Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO

Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?

Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń

Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?

Cztery pytania dotyczące BDO

Już w styczniu 2020 roku mają zostać uruchomione nowe funkcjonalności BDO, co wywołuje wiele wątpliwości i pytań. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najciekawsze z nich, mając nadzieję, że jednocześnie będą one stanowić odpowiedź na problemy nurtujące szeroką grupę przedsiębiorców.

Baza BDO a ewidencja odpadów

Pytanie: Pytanie: Czy unieszkodliwiając odpady, mam obowiązek umieszczania numeru BDO na dokumentach? Czy mogę stosować stare wzory KPO − podawać REGON, stosować pieczęć i parafkę zamiast podpisu? Kto odpowiada za niewłaściwie wypełnioną KPO?

ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

Produkowane wiązki elektryczne nie są sprzętem elektrycznym i elektronicznym, dlatego ich wprowadzanie do obrotu nie podlega przepisom ustawy o ZSEE.

Zmiany w prawie

16 września 2019 r.Ogłoszono rozporządzenie ministra środowiska z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1755).

Załączniki do wniosku

Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów konieczne jest dołączenie stosownych załączników:I. Dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.II. Streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.

Wymiana pustych opakowań na pełne − kto powinien prowadzić ich ewidencję

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów to ich wytwórca musi prowadzić ewidencję na bazie KPO, KPO i KEO lub tylko KEO. Nieprofesjonalny zbierający odpady nie musi prowadzić ewidencji w pewnych sytuacjach.

AWA95

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wg starej ustawy o odpadach

Pytanie: Pytanie: Czy podmiot, który dla prowadzonej instalacji posiada ważną decyzję na wytwarzanie odpadów, wydaną w 2012 roku na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz art. 31 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach (z uwzględnieniem art. 17 ust. 3 ustawy z 2001 r. o odpadach), może wytworzyć odpady poza instalacją, zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska?

Oznakowanie opakowań eksportowanych poza UE

Pytanie: Pytanie: Czy opakowania z produktem przeznaczone na rynek spoza UE muszą posiadać jakieś szczególne oznakowania ekologiczne?

Kto powinien wskazać strony postępowania i ich adresy

Pytanie: Kto odpowiada za wskazanie adresów stron, aby można im było wysłać zawiadomienie o toczącym się postępowaniu administracyjnym, np. dotyczącym wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

SWA30

SUBSTANCJE CHEMICZNE

Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2015 roku).

ODPADY OPAKOWANIOWE

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

GOSPODARKA WODNO - ŚCIEKOWA

Na terenie zakładu powstają następujące rodzaje ścieków:- socjalno – bytowe – odprowadzane do miejskiej kanalizacji sanitarnej;- przemysłowe – pochodzące z procesu mycia elementów do malowania – odprowadzane są do bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności 20 m3. Po zapełnieniu szamba odbierane są przez firmę zewnętrzną posiadającą stosowne uprawnienia.

SWA29

Operat przeciwpożarowy oraz postanowienie komendanta PSP

Obowiązek dołączenia operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach. Zgodnie z tym artykułem do wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.

O czym musisz pamiętać

Jeśli podane we wniosku rodzaje odpadów nie wystarczą do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska, urząd może wezwać do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów. Jeżeli do wniosku nie zostanie dołączony dowód zapłaty opłaty skarbowej, urząd wezwie do jego dostarczenia w terminie od 7 do 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdynie zostanie dokonana wpłata w wyznaczonym terminie, urząd zwróci wniosek. Podmiot, który staje się prowadzącym instalację lub jej oznaczoną część, przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń dotyczących tej instalacji lub jej oznaczonej części – musi jednak wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwoleń w zakresie oznaczenia prowadzącego instalację.

Koszt wydania pozwolenia

Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.

AWA94

Regeneracja felg aluminiowych w kontekście ustawy o odpadach

Jeśli zamierzasz prowadzić regenerację felg aluminiowych na rzecz osób prywatnych, musisz pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Czy tego typu działalność wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością musisz wystąpić do starosty o stosowną decyzję? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przedłużanie zezwoleń przesunięte na marzec 2020!

Pytanie: Pytanie: Słyszałem, że zmienił się termin na wymianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie i przetwarzanie. Do kiedy należy uzyskać nową decyzję?

Procedura wystawiania KPO i prowadzenia KEO za pomocą BDO

Od 2020 roku ewidencja odpadów będzie prowadzona tylko drogą elektroniczną. Ponadto nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu danych uwzględnianych w przygotowywanych kartach odpadowych.

