Transport własnych odpadów a wpis do BDO

Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórca odpadów transportujący wytworzone przez siebie odpady jest zwolniony z uzyskania wpisu do BDO (dawniej był zwolniony z uzyskania zezwolenia na transport odpadów). Czy zwolnienie to dotyczy transportu zarówno do miejsc odzysku, jak i na składowiska? Czy przepisy regulują, gdzie wytwórca odpadów może transportować swoje odpady?

SUBSTANCJE ZUBAŻAJĄCE WARSTWĘ OZONOWĄ (SZWO)

Zakład posiada 2 urządzenia klimatyzacyjne, każde o zawartości powyżej 3 kg czynnika chłodniczego R410A będącego gazem zubażającym warstwę ozonową (tzw. SZWO).

SUBSTANCJE CHEMICZNE

Podczas produkcji stosowane są różne substancje chemiczne. Ewidencja preparatów oraz ich ilości prowadzona jest w formie elektronicznej. Do każdej substancji dołączona została karta charakterystyki, jednak nie wszystkie są aktualne (zaktualizowane po 2015 roku).

Regeneracja felg aluminiowych w kontekście ustawy o odpadach

Jeśli zamierzasz prowadzić regenerację felg aluminiowych na rzecz osób prywatnych, musisz pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach. Czy tego typu działalność wymaga wystawienia karty przekazania odpadu (KPO)? Czy też KPO należy wystawić, gdy regeneracja jest nieskuteczna, a felga przekazana podmiotom przetwarzającym złom? Czy w związku z planowaną działalnością musisz wystąpić do starosty o stosowną decyzję? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przedłużanie zezwoleń przesunięte na marzec 2020!

Pytanie: Pytanie: Słyszałem, że zmienił się termin na wymianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego zbieranie i przetwarzanie. Do kiedy należy uzyskać nową decyzję?

Procedura wystawiania KPO i prowadzenia KEO za pomocą BDO

Od 2020 roku ewidencja odpadów będzie prowadzona tylko drogą elektroniczną. Ponadto nastąpi znaczne rozszerzenie zakresu danych uwzględnianych w przygotowywanych kartach odpadowych.

Problemowe opakowania po środkach niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie 1. Czy firma wprowadzająca opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia − zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi − ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?Pytanie 2. Jakie pozwolenia są konieczne, w sytuacji gdyby firma chciała odbierać od klientów wprowadzone przez siebie opakowania wielokrotnego użytku, zwozić je do siebie i myć, aby używać ponownie do napełnienia środkami niebezpiecznymi lub innymi niż niebezpieczne?

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

W zależności od ilości wytwarzanych odpadów możesz być zobowiązany do posiadania decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Mowa o pozwoleniu na wytwarzanie odpadów. Z tego numeru dowiesz się, jak bezbłędnie przejść przez całą procedurę, nie marnując czasu ani pieniędzy.

Operat przeciwpożarowy oraz postanowienie komendanta PSP

Obowiązek dołączenia operatu przeciwpożarowego do wniosku o wydanie zezwolenia na gospodarowanie odpadami albo pozwolenia uwzględniającego gospodarowanie odpadami nakłada art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach. Zgodnie z tym artykułem do wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów oraz przetwarzanie odpadów dołącza się operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) PSP.

ODPADY OPAKOWANIOWE

Zakład zajmuje się produkcją stalowych i plastikowych elementów konstrukcyjnych oraz wiązek elektrycznych do pojazdów osobowych. Gotowe produkty pakowane są w pudła kartonowe lub bezpośrednio umieszczane są na paletach, a następnie owijane folią stretch. Produkty wysyłane są w opakowaniach na rynek krajowy i zagraniczny do m.in. Niemiec, Francji, Czech i Chin.

AWA95

Klasyfikacja odpadów ze stawów rybnych

Odpady wytwarzane z hodowli ryb w stawach możemy sklasyfikować jako odpady ulegające biodegradacji inne niż komunalne. Zalicza się do nich 65 rodzajów odpadów zakwalifikowanych ze względu na źródło pochodzenia do 6 grup.

