Czy można zapobiec odorom z gospodarowania odpadami?

Przedsiębiorcy gospodarujący odpadami mają do dyspozycji wiele sposobów ograniczania uciążliwych zapachów i zapobiegania ich emisji. Korzystanie z nich gwarantuje zminimalizowanie oddziaływania odorów na środowisko pracy. Poniżej kilka przykładów możliwych rozwiązań.

Czy gmina musi płacić VAT od zbiórki makulatury w szkole?

WSA w Lublinie w wyroku z 10 października 2018 r. orzekł, że zbiórka makulatury w szkołach, a następnie jej sprzedaż w punktach skupu mieści się w pojęciu zadań edukacyjnych gminy, które należą do jej zadań własnych, wykonywanych w reżimie publicznoprawnym, a zatem nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Trzy pytania dotyczące gospodarki odpadami

Pytanie: Nasz zakład ma jednostki zlokalizowane w różnych województwach. W województwie ABC, w zakładzie XYZ, wytwarzamy odpad niebezpieczny o kodzie 160121*. Jeżeli weźmiemy pod uwagę produkcję we wszystkich jednostkach na terenie całej Polski, to we wrześniu 2018 roku przekroczyliśmy 1 Mg/rok ilości wytwarzanych odpadów. Pytanie 1: Czy mamy rozliczyć ww. odpad osobno dla zakładu XYZ w województwie ABC, czy mamy/możemy go rozliczyć łącznie dla zakładów we wszystkich województwach? Pytanie 2: Odpad powstaje przy obcinaniu zaolejonych węży, które klient przyniósł do zakucia. Czy powinniśmy mieć pozwolenie na wytwarzanie takiego odpadu?Pytanie 3: Czy w związku z tym, że odpad powstaje z węża, który klient przyniósł do przecięcia, możemy go oddać z powrotem klientowi po wykonaniu usługi?

Opłata produktowa za zużyty sprzęt na przykładzie

Wprowadzający sprzęt ma obowiązek zorganizowania systemu zagospodarowania odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W celu zabezpieczenia funkcjonowania systemu ustawodawca nałożył na wprowadzających obowiązek osiągania minimalnych rocznych poziomów zbierania, odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu. Obowiązek ten dotyczy wprowadzających sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i wprowadzających sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych i może być wykonywany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

Zmiany w prawie

Sprawozdania o opatach środowiskowych za 2018 r. należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).

AWA95

Cztery pytania dotyczące BDO

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady, mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

SWA30

Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko

Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy ABC dowiesz się, pod jakie wymogi podlega  firma oraz jakie sankcje karne  grożą za niespełnienie określonych obowiązków.

SWA29

Czy można odwołać się od decyzji

Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np.: zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie.

Czas oczekiwania

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.

AWA94

Czy odpad wytworzony tylko raz trzeba ująć w pozwoleniu

Pytanie: Pytanie: Czy odpad wytworzony jednorazowo z instalacji (nieujęty w pozwoleniu) trzeba zgłosić do pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a co za tym idzie − wystąpić o jego zmianę?

AWA93

Ile rodzajów opakowań – tyle kampanii edukacyjnych

Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (dalej KE). Czy trzeba go realizować dla każdego rodzaju opakowania osobno?

Czy ścieki z szamba można traktować jako odpad

Pytanie: Pytanie: Nasza firma korzysta z usług firmy, która opróżnia szambo i wywozi nieczystości płynne. Czy powinniśmy prowadzić jakąś dokumentację z tym związaną i mieć zawartą umowę na wywóz nieczystości płynnych, czy wystarczy sama faktura? Czy powinniśmy wystawiać KPO? Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, jakie zezwolenia powinna mieć firma odbierająca od nas nieczystości płynne i czy powinna być wpisana do BDO?

29 lipca 2019 r.

Ogłoszenie ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw

SWA28

Kary za gospodarowanie odpadami

Administracyjna kara pieniężna za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynosić od 10 tys. do 1 mln zł. Za co jeszcze możesz zostać ukarany?

Gospodarka odpadami od 2019 roku

Od początku 2019 r. na przełomie naszych wydań z zakresu ochrony środowiska pojawiło się wiele nowych zagadnień dotyczących gospodarki odpadami. W dzisiejszym wydaniu specjalnym zestawiono kilka przykładowych tematów, które warto mieć pod ręką.   

Co zawiera wniosek o wydanie zezwolenia?

Sprawdź, co zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie odpadów.

AWA92

Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku

Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?

Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów

Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

AWA91

Ile mamy czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami

Zasady demokratycznego państwa prawa i zaufania obywateli do państwa wymagają, aby każdy miał możliwość zapoznania się z nadchodzącymi zmianami przepisów prawa. Określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie nosi nazwę vacatio legis. Niestety, może on trwać także jeden dzień.

AWA90

Klasyfikacja odpadu peszla, włókna szklanego i kevlaru

Pytanie: Pytanie: Do jakiej kategorii odpadów należy zaklasyfikować resztki peszla, włókna szklanego będącego otuliną przewodu parowanego oraz kevlaru?

AWA88

Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?

Czy rejestrować się w VerpackG?

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?

Cztery możliwości odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej

Pytanie: Pytanie: Czy można odprowadzać ścieki przemysłowe z zakładu produkcyjnego do kanalizacji sanitarnej?

SWA27

Sprawozdanie o komunalnych osadach ściekowych

Podmioty, które w ramach prowadzonej działalności prowadzą odzysk polegający na stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:

AWA87

Co i na jakich warunkach można wydobywać ze składowiska odpadów?

Ustawa o odpadach zakłada możliwość wydobywania odpadów ze składowiska. Zgodnie z nią dopuszcza się wydobywanie odpadów ze składowiska zarówno tego, które posiada instrukcję prowadzenia składowiska odpadów, jak i tego, które jej nie ma.

AWA86

Czy można zapobiec odorom z gospodarowania odpadami?

Przedsiębiorcy gospodarujący odpadami mają do dyspozycji wiele sposobów ograniczania uciążliwych zapachów i zapobiegania ich emisji. Korzystanie z nich gwarantuje zminimalizowanie oddziaływania odorów na środowisko pracy. Poniżej kilka przykładów możliwych rozwiązań.

Czy gmina musi płacić VAT od zbiórki makulatury w szkole?

WSA w Lublinie w wyroku z 10 października 2018 r. orzekł, że zbiórka makulatury w szkołach, a następnie jej sprzedaż w punktach skupu mieści się w pojęciu zadań edukacyjnych gminy, które należą do jej zadań własnych, wykonywanych w reżimie publicznoprawnym, a zatem nie podlegają opodatkowaniu VAT.

AWA85

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

AWA84

Czy można stosować inne formularze KPO?

Pytanie: Pytanie: Odbiorca odpadów wystawia karty przekazania odpadów, jednak wygląda ona inaczej niż w rozporządzeniu. Czy stosowanie innego formularza jest niepoprawne? Czy to w rozporządzeniu jest rekomendowane, czy jednak firmy odbierające odpady mogą skorzystać z innych formularzy?

AWA83

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?