AWA93

Odpad wytworzony jednorazowo też trzeba ująć w pozwoleniu

W zależności od tego,jakie ilości odpadu zostały wytworzone z instalacji, pomimo tego, iż powstał on tylko raz, może istnieć obowiązek jego ujęcia we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub obowiązek zmiany przedmiotowej decyzji.

Klasyfikacja odpadu w postaci zmieszanych resztek chemii

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszego zakładu mamy lakiernię. Podczas malowania stosujemy różne środki chemiczne, np. czysty ksylen, a także środki Chemosil i Tixon. Chemosil i Tixon to kleje do połączeń guma – metal, które w swoim składzie zawierają m.in. toluen i benzen. Gdy zostają resztki tych substancji, wszystko jest zlewane do jednej beczki. Jaki kod odpadu należy nadać? Czy możemy te pozostałości zlewać do jednej beczki?

Kalendarium

Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 do 31 października 2019 r.

SWA28

Wpis do BDO po terminie

Rejestr BDO działa od 24 stycznia 2018 r. i do 24 lipca podmioty wymienione w art. 50 ustawy o odpadach, m.in. wytwórcy odpadów zobowiązani do ich ewidencji, miały wpisywać się do niego przez złożenie wniosku do marszałka województwa. Co jeśli ktoś tego nie zrobił?

Szczegóły systemu wizyjnego

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Rejestr w BDO skupującego złom

Pytanie: Czy prowadząc skup złomu (jestem wpisany do BDO z urzędu), muszę we wniosku aktualizacyjnym uzupełnić dział: VI (skupuję puszki aluminiowe i przekazuję je firmie, ale nie wywożę ich z kraju i nie przetwarzam),VII (zamierzam wozić surowce do większych skupów) oraz VIII lub IX?

AWA92

Projekty aktów prawnych

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów

Odpadowy gruz – prawa i obowiązki wytwórcy

Pytanie: Pytanie: Firma zajmuje się m. in. budową i wynajmem nieruchomości. Ostatnio kupiony stary pawilon został wyburzony, a powstały gruz jest składowany na innym, "naszym" placu, na którym powstanie budynek pod wynajem. Gruz ma zostać wykorzystany pod budowę nieruchomości lub na drogi dojazdowe, np. pod wiatrak w drugiej firmie na tym samym podwórku. Czy firma powinna mieć decyzję na składowanie tego gruzu, albo jakąś inną? Czy powinna mieć wpis do BDO (jeśli tak to jaki dział)? W jaki sposób może przekazać ten gruz drugiej firmie, np. pod budowę wiatraka?

Od 1 września 2019 r. obowiązują zmiany w opłacie recyklingowej za jednorazówki

Pytanie: Pytanie: Ostatnio przeczytałem, że znowu szykują się jakieś zmiany w opłacie recyklingowej dotyczącej jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego wydawanych w jednostkach handlu detalicznego. Z czym będą się wiązały i co nas czeka?

AWA91

Ustawa „antyodorowa” – kogo dotyczy i co wprowadzi

Problem uciążliwości zapachowej instalacji hodowlanych dla zwierząt stale rośnie. Ministerstwo Środowiska opracowało kompleksowe rozwiązanie w postaci ustawy, która ma zapobiegać negatywnym skutkom sąsiedztwa rolniczego przemysłu hodowlanego. Zmiany w prawie dotkną przede wszystkim przedsiębiorców, którzy są posiadaczami dużych ferm i zakładów hodowli.

Pięć pytań z zakresu magazynowania odpadów

Przepisy w zakresie magazynowania odpadów przez podmioty je przetwarzające i zbierające są nadal niejasne, a ich stan prawny nie jest jednoznacznie ustalony. W artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania z tej tematyki.

AWA90

Wilczy bilet w gospodarce odpadami

W dniu 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wiele nowych obowiązków dla posiadaczy odpadów, a także wprowadza restrykcje w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Do ustawy o odpadach zostały dodane nowe przesłanki odmowy wydawania zezwoleń lub pozwoleń dla recydywistów (tzw. wilczy bilet).

Utrata statusu odpadu przez stłuczkę szklaną

Wymagania dotyczące procedury utraty statusu odpadu przez stłuczkę szklaną reguluje ustawa o odpadach oraz rozporządzenie Komisji (UE) nr 1179/2012.

Przykładowe uwagi organu do wniosku o pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Często składając wniosek do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, dostajemy wezwanie do jego uzupełnienia. W artykule opisane zostały przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej. Tego typu braki mogą dotyczyć każdej instalacji. Sprawdź, jak je uzupełnić.

