O czym musisz pamiętać

Jeśli podane we wniosku rodzaje odpadów nie wystarczą do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska, urząd może wezwać do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów. Jeżeli do wniosku nie zostanie dołączony dowód zapłaty opłaty skarbowej, urząd wezwie do jego dostarczenia w terminie od 7 do 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Gdynie zostanie dokonana wpłata w wyznaczonym terminie, urząd zwróci wniosek. Podmiot, który staje się prowadzącym instalację lub jej oznaczoną część, przejmuje prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń dotyczących tej instalacji lub jej oznaczonej części – musi jednak wystąpić z wnioskiem o zmianę pozwoleń w zakresie oznaczenia prowadzącego instalację.

Nie miesza się odpadów pracowniczych z produkcyjnymi

Pytanie: Pytanie: Czy w jednym kontenerze można magazynować odpady komunalne w postaci opakowań po napojach oraz folię powstałą z rozpakowywania towaru do produkcji?

Magazynowanie odpadów przeznaczonych do różnych celów

Pytanie: Pytanie: Czy odpady przeznaczone do zbierania i odpady przeznaczone do przetwarzania mogą być magazynowane razem?

Koszt wydania pozwolenia

Poza obowiązkiem ustanowienia zabezpieczenia roszczeń, które stanowi pewnego rodzaju „zamrożenie kapitału”, będziesz musiał ponieść również koszty administracyjne wydania zezwolenia.

Kiedy wygasa pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Zezwolenie to wygasa: po upływie czasu, na jaki zostało wydane; jeśli zakończono działalność objętą zezwoleniem lub z innych powodów zezwolenie stało się bezprzedmiotowe; na wniosek złożony do urzędu; jeżeli nie rozpoczęto działalności objętej zezwoleniem w terminie 2 lat od dnia, w którym zezwolenie stało się ostateczne; jeśli nie prowadzono działalności objętej zezwoleniem przez 2 lata.

Kiedy trzeba wnosić opłatę skarbową za pełnomocnictwo

Za każde złożone w urzędzie pełnomocnictwo trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Podstawą powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest dokument pełnomocnictwa.

Kiedy nie musisz starać się o pozwolenie

Podmiot nie jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia: jeśli wytwarza poniżej 1 Mg/rok odpadów niebezpiecznych oraz wytwarza poniżej 5000 Mg/rok odpadów innych niż niebezpieczne.

Jak uzyskać podpis elektroniczny w BDO

W 2020 roku jest planowane uruchomienie obowiązkowej elektronicznej ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań odpadowych. Przygotowanie do uruchomienia nowych modułów BDO wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. W jaki sposób je uzyskać?

Jak uzupełnić wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie odpadów posiadacz odpadów powinien złożyć jako oryginał. Najczęściej przedkłada się go w dwóch egzemplarzach, z czego jeden odsyłany jest po wszystkim do składającego wniosek.

AWA95

Czy odpady pozainstalacyjne ujmuje się w BDO

Pytanie: Firma posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów instalacyjnych. Wpis do rejestru otrzymała z urzędu. Czy pozostałe odpady też podlegają pod BDO? Jakie dokumenty ewentualnie wypełnić? Czy są jakieś kary?

Czy należy uwzględniać ilość odpadów wytwarzanych przy zabezpieczeniu roszczeń

Pytanie: Pytanie: Jeśli mamy pozwolenie na wytwarzanie z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, to czy dotyczy nas art. 25 ust. 4a ustawy o odpadach (uo)? Czy zabezpieczenie roszczeń byłoby w takim przypadku liczone od odpadów przeznaczonych do przetwarzania, czy od wszystkich (także tych wytwarzanych w związku z normalną działalnością)?

SWA30

Audyt środowiskowy pod kątem gospodarki odpadami i nie tylko

Zastanawiałeś się kiedyś jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej własnej firmie? W dzisiejszym wydaniu pokażemy z podziałem na poszczególne komponenty ochrony środowiska, jakie rzeczy powinieneś sprawdzić. Dodatkowo na przykładzie firmy ABC dowiesz się, pod jakie wymogi podlega  firma oraz jakie sankcje karne  grożą za niespełnienie określonych obowiązków.

SWA29

Czy można odwołać się od decyzji

Przedsiębiorstwo nie uzyska zezwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli np.: zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; eksploatacja instalacji powoduje przekroczenie.

Czas oczekiwania

Urząd sprawdzi, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty i podane niezbędne dane. Jeżeli wniosek zawiera braki formalne (np. nie wypełniono w sposób satysfakcjonujący wniosku albo nie złożono wszystkich wymaganych załączników), to urząd wezwie do poprawienia błędów.

