Odpady porzucone w środowisku - jaka jest skala problemu
Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nadal zdarzają się przypadki porzucania odpadów w środowisku. Dlaczego się tak dzieje i jaka jest skala problemu? Dowiesz się z artykułu.
Odpady elektryczne i elektroniczne- kompendium wiedzy
W wielu przedsiębiorstwach powstaje odpad w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak gospodarować takim odpadem, aby pozostać w zgodzie z prawem?
Nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek i opakowań wielorazowych
Od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie obowiązek dla przedsiębiorców, który zmienia zasady dotyczące sprzedaży napojów w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Producenci zostali zobowiązani do fabrycznego przytwierdzania nakrętek do opakowań napojów. Wchodzi również konieczność zapewniania alternatywnych opakowań wielorazowego użytku.
Mycie opakowań po środkach niebezpiecznych - czy jest dopuszczalne
Pytanie: W naszej firmie są opakowania po środkach niebezpiecznych. Mamy możliwości technologiczne, żeby je myć. Czy to jest dopuszczalne? Jak przeprowadzić proces zgodne z prawem? Jakie warunki musimy spełnić?
Kolejny pożar odpadów opanowany
Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Woli Łaskiej w województwie łódzkim. W wyniku wybuchu zbiorników z aerozolami łącznie poszkodowanych zostało 11 osób, a stan dwóch jest ciężki.
Dofinansowanie do wykorzystania biometanu
Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na ten program 4 miliardy zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
Czy trzeba zapewnić kosze na zużytą odzież roboczą
Pytanie: Czy jeżeli ubrania firmowe są własnością pracowników, to jako przedsiębiorstwo jesteśmy zobowiązani do zapewniania miejsc do wyrzucania zużytej odzieży?
Recykling odpadów niebezpiecznych
Odpady niebezpieczne – czy można je recyklingować? Jakim procesom poddawane są takie odpady?
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
2024
Przekroczenie masy odpadów w stacji demontażu pojazdów
Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów. Przyjmuję sunięte w trakcie naprawy części. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?
Karta ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji – kiedy ją stosować
Podmiot prowadzący stację demontażu pojazdów powinien wypełnić kartę ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli przyjmuje pojazdy samochodowe zaliczające się do kategorii pojazdów: M1, N1 oraz L2e o masie do 3,5 t (samochody osobowe).
2023
Odpady poszlifierskie – jak z nimi postępować
Odpady poszlifierskie to nieodzowny produkt w wielu zakładach produkujących głównie elementów z metali żelaznych lub nieżelaznych. Przekazując te odpady do kolejnego posiadacza, należy je odpowiednio zaklasyfikować. Z kolei do momentu ich przekazania do utylizacji należy je właściwie magazynować. Poniżej co trzeba wiedzieć.
Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej
Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?
2020
Podkłady betonowe − odpad czy nie
Pytanie: Pytanie: Firma X chce odsprzedać do dalszego wykorzystania firmie Y podkłady betonowe z rozbiórki. Czy firma Y może je przyjąć bez KPO? Czy należy to traktować jako odpad?
2019
Zmiany w prawie
16 września 2019 r.Ogłoszono rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755).
Załączniki do wniosku
Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów konieczne jest dołączenie stosownych załączników:I. Dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.II. Streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.
Wymiana pustych opakowań na pełne − kto powinien prowadzić ich ewidencję
W zależności od ilości wytwarzanych odpadów to ich wytwórca musi prowadzić ewidencję na bazie KPO, KPO i KEO lub tylko KEO. Nieprofesjonalny zbierający odpady nie musi prowadzić ewidencji w pewnych sytuacjach.