Jak postępować z odpadami przemysłowymi

Pytanie: Pytanie: Podpisaliśmy umowę, która przewiduje odbiór 3 pojemników 1100-litrowych na odpady (m.in. makulaturę) raz w miesiącu. Część to odpady komunalne, a inne − przemysłowe, na które miasto nie chce wystawiać KPO. Prowadzimy uproszczoną ewidencję. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Podpisać umowę z innym podmiotem?

Instalacja o statusie polepszacza glebowego

Pytanie: Pytanie: Regionalna Instalacja do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) stosująca mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) uzyskała status polepszacza glebowego dla odpadu 19 05 99 uzyskiwanego z przetwarzania frakcji bio z odpadów komunalnych zmieszanych 20 03 01. Czy będzie to wpływać na uzyskiwane poziomy odzysku i recyklingu przez gminy?

SWA30

GOSPODARKA ODPADAMI

Na terenie zakładu ABC wytwarzane są różne rodzaje odpadów i to zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne. Substancje chemiczne magazynowane są razem z odpadami, bez zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie zakładu wytwarzane są zarówno odpady niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.

EMISJA HAŁASU

Na zakład nie została nałożona decyzja o dopuszczalnym poziomie hałas, więc nie podlega obowiązkom wykonywania pomiarów emisji hałasu do środowiska, ani przedkładania sprawozdań w tym zakresie do WIOŚ.

EMISJA DO POWIETRZA

Na terenie zakładu prowadzone są różne procesy technologiczne, tj. gięcie, wiercenie, szlifowanie, zgrzewanie i spawanie punktowe. Poza tym wyprodukowane elementy maluje się i odtłuszcza w specjalnych preparatach.

SWA29

Kiedy wygasa pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Zezwolenie to wygasa: po upływie czasu, na jaki zostało wydane; jeśli zakończono działalność objętą zezwoleniem lub z innych powodów zezwolenie stało się bezprzedmiotowe; na wniosek złożony do urzędu; jeżeli nie rozpoczęto działalności objętej zezwoleniem w terminie 2 lat od dnia, w którym zezwolenie stało się ostateczne; jeśli nie prowadzono działalności objętej zezwoleniem przez 2 lata.

Kiedy nie musisz starać się o pozwolenie

Podmiot nie jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia: jeśli wytwarza poniżej 1 Mg/rok odpadów niebezpiecznych oraz wytwarza poniżej 5000 Mg/rok odpadów innych niż niebezpieczne.

Jak uzupełnić wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

AWA94

Problemowe opakowania po środkach niebezpiecznych

Pytanie: Pytanie 1. Czy firma wprowadzająca opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia − zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi − ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?Pytanie 2. Jakie pozwolenia są konieczne, w sytuacji gdyby firma chciała odbierać od klientów wprowadzone przez siebie opakowania wielokrotnego użytku, zwozić je do siebie i myć, aby używać ponownie do napełnienia środkami niebezpiecznymi lub innymi niż niebezpieczne?

Nie miesza się odpadów pracowniczych z produkcyjnymi

Pytanie: Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?

Magazynowanie odpadów przeznaczonych do różnych celów

Pytanie: Pytanie: Czy odpady przeznaczone do zbierania i odpady przeznaczone do przetwarzania mogą być magazynowane razem?

AWA93

Ile rodzajów opakowań – tyle kampanii edukacyjnych

Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (dalej KE). Czy trzeba go realizować dla każdego rodzaju opakowania osobno?

Czy ścieki z szamba można traktować jako odpad

Pytanie: Pytanie: Nasza firma korzysta z usług firmy, która opróżnia szambo i wywozi nieczystości płynne. Czy powinniśmy prowadzić jakąś dokumentację z tym związaną i mieć zawartą umowę na wywóz nieczystości płynnych, czy wystarczy sama faktura? Czy powinniśmy wystawiać KPO? Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, jakie zezwolenia powinna mieć firma odbierająca od nas nieczystości płynne i czy powinna być wpisana do BDO?