AWA89

Pod jakim kodem klasyfikować odpady opakowaniowe

Pytanie: Pytanie: Firma zamawia artykuły biurowe, które przychodzą w tekturowym pudle. Czy należy to pudło traktować jako odpad komunalny, czy też klasyfikować pod kodem 15 01 01? Czy sklep spożywczy, który kupuje towar i po nim zostaje pusty karton, może ten odpad zakwalifikować jako odpad komunalny? Zarówno w biurze zamawiającym artykuły biurowe, jak i w sklepie, który zamawia towar, powstają odpady z prowadzonej działalności.

Metody usuwania niektórych odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne to odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwienie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych i przystosowanych zakładach. Oznacza to, iż trzeba mieć stosowne zezwolenie na ich przetwarzanie lub unieszkodliwianie.

AWA88

Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi w 2019 roku

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 oferuje pomoc finansową na realizację projektów inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Dotacje zostaną przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów, ich przygotowaniem do ponownego użycia oraz recyklingiem.

Czy w Polsce występują odpady promieniotwórcze?

Powstawanie odpadów promieniotwórczych kojarzy się przede wszystkim z występowaniem na terenie danego kraju elektrowni atomowej. Jednakże w Polsce taki obiekt nie istnieje, zatem skąd w naszym kraju biorą te odpady?

SWA27

Sprawozdanie o zakresie korzystania ze środowiska

Sprawozdanie o opatach środowiskowych za 2018 rok należy składać na nowych formularzach określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 14 września 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska  oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2018 r. poz. 2527).

Sprawozdanie o opakowaniach

 Przedsiębiorca: wprowadzający opakowania, eksportujący opakowania, eksportujący produkty w opakowaniach, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, wprowadzający produkty w opakowaniach, wprowadzający na terytorium kraju produkty (np. oleje, opony) –  jest zobowiązany sporządzić i przedłożyć marszałkowi województwa roczne sprawozdanie, w terminie do dnia 15 marca 2019 roku za rok 2018.Organizacja samorządu gospodarczego, o której mowa w art. 25 ust. 1 ustawy  o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jest zobowiązana sporządzić i złożyć marszałkowi województwa ww. roczne sprawozdanie, oddzielnie dla każdego wprowadzającego produkty w opakowaniach, którego ta organizacja reprezentuje.

Sprawozdanie o odpadach

Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy o odpadach ww. sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:

AWA87

Przykłady naliczania opłat za składowanie odpadów

Jednym z obowiązków w zakresie korzystania ze środowiska jest coroczne wniesienie opłaty środowiskowej. Opłatę za korzystanie ze środowiska ponosi się m.in. w związku ze składowaniem odpadów w formie podstawowej i podwyższonej. Dowiedz się, w jaki sposób należy naliczyć ww. opłatę za 2018 rok.

Nowe przepisy dla gmin

W dniu 28 sierpnia 2018 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg), który ma rozwiązać aktualne problemy związane z gospodarką odpadami. Co jest planowane?

AWA86

Odpowiedzialność za podrzucone odpady – wyrok sądu

Pytanie: Pytanie: Na teren naszego zakładu zostały podrzucone odpady – zużyty olej w beczkach. Nie wiadomo, kto to zrobił. Teraz my musimy je zutylizować. Czy można jakoś uniknąć odpowiedzialności za cudze odpady?

AWA85

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

AWA84

Nowe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku opakowań muszą uwzględnić te poziomy w prowadzonej działalności. Poziomy obowiązują do końca 2030 roku.

Nowe poziomy odzysku i recyklingu odpadów wielomateriałowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe poziomy odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych. Poniżej szczegóły.

AWA83

Opłata rejestracyjna za istotną zmianę pozwolenia zintegrowanego

Przy istotnej zmianie pozwolenia zintegrowanego należy wnieść opłatę rejestracyjną, w wysokości 50% opłaty, jak za nowe pozwolenie. Jak ją wyliczyć?

Niemiecka ustawa o opakowaniach obowiązuje także polskich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2019 r. firmy, które nie są zarejestrowane w niemieckim rejestrze opakowań Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister w ramach ustawy o opakowaniach, tzw. VerpackG, nie mogą wprowadzać na teren tego kraju produktów w opakowaniach. Dotyczy to głównie sprzedawców internetowych. Sprzedaż towarów bez wpisu do ww. rejestru grozi bardzo wysokimi karami!