AWA94

Kiedy trzeba wnosić opłatę skarbową za pełnomocnictwo

Za każde złożone w urzędzie pełnomocnictwo trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Podstawą powstania obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej jest dokument pełnomocnictwa.

Jak uzyskać podpis elektroniczny w BDO

W 2020 roku jest planowane uruchomienie obowiązkowej elektronicznej ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań odpadowych. Przygotowanie do uruchomienia nowych modułów BDO wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. W jaki sposób je uzyskać?

AWA93

Ile rodzajów opakowań – tyle kampanii edukacyjnych

Jednym z obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek jest prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych (dalej KE). Czy trzeba go realizować dla każdego rodzaju opakowania osobno?

Czy ścieki z szamba można traktować jako odpad

Pytanie: Pytanie: Nasza firma korzysta z usług firmy, która opróżnia szambo i wywozi nieczystości płynne. Czy powinniśmy prowadzić jakąś dokumentację z tym związaną i mieć zawartą umowę na wywóz nieczystości płynnych, czy wystarczy sama faktura? Czy powinniśmy wystawiać KPO? Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, jakie zezwolenia powinna mieć firma odbierająca od nas nieczystości płynne i czy powinna być wpisana do BDO?

29 lipca 2019 r.

Ogłoszenie ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw

SWA28

Nowe obowiązki dla przetwarzających odpady bez magazynowania

Pytanie: Posiadam decyzję na przetwarzanie odpadów (nie ma w niej wyznaczonych miejsc magazynowania). Przetwarzanie odpadów odbywa się poza instalacją, w procesie odzysku R-5, poprzez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych bez ich wcześniejszego magazynowania. Czy dotyczy mnie obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń oraz monitoringu?

Kto powinien wystawiać KPO?

Prawa i obowiązki sprzedawcy i pośrednika w obrocie odpadami zależą od tego, czy są oni jednocześnie posiadaczami odpadów. Jeżeli przedsiębiorca działa tylko jako sprzedawca lub pośrednik w obrocie odpadami, jego obowiązki sprowadzają się wyłącznie do uzyskania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach. Jeśli natomiast przedmiotem ich działalności są odpady niebezpieczne, muszą oni prowadzić również ewidencję odpadów.

Klasyfikacja odpadów palnych

Departament Gospodarki Odpadami wskazał, że „o tym, czy odpady uznaje się za niepalne, decydują ich właściwości”, a analizy „należy dokonać na podstawie wiedzy merytorycznej, literatury czy opinii Państwowej Straży Pożarnej”.

AWA92

Konsekwencje nieuzupełnienia braków we wniosku

Pytanie: Czy nieuzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w terminie 7 dni powoduje jego pozostawienie bez rozpoznania?

Kiedy potrzebny jest monitoring miejsc składowania odpadów

Pytanie: Pytanie: Firma ma decyzje na odzysk odpadów o kodach 01 04 12, 10 01 01, 10 01 24, 10 01 82, 10 01 25, 10 01 80, 10 09 08, 17 01 01, 17 01 07. Czy w związku z nowymi przepisami wymagany jest monitoring miejsca składowanych odpadów i operat ppoż.? Proszę o podanie podstawy prawnej oraz informację, co po zmianie przepisów powinien zawierać wniosek o wydanie nowej decyzji.

Dokumenty DPO i DPR – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

DPR oraz DPO są dokumentami, które potwierdzają samodzielne wykonanie obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? O tym w artykule.

AWA91

Ile mamy czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami

Zasady demokratycznego państwa prawa i zaufania obywateli do państwa wymagają, aby każdy miał możliwość zapoznania się z nadchodzącymi zmianami przepisów prawa. Określony w przepisach prawa okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie nosi nazwę vacatio legis. Niestety, może on trwać także jeden dzień.

AWA90

Klasyfikacja odpadu peszla, włókna szklanego i kevlaru

Pytanie: Pytanie: Do jakiej kategorii odpadów należy zaklasyfikować resztki peszla, włókna szklanego będącego otuliną przewodu parowanego oraz kevlaru?

AWA88

Czy starostwo powiatowe słusznie zażądało operatu ppoż.?

Pytanie: Pytanie: Do starostwa został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Firma, która złożyła wniosek, jest tylko wytwarzającym odpady. Urząd uzasadnia odmowę wydania decyzji brakami formalnymi w aspekcie wymogów wynikających z art. 184 pkt 5–7 POŚ, co uniemożliwia wszczęcie postępowania i nakazuje przedłożyć operat ppoż. Czy starostwo słusznie postąpiło?