29 lipca 2019 r.

Ogłoszenie ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw

SWA28

Przykład wyliczenia zabezpieczenia finansowego

Podmioty, które wprowadzają sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie korzystają z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Szczegóły poniżej.

Problematyczne gospodarowanie odpadami

Nie zawsze jest wymagane pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Zgodnie z art. 180 i 180a ustawy Prawo ochrony środowiska pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane dla instalacji, której eksploatacja powoduje wytwarzania odpadów o masie powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub o masie powyżej 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne.

Nowe zasady międzynarodowego przemieszczania odpadów

Zakazany jest import zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów zebranych selektywnie przeznaczonych do recyklingu. Jakie jeszcze obowiązują zasady?

AWA92

Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku

Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?

Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów

Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

AWA91

Ochrona środowiska powinna być doprecyzowana w umowie najmu

Umowa najmu to umowa, w której podmiot wynajmujący zobowiązuje się do oddania przedmiotu najmu w użytek najemcy w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu. Może ona być zawarta na czas określony lub nieoznaczony. Poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie.

Nowości w prawie

8 maja 2019 r. Rozporządzenie ministra środowiska z 8 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów formularza rejestrowego, formularza aktualizacyjnego i formularza o wykreśleniu z rejestru prowadzonego w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (Dz.U. z 2019 r. poz. 919).

Jedenaście załączników do wniosku na gospodarkę odpadami

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności możesz być zobowiązany do posiadania, np. pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Zezwolenia należy uzyskać przed podjęciem działalności w zakresie przetwarzania odpadów. Z artykułu dowiesz się, jakie załączniki i kiedy musisz dołączyć do wniosku o wydanie przedmiotowych decyzji.

AWA90

Problemowe sprawozdanie o opakowaniach

Pytanie: Nasza firma ma problem z wypełnieniem rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi za rok 2018. Jesteśmy młodą firmą, której praca polega na m.in. odbiorze przesyłek w opakowaniach, a następnie nadawaniu w tych samych opakowaniach kolejnych przesyłek zarówno do Polski, jak i za granicę. Jak mamy ująć to w zestawieniach?

Odbiorcy odpadów komunalnych muszą mieć wpis do rejestru

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości jest uznawane za działalność regulowaną. Wiąże się to z obowiązkiem wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe formularze KPO i KEO

Modyfikacja dokumentów z zakresu działalności odpadowej wynika ze zmian wprowadzonych art. 232 ustawy z 6 marca 2018 r. − Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Jakie zmiany obowiązują?

AWA89

Kiedy wymagany jest tytuł prawny do nieruchomości

Dnia 5 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592), która wprowadziła wiele nowych zasad i obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami, m.in. w zakresie posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, na terenie której następuje gospodarowanie odpadami.

Ile lat wstecz cofa się WIOŚ podczas kontroli

Pytanie: Szykuje nam się kontrola z WIOŚ. Proszę o informacje, które lata podlegają kontroli (chodzi o przetrzymywanie KPO i KEO).

Czy mogę wykorzystać żużel z pieca?

Pytanie: Pytanie: Odbieram od mieszkańców żużle paleniskowe z pieców (kod odpadu 10 01 01). Czy mogę je wykorzystać we własnym zakresie i czy potrzebuję do tego jakiegoś zezwolenia?

AWA88

Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?

Czy rejestrować się w VerpackG?

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?

Cztery możliwości odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej

Pytanie: Pytanie: Czy można odprowadzać ścieki przemysłowe z zakładu produkcyjnego do kanalizacji sanitarnej?

SWA27

Sprawozdanie o komunalnych osadach ściekowych

Podmioty, które w ramach prowadzonej działalności prowadzą odzysk polegający na stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:

AWA87

Kolejne dotacje na gospodarowanie odpadami

NFOŚiGW powołał specjalny program priorytetowy, który ma za zadanie zapewnić beneficjentom brakujące środki na prawidłową realizację projektów inwestycyjnych w ramach Działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi PO Infrastruktura i Środowisko. Budżet Programu wynosi 682.166.000 zł.

Ile egzemplarzy wniosku trzeba złożyć?

Wnioski o wydanie pozwoleń w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska są składane zazwyczaj w kilku egzemplarzach. Nie zawsze jednak wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Co urząd, to inne obyczaje.

Ewidencja zakaźnych odpadów medycznych

Jak powszechnie wiadomo, zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu KEO obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie oraz odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Jest jednak pewien wyjątek, a mianowicie zakaźne odpady medyczne. O tym poniżej.

AWA86

Kiedy aktualizacja, a kiedy nowe pozwolenie?

Pytanie: Pytanie: Moje przedsiębiorstwo ma pozwolenie na wytwarzanie pewnych odpadów. Chciałbym je powiększyć o trzy nowe rodzaje kodów odpadów. Czy w takim przypadku muszę wystąpić o zmianę aktualnego pozwolenia, czy całkiem o nowe pozwolenie? Czy w przypadku aktualizacji pozwolenia są ponoszone z tego tytułu jakieś opłaty?

Kary za gospodarowanie odpadami

Pytanie: Pytanie: Jakie są kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami po nowelizacji ustawy o odpadach? Co uległo zmianie i kiedy WIOŚ może wydać decyzję wstrzymującą prowadzenie działalności?

Jak ograniczać produkcję odpadów?

Rosnąca produkcja i handel, rozwój usług oraz wzrost konsumpcji powodują m.in. zwiększanie ilości odpadów. Wzmożona produkcja odpadów wiąże się zaś z koniecznością stosowania środków zaradczych, w tym przede wszystkim projektowania oraz wdrażania metod kontrolowania i redukowania powstawania odpadów.

AWA85

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

AWA84

Kto i jak powinien wyliczyć zabezpieczenie finansowe

Podmioty, które wprowadzają sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych i nie korzystają z usług organizacji odzysku muszą wnieść tzw. zabezpieczenie finansowe. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki opłaty produktowej oraz masy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Szczegóły poniżej.

Czy wymagane jest pozwolenie dla oczyszczalni ścieków?

Pytanie: Pytanie: Na terenie naszej oczyszczalni ścieków wytwarzamy 8 tys. Mg osadu/rok (ok. 2 tys. Mg suchej masy). Czy podlegamy pod obowiązek uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Jeśli tak, to czy powinna być brana pod uwagę całkowita, czy tylko sucha masa osadu?

Czy sprzedawcy odpadów pośredniczący w ich obrocie muszą wystawiać KPO?

Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.

AWA83

Jak będzie wyglądał wizyjny system kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła obowiązek wizyjnego monitoringu składowisk odpadów. Wytyczne co do prowadzenia tego rodzaju sytemu kontroli, minimalne wymagania dla urządzeń technicznych oraz wymogi przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu można znaleźć w projekcie rozporządzenia ministerstwa środowiska z 7 września 2018 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Gdzie wrzucać puste pojemniki po tonerze proszkowym

Pytanie: Pytanie: Mamy w firmie maszynę do druku cyfrowego, która drukuje kolorowym tonerem, podobnym do tego w biurowych drukarkach laserowych. Toner to proszek w plastikowych butlach, który zmieniamy razem z butlą, z której jest dozowany. Nie został zakwalifikowany do substancji niebezpiecznych. Żadna z firm zajmujących się gospodarowaniem odpadami nie potrafi odpowiedzieć na nasze pytanie: Czy puste butle możemy wyrzucać bezpośrednio do odpadów komunalnych lub pojemników na tworzywa, skoro nie są niebezpieczne?

Do 15 marca 2019 r. sprawozdanie z publicznych kampanii edukacyjnych

Coroczny obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych dotyczy wszystkich zarówno wprowadzających do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, jak i inny oraz wszystkich wprowadzających baterie i akumulatory. Niektóre podmioty mylnie uważają, że ww. obowiązek ich nie dotyczy. A kary za jego niewypełnienie mogą być bardzo dotkliwe!