowiązki wynikają z tytułu gospodarowania tego rodzaju odpadami?

Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami

O zmianach w systemie BDO i rozszerzeniu składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami m.in. mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej 14 lutego 2024 r.

Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

2024

Odpady z przemysłu ceramicznego

Na wytwarzającym odpady spoczywa wiele obowiązków. Jakie odpady powstają w przemyśle ceramicznym i jak z nimi postępować? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule.

2023

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – wniosek i wskazówki

Niekiedy podmiot zobowiązany jest do uregulowania stanu formalnoprawnego prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami. W zależności od ilości wytwarzanych odpadów, może pojawić się obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Kiedy się to dzieje? O czym należy pamiętać? Co trzeba spełnić? Dowiesz się tego z niniejszego numeru specjalnego.

Co zawrzeć we wniosku?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

2020

Elektroniczne dokumenty ewidencji odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?

Zmiany w prawie

Objaśnienia prawne ministra klimatu dotyczące stosowania przepisu art. 14 ust. 4 oraz art. 10 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw

Wystawianie elektronicznych dokumentów ewidencji odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)? Jeśli wystawiłem pięć KPO dla kodu 12 01 01, muszę wówczas mieć pięć KEO? Czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO mogę wpisać datę utworzenia KPO oraz czy zakładka „potwierdzony transport” jest ostatecznym miejscem, w którym znajdują się wszystkie KPO? Ponadto, czy mogę edytować KEO nawet do końca roku?

2019

Klasyfikacja odpadów ze stawów rybnych

Odpady wytwarzane z hodowli ryb w stawach możemy sklasyfikować jako odpady ulegające biodegradacji inne niż komunalne. Zalicza się do nich 65 rodzajów odpadów zakwalifikowanych ze względu na źródło pochodzenia do 6 grup.

Jak postępować z odpadami przemysłowymi

Pytanie: Pytanie: Podpisaliśmy umowę, która przewiduje odbiór 3 pojemników 1100-litrowych na odpady (m.in. makulaturę) raz w miesiącu. Część to odpady komunalne, a inne − przemysłowe, na które miasto nie chce wystawiać KPO. Prowadzimy uproszczoną ewidencję. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Podpisać umowę z innym podmiotem?

Instalacja o statusie polepszacza glebowego

Pytanie: Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?

2018

Okresy przejściowe

Do wszystkich spraw o wydanie zezwoleń na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów, wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, pozwoleń zintegrowanych uwzględniających zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, decyzji zatwierdzających instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, – wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy nowe.

Odmowa wydania zezwolenia

Organ wydający zezwolenie odmawia jego udzielenia jeśli m.in.:

Nowe zasady gospodarowania odpadami

Od 5 września 2018 r. obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym wydaniu.