Instalacje komunalne – zasady działania, obowiązki i wytyczne

Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. zniosła obowiązek regionalizacji w gospodarowaniu odpadami. Co teraz należy rozumieć pod pojęciem instalacji komunalnych?

Hierarchia postępowania z odpadami

Selektywnie zebrane odpady komunalne (bezpośrednio lub za pośrednictwem innego zbierającego) podmiot odbierający odpady komunalne ma obowiązek przekazać do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi

Gospodarka odpadami komunalnymi to system zarządzania odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych oraz podobnymi odpadami z innych źródeł, takich jak np. biura, szkoły czy małe przedsiębiorstwa. Celem gospodarki odpadami komunalnymi jest minimalizacja negatywnego wpływu odpadów na środowisko, zdrowie ludzi oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Jakie są zasady gospodarowania takimi odpadami? Jak segregować i komu je przekazać? Co się zmieniło w ostatnim czasie? Szczegóły poniżej.

Gmina, a sprawozdania

Każda gmina musi wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Kiedy, gdzie i jakie dokumenty powinna przedłożyć?

Ewidencja odpadów

Podmioty tworzące system gospodarki odpadami komunalnymi są zobowiązane do prowadzenia elektronicznej ewidencji w systemie BDO na podstawie karty ewidencji odpadów (KEO) lub karty ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).

Jak radzić sobie z odpadami z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są wszechobecne w codziennym życiu i przemyśle. Ich trwałość  i szerokie zastosowanie sprawiają, że są niezwykle użyteczne, ale stanowią także jedno  z największych wyzwań środowiskowych. Odpady z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się setki lat, zanieczyszczając glebę, wodę i powietrze. Dlatego kluczowe jest skuteczne zarządzanie tymi odpadami, minimalizowanie ich ilości oraz ich odpowiednia utylizacja  i recykling. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe podejście do radzenia sobie z plastikowymi odpadami oraz ich wpływ na środowisko.

2025

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów

Bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym odpadów (np. w zakładzie pracy lub na terenie przedsiębiorstwa) wymaga przestrzegania nie tylko zasad BHP, ale również przepisów z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Zasady transportu odpadu 10 02 07*

Pytanie: Czy transport na terenie kraju odpadów o kodzie 10 02 07* (tj. odpadów stałych z oczyszczania gazów odlotowych zawierających substancje niebezpieczne) podlega pod przepisy ADR?

Wszystkie sprawozdania odpadowe w 1. kwartale 2025 roku

Wraz z początkiem 2025 roku wiele firm i instytucji stanie przed obowiązkiem sporządzania i składania odpowiednich sprawozdań związanych z działalnością odpadową. Pierwszy kwartał roku to szczególnie intensywny czas dla przedsiębiorców oraz jednostek administracyjnych, które muszą spełnić wymogi wynikające z krajowych i unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Poniżej przedstawiono kluczowe informacje dotyczące sprawozdań odpadowych w 1. kwartale 2025 roku.

2024

Zrównoważone opakowania: jak firmy mogą zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych?

Wzrost konsumpcji i globalizacja przyczyniły się do dynamicznego rozwoju rynku opakowań. Choć pełnią one kluczową rolę w logistyce i ochronie produktów, nadmiar tworzyw sztucznych i innych materiałów opakowaniowych staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań ekologicznych. Skutkiem tego jest lawinowy wzrost odpadów opakowaniowych, których utylizacja oraz przetwarzanie są kosztowne i szkodliwe dla środowiska.

Selektywna zbiórka odpadów tekstylnych

Przemysł tekstylny ma wpływ na środowisko i czekaja go zmiany. Statystycznie każdy konsumet co roku kupuje kilkadziesiąt kilogramow ubrań. Odpady z tych ubrań w zdecydowanej większości są spalane albo składowane na wysypiskach, a w zdecydowanej mniejszości są poddawane selektywnej zbiórce i recyklingowi. Kierunek zmian został wskazany, tj. zwiększenie recyklingu i powtórnego użycia tekstyliów, a nie spalanie ich.  W Unii Europejskiej tylko ok. 29 % odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie.

2023

Odpady poszlifierskie – jak z nimi postępować

Odpady poszlifierskie to nieodzowny produkt w wielu zakładach produkujących głównie elementów z metali żelaznych lub nieżelaznych. Przekazując te odpady do kolejnego posiadacza, należy je odpowiednio zaklasyfikować. Z kolei do momentu ich przekazania do utylizacji należy je właściwie magazynować. Poniżej co trzeba wiedzieć.

Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej

Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?

2020

Podkłady betonowe − odpad czy nie

Pytanie: Pytanie: Firma X chce odsprzedać do dalszego wykorzystania firmie Y podkłady betonowe z rozbiórki. Czy firma Y może je przyjąć bez KPO? Czy należy to traktować jako odpad?

2019

Zmiany w prawie

16 września 2019 r.Ogłoszono rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755).

Załączniki do wniosku

Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów konieczne jest dołączenie stosownych załączników:I. Dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.II. Streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.

Wymiana pustych opakowań na pełne − kto powinien prowadzić ich ewidencję

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów to ich wytwórca musi prowadzić ewidencję na bazie KPO, KPO i KEO lub tylko KEO. Nieprofesjonalny zbierający odpady nie musi prowadzić ewidencji w pewnych sytuacjach.