Czy rejestrować się w VerpackG?

Pytanie: Pytanie: Od kilku lat produkujemy części do maszyn rolniczych dla odbiorcy niemieckiego. Części są pakowane w kartony lub luzem układane na palecie drewnianej EURO, która jest owijana folią stretch i zabezpieczana taśmą na czas transportu. Są to najczęściej 2–3 palety w miesiącu o wadze ok. 700 kg. Tak przygotowane części są odbierane transportem przesłanym i opłaconym przez kontrahenta niemieckiego. Następnie części po udoskonaleniu i przepakowaniu są sprzedawane przez zamawiającego dalej. W najbliższym czasie przygotowujemy kolejną wysyłkę i groźba zapłaty 200.000 euro kary za brak rejestracji grozi upadkiem firmy. Czy podlegamy pod obowiązek rejestracji w VerpackG?

Cztery możliwości odprowadzania ścieków do kanalizacji sanitarnej

Pytanie: Pytanie: Czy można odprowadzać ścieki przemysłowe z zakładu produkcyjnego do kanalizacji sanitarnej?

SWA27

Sprawozdanie o komunalnych osadach ściekowych

Podmioty, które w ramach prowadzonej działalności prowadzą odzysk polegający na stosowaniu komunalnych osadów ściekowych:

AWA87

Czy sprawozdanie o odpadach sporządza się dla wszystkich odpadów wytwarzanych w firmie?

Pytanie: Pytanie: Czy w zbiorczym zestawieniu danych o odpadach należy wpisywać wszystkie odpady z kart ewidencji bądź kart przekazania odpadu? Uwzględniamy odpady niebezpieczne, na które przedsiębiorstwo posiada decyzje na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych od prezydenta miasta. Wytwarzamy również odpady o kodach np. 150102 – opakowania z tworzyw sztucznych, 150101 – opakowania z tektury. Ponadto mamy odpady, które zgodnie z rozporządzeniem nie muszą być ewidencjonowane, ale posiadają kartę przekazania odpadu. Czy te wszystkie odpady trzeba zamieścić w ww. zbiorczym zestawieniu danych o odpadach?

Czy każdy musi sporządzać operat przeciwpożarowy?

Pytanie: Pytanie: Jesteśmy firmą, która jest tylko wytwórcą odpadów. Nie zbieramy ani nie przetwarzamy odpadów. Dobiega końca termin ważności naszego pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Czy składając wniosek o przedłużenie terminu pozwolenia, jesteśmy zobligowani do przygotowywania operatu przeciwpożarowego i dostarczenia zaświadczenia o niekaralności przeciwko środowisku?

Co nowego w prawie

W dniu 22 lutego 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.o odpadach.

AWA86

Czy można zapobiec odorom z gospodarowania odpadami?

Przedsiębiorcy gospodarujący odpadami mają do dyspozycji wiele sposobów ograniczania uciążliwych zapachów i zapobiegania ich emisji. Korzystanie z nich gwarantuje zminimalizowanie oddziaływania odorów na środowisko pracy. Poniżej kilka przykładów możliwych rozwiązań.

Czy gmina musi płacić VAT od zbiórki makulatury w szkole?

WSA w Lublinie w wyroku z 10 października 2018 r. orzekł, że zbiórka makulatury w szkołach, a następnie jej sprzedaż w punktach skupu mieści się w pojęciu zadań edukacyjnych gminy, które należą do jej zadań własnych, wykonywanych w reżimie publicznoprawnym, a zatem nie podlegają opodatkowaniu VAT.

AWA85

Nowości w prawie

Rozporządzenie ministra środowiska z 7 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru informacji w sprawie opłaty emisyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2331).

Kto kontroluje stare oczyszczalnie ścieków w zakresie posiadanych decyzji wodnoprawnych?

Pytanie: Pytanie: Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tys. m3 do 10 – 15 tys.m3. Jak zweryfikować, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

AWA84

Czy można stosować inne formularze KPO?

Pytanie: Pytanie: Odbiorca odpadów wystawia karty przekazania odpadów, jednak wygląda ona inaczej niż w rozporządzeniu. Czy stosowanie innego formularza jest niepoprawne? Czy to w rozporządzeniu jest rekomendowane, czy jednak firmy odbierające odpady mogą skorzystać z innych formularzy?

AWA83

Czy członkowie spółki akcyjnej muszą składać zaświadczenie o niekaralności?

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nakazuje dołączenie do wniosku o wydanie zezwolenia odpadowego zaświadczenia o niekaralności. Co jeśli spółka akcyjna ma kilku członków? Czy każdy z nich powinien takie zaświadczenie przedłożyć